Kultura

Kaliski Marsz Równości - "Rodzice muszą zaakceptować, że ich dzieci są odrębnymi jednostkami" [zdjęcia, wideo]

2022-09-18 19:30:00 BK

Kilkadziesiąt osób z Kalisza oraz innych miast, pomimo niesprzyjającej pogody przeszło ulicami Kalisza w II Kaliskim Marszu Równości. Były flagi, transparenty, tęczowe akcenty i muzyka. Hasło Marszu brzmiało "Dumnie przez życie".

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

W niedzielę 18 września, o godzinie 14:00, po raz drugi ulicami naszego miasta przeszedł Kaliski Marsz Równości.

Wśród uczestników pojawiła się młodzież, nauczyciele, radni Rady Miasta Kalisza, samorządowcy, przedstawiciele KOD Kalisz, Banku Równości, Protestu z Wykrzyknikiem, instytucji kaliskich, stowarzyszeń, wykładowcy, mieszkańcy. Nie zabrakło również osób przyjezdnych z innych miast. Trasa przemarszu będzie prowadziła przez Dworzec Główny PKP, Rondo Unii Europejskiej, ul. Dworcowa, ul. Górnośląska, ul. Śródmiejska, ul. Złoty Róg, ul. Aleja Wolności, Plac Bogusławskiego. Na placu przy Teatrze pojawiła się duża tęcza. Tam miały miejsce przemówienia i wspólna zabawa.

- Reprezentuję grono nauczycieli Liceum Sztuk Plastycznych i Studium Animatorów Kultury. Jestem tu by pokazać solidarność. Jak żadna inna grupa społeczna znamy tak dobrze młodzież. Wiemy jakie mają potrzeby, jak są różnorodni, wiemy jaki system edukacyjny jest opresyjny. Edukacja na temat tolerancji i równości jest niezwykle istotna, by kształtować poprawne relacje i szczęśliwe społeczeństwo - mówiła Asia Bruś, nauczycielka. - W naszej szkole jest duża tolerancja. Nie ma dyskusji, kto jakiej jest orientacji. Pracujemy, rozwijamy się, odkrywamy ich zdolności. Chciałabym żeby każda szkoła taka była. Uwielbiam swoich uczniów i bardzo ich szanuję.

Jak powiedziała nauczycielka, rodzice muszą zaakceptować, że ich dzieci są odrębnymi jednostkami i nie możemy kształtować ich na swój obraz i podobieństwo, bo każdy człowiek jest inny.

- Dajecie nam rodzicom dużo radości i energii takimi marszami. Jest duża grupa rodziców dzieci LGBT, dlatego powstała specjalna grupa zrzeszająca rodziców – „My Rodzice”. Mam do Was apel, by rodzice dowiedzieli się o tej grupie. Jeżeli Wasi rodzice lub rodzice znajomych boją się, mają w sobie homofonię, tak jak my miałyśmy na początku to uzyskają pomoc. Teraz cieszymy się, nie boimy się, jesteśmy spokojni i możemy pomagać innym – mówiła matka dziecka LGBT, uczestnicząca w Marszu.

W wydarzeniu uczestniczyły również osoby LGBT, które przyjechały z Ukrainy, uciekając przed wojną. Dziękowały za ogromne wsparcie dla nich i ich rodaków.

- Tu można być sobą, cieszyć się, odnaleźć siebie. Dziękuję za ogromne wsparcie dla Ukrainy – mówił jeden z uczestników.

Głos zabrał również historyk i aktywista Maciej Błachowicz, który był zachwycony kaliskim wydarzeniem.

- Co roku uczestniczę w Paradzie Równości w Warszawie, w Poznaniu. Urodziłem się w Kaliszu i dla mnie Marsz Równości w tym mieście jest najpiękniejszy, najważniejszy, jako kaliszanin nie pomyślałbym, że dożyję takich czasów, że w Kaliszu będzie taki Marsz – mówił Maciej Błachowicz. – Jestem z wykształcenia historykiem. Wielokrotnie było w historii tak, że zjawiska, które były nieakceptowalne powodowały konflikty. Dzisiaj wiele zjawisk już nie zauważamy. Tak będzie również z nami. Społeczność LGBT będzie niezauważalna, bo będziemy normalną częścią naszej rzeczywistości. Im szybciej nastanie czas, że przez Kalisz spokojnie będzie mogła przejść para jednopłciowa, tym szybciej skończą się Marsze Równości, bo nie będą potrzebne.

- Parę lat temu, nieżyjący już Arek Pacholski powiedział bardzo mądre słowa, skierowane do rządzących i Polaków. Im szybciej przestaniemy dyskryminować społeczność LGBT tym lepiej będzie dla Polski. Jeżeli będziemy dyskryminować to z tego kraju będą wyjeżdżać młodzi ludzie, przyszli prawnicy, lekarze, artyści, mnóstwo wartościowych ludzi - dodaje Maciej Błachowicz.

Kaliski Marsz Równości odbył się bez incydentów, bardzo spokojnie. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwała policja. Na trasie, na Złotym Rogu pojawiła się jedna "kontr manifestacja" z transparentami, przygotowana przez Fundację Prawo do Życia. Została odizolowana przez funkcjonariuszy. 

Organizatorem wydarzenia było stowarzyszenie Bank Równości w Kaliszu.

Pełna relacja wideo z Kaliskiego Marszu Równości

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować