Społeczne

Kaliska radna obawia się o swoje zdrowie i życie - "Mam nadzieję, że nie mamy do czynienia z mafią śmieciową"

2020-08-11 14:00:00 BK

Wiele pytań i wątpliwości pojawia się ws. kosztów wywozu i utylizacji śmieci w Kaliszu. Niepokojące sygnały docierają do posła PiS Piotra Kalety i radnej klubu PiS Agnieszki Koniecznej. Chcą otrzymać od Urzędu Miasta pełne informacje dotyczące umów z wykonawcami oraz dokumenty. 

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

- Sprawa podwyżki opłat za śmieciu budzi wiele niepokojów i kontrowersji. Jest tematem, który budzi dyskusje, pytania i obawy. Po pierwsze proponowana skala podwyżek jest bardzo wysoka. Nie mamy przeprowadzonej odpowiedniej kalkulacji i dokumentów, które pozwoliłyby nam na sprawdzenie czy podwyżka w takim charakterze powinna się odbyć - mówi poseł PiS Piotr Kaleta. - Dochodzą do nas bardzo niepokojące informacje dotyczące sposobu jej przeprowadzania i braku jawności, transparentności. Nie może być tak, że te sprawy będą załatwiane w sposób budzący wątpliwości, po cichu.

Radna klubu PiS Agnieszka Konieczna chciała pozyskać informacje odnośnie podwyżek opłat za śmieci w Kaliszu. Bezskutecznie. 

- Na poprzedniej sesji wstrzymałam się od głosowania ws. uchwały śmieciowej ponieważ miałam wątpliwości. Zadałam pytanie jakie możemy dać mieszkańcom miasta gwarancje, że nie będzie kolejnych podwyżek. Nie uzyskałam odpowiedzi na to pytanie. Kolejnym etapem było zadanie pytania o dokumenty, umowy, aneksy, protokoły wagowe. Kilkukrotnie prosiłam pana Naczelnika i w formie interpelacji zwróciłam się do pana Prezydenta. Otrzymałam lakoniczną odpowiedź bez dokumentów - mówi radna Agnieszka Konieczna. - Budzi to wszelkie obawy i wątpliwości, rodzi pytania. Chcę dać ochronę władzom miasta Kalisza przed ewentualnymi wpływami korupcyjnymi. Mamy konsorcjum firm śmieciowych i może to powodować patologie, korupcję. 

Po swojej decyzji ws. głosowania, radna otrzymywała groźby karalne.

- Obawiam się o swoje zdrowie i życie. Mam nadzieję, że nie mamy do czynienia z mafią śmieciową, które jest bardzo groźna. Czuję się zagrożona - mówi radna Agnieszka Konieczna. Nie zdradza jednak od kogo otrzymuje groźby. Nie zgłasza na razie sprawy do organów ścigania.

Prośbę o udostępnienie informacji i dokumentów ws. śmieci kieruje do Prezydenta Krystiana Kinastowskiego poseł Piotr Kaleta.

- Jako przedstawiciel polskiego Parlamentu, jako poseł zwracam się do Prezydenta Krystiana Kinastowskiego z prośbą o udostępnienie wszelkich umów związanych z wywozem śmieci, kalkulacjami, stawkami i protokołów, które są potrzebne przy przedstawić symulacje podwyżek. Dziwi fakt, że to jest informacja, która powinna być powszechnie dostępna. Powinna być umieszczona w systemie Biuletynu Informacji Publicznej. Niestety jej tam nie ma - mówi Piotr Kaleta. - To budzi nasz niepokój, że być może coś jest nie tak, że coś jest niezgodne z prawem. - Jeżeli jednym z podstawowych składników przy wykonywaniu tego typu działalności jest cena paliwa, to chcę przypomnieć, że ta cena została drastycznie obniżona i na tym mogli skorzystać przedsiębiorcy. Kieruję więc, czy te firmy, które wywożą śmieci z Kalisza skorzystały z tarczy antykryzysowej, także w kontekście obniżenia kosztów wywozu śmieci - mówi poseł Piotr Kaleta.

Koszty wywozu śmieci we Wrocławiu kształtują się na poziomie 25 zł, w Poznaniu 16 zł. Jakie koszty musi ponosić Kalisz, że ceny te będą sięgać 32 czy 36 zł, a może więcej?

- System gospodarki odpadami w Kaliszu kosztuje tyle ile kosztuje i my dopiero w grudniu czy w styczniu będziemy mieli wszystkie faktury i będziemy wiedzieli ile ten system kosztował. Zgodnie z ustawą i z przepisami mieszkańcy będą musieli zapłacić. Czy to będzie metoda od osoby czy od wody czy od metra kwadratowego - żadna z nich nie jest idealna, jedne są bardziej skuteczne, drugie mniej - mówi Prezydent Krystian Kinastowski. - Mamy problem ponieważ nie zgłoszonych jest wiele mieszkań a są tam produkowane śmieci. Są one produkowane przez przedsiębiorców co też nie jest zgłoszone. Mając te uchwały i możliwości prawne, w tym momencie rozliczamy się od osoby. W tej chwili pieniędzy w systemie brakuje i będzie trzeba podnieść ceny. Ja jestem za tym, żeby za śmieci w Kaliszu płacić jak najmniej. Jednak ceny usług poszły w górę a śmieci jest produkowanych coraz więcej. Trzeba produkować mniej śmieci, wtedy będą mniej kosztowały.

Jak podkreśla prezydent, z tym problemem boryka się wiele samorządów. Nad systemem pobierania opłat za wywóz śmieci pracują przedstawiciele klubów radnych - Barbara Oliwiecka, Agnieszka Konieczna, Mirosław Gabrysiak, Emila Majewska a także naczelnicy oraz pracownicy urzędu.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować