Edukacja

Kaliska ,,Trzynastka" ma patrona! Został nim kaliski artysta - Władysław Kościelniak

2023-12-08 20:00:00 redakcja@calisia.pl

W piątek, 8 grudnia nastąpiło uroczyste poświęcenie sztandaru oraz nadanie imienia Władysława Kościelniaka Szkole Podstawowej nr 13 w Kaliszu.

fot. calisia.pl
fot. calisia.pl

Akt nadania szkole imienia Władysława Kościelniaka odczytał przewodniczący Rady Miasta Kalisza Tadeusz Skarżyński i przekazał dokument na ręce dyrektora szkoły.

Piątek 8 grudnia 2023 roku to wyjątkowy dzień w historii Szkoły Podstawowej nr 13 w Kaliszu. Naszej szkole będzie patronował Władysław Kościelniak, który przez wiele lat swoimi pasjami utrwalał historię miasta. Dbał o jego teraźniejszość i patrzył w przyszłość swojego miasta. Artysta i felietonista, z wielkim poczuciem obowiązku wobec swojej małej ojczyzny, którą kochał z całego serca. Jesteśmy zaszczyceni, że nadanie imienia Szkole Podstawowej nr 13 w Kaliszu zbiegło się z Rokiem braci Kościelniaków. - mówił Radosław Szczap, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 4.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, radni Miasta Kalisza oraz delegacje z zaprzyjaźnionych szkół i kaliskich instytucji. Pojawiła się również rodzina Kościelniaków, na czele z synem patrona, Cyprianem Kościelniakiem. 
 
To przede wszystkim ogromne wzruszenie. Kiedy przyjechaliśmy do szkoły nie spodziewaliśmy się, że zastaniemy tutaj tak dużo aktywności. Ponieważ jestem z tym zawodowo związany jako ilustrator to muszę powiedzieć, że uważam że najpiękniejsze portrety mojego ojca czy w ogóle ilustracje są tutaj na ścianie, bo są szczere – mówił wzruszony Cyprian Kościelniak.
Gratulacje na ręce dyrektora szkoły złożyli także zaproszeni goście.
 
Nowy patron Trzynastki to człowiek wielu pasji, ale największą był dla niego zawsze Kalisz. Dzięki pracy Władysława Kościelniaka mogliśmy po II wojnie światowej zbudować silne miasto, świadome swojej tożsamości. Całe lata pielęgnował i dokumentował dzieje Kalisza. Odcisnął w przestrzeni miasta trwały ślad. Obecnym i przyszłym uczniom Trzynastki życzę, byście cenili i kochali nasze miasto jak pan Władysław! - mówił Krystian Kinastowski, Prezydent Miasta Kalisza.
Podczas uroczystości poświęcono i przekazano nowy sztandar oraz odśpiewano hymn szkoły, powstały na tą okazję. Odbyło się również ślubowanie uczniów. Po części oficjalnej, dzieci i młodzież wraz z nauczycielami zaprezentowały występy artystyczne, które były poświęcone życiu Władysława Kościelniaka. Na zakończenie odsłonięta została grafika przestrzenna autorstwa Cypriana Kościelniaka, przedstawiająca patrona szkoły. 
 

Władysław Kościelniak (urodzony 21 września 1916 w Kaliszu, zmarł 13 listopada 2015 tamże) był artystą grafikiem oraz rysownikiem, autorem ekslibrisów, plakatów. Ten Honorowy Obywatel Miasta Kalisza otrzymał Medal Rabindranatha Tagore oraz liczne odznaczenia państwowe: Krzyż Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż z Mieczami za Zasługi dla ZHP, Złoty Krzyż Zasługi, a także Krzyż Komandorski. Władysław Kościelniak na kartach swoich dzieł przedstawiał Kalisz w najpiękniejszej postaci, tworząc jego artystyczne archiwum. Pierwszymi grafikami autora był cykl linorytniczy widoków Kalisza z 1951 r. Władysław Kościelniak był także twórcą opracowań „O obronności miasta Kalisza”, „Wędrówki po moim Kaliszu”, „Klęski w dziejach miasta Kalisza”, „Zabytki architektury Kalisza”, „Kronika miasta Kalisza”, „Herbarz miast i wsi województwa kaliskiego”, „Portrety z różnych epok”, „Kalendarium kościoła katolickiego w Kaliszu”, „Prosna -rzeka naszego miasta”, „Kalisz: ilustrowany przez autora przewodnik po mieście”, „W ramionach Prosny. Kalisz i jego rzeka”. Władysław Kościelniak był jednocześnie twórcą wielu rekonstrukcji i makiet, których zademonstrowanie poprzedziły intensywne badania materiałów źródłowych. Zamiłowania dziennikarskie Kościelniaka zaowocowały mnogimi artykułami, zamieszczonymi na łamach tygodnika „Ziemia Kaliska”, którego był współzałożycielem.

Rok 2023 został ogłoszony w Kaliszu Rokiem Braci Kościelniaków: Tadeusza, Mieczysława i Władysława.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować