Społeczne

Jarmark pszczelarski, pokazy bartnictwa, słodkie kulinaria. Tak pszczoły świętowały w Kaliszu! [zdjęcia, wideo]

2023-08-13 19:30:00 red.

8 sierpnia w Polsce corocznie obchodzony jest Wielki Dzień Pszczół. To doskonały moment, by docenić rolę, jaką te owady pełnią w naszym ekosystemie. Było to możliwe za sprawą Wielkopolskiego Dnia Pszczół, który odbył się 13 sierpnia w Parku Miejskim. 

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Po raz 3. w Kaliszu zorganizowany został Wielkopolski Dzień Pszczoły, tym razem przy Bazylice św. Józefa. Wydarzenie oficjalnie zainaugurował organizator - Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego i Wicemarszałek Krzysztof Grabowski. Uczestniczyli w nim władze województwa, powiatu, parlamentarzyści, związki pszczelarskie, pasieki, koła gospodyń wiejskich, Nadleśnictwo Kalisz czy Straż Miejska. 

- Mocno wspieramy pszczelarstwo w naszym regionie. Rozpoczęliśmy 6 lat temu. Wówczas po raz pierwszy z budżetu województwa przeznaczyliśmy 2 miliony złotych bezpośredniego wsparcia dla pszczelarzy z naszego regionu na zakup węzy pszczelej. Później to powtarzaliśmy. W sumie przez 6 lat z budżetu województwa wydaliśmy już 12 milionów złotych bezpośredniego wsparcia dla pszczelarzy z naszego regionu. Ale oprócz tego wsparcia również od 6 lat realizujemy program związany z finansowaniem zakupu sadzonek drzew miododajnych. Tak jak wielu miejscach w Polsce drzewa wycinano tak Wielkopolsce my je sadziliśmy i sadziliśmy jeszcze w dodatku drzewa miododajne. Dzięki temu każdego roku przeznaczyliśmy blisko 1,5 miliona złotych na ten cel i posadziliśmy kilkadziesiąt tysięcy drzew miododajnych w naszym regionie. Myślę, że te dane pokazują, jak ważne są te sprawy dla nas, dla samorządu województwa wielkopolskiego i bardzo się cieszę, że to wsparcie realizujemy każdego roku, że nasi pszczelarze to odczuwają i że są też mecenasami Wielkopolski w całym kraju. Bardzo się cieszę, że inne regiony również biorą z nas przykład - mówił Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski. 

W ramach wydarzenia na odwiedzających czekało wiele atrakcji m.in. jarmark pszczelarski, pokazy bartnictwa, pasieka edukacyjna, pokazy wirowania miodu, słodkie kulinaria z miodem czy pokaz rękodzieła ludowego. Pyszne miody, wypieki, lemoniady i przysmaki przygotowały koła gospodyń wiejskich. Nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych - animacji, tworzenia pszczół z balonów, dmuchańców czy malowania buziek. 

Przyjechały pasieki i pszczelarze z Wielkopolski. Była to okazja by spróbować różnego rodzaju miodów, poznać ich właściwości a także zaopatrzyć w nie domową spiżarnię. 

Wielkopolski Dzień Pszczół. WIDEO

Każdego roku w miesiącu sierpniu obchodzony jest w Polsce Wielki Dzień Pszczół, którego ideą jest edukacja społeczeństwa o szczególnie istotnej roli tych owadów dla człowieka i dla ekosystemu. Pszczoły to owady, które służą człowiekowi na wiele różnych sposobów, poczynając od produkcji miodu po zapylanie roślin owadopylnych. 

W obliczu niezwykle istotnego problemu, jakim jest wymieranie pszczół, Samorząd Województwa Wielkopolskiego od 2018 roku realizuje Program poprawy warunków fitosanitarnych rodzin pszczelich”. W ramach tego programu co roku przekazywane jest 2 mln zł jako wsparcie dla wielkopolskich pszczelarzy na zakup węzy pszczelej i pokarmów pszczelich. Oprócz bezpośredniego wsparcia Samorząd Województwa Wielkopolskiego dofinansowuje zakup sadzonek drzew miododajnych.

Choć pszczoły osiągają niewielkie rozmiary, to mają ogromne znaczenie dla środowiska. Odpowiadają one za zapylanie 70 proc. gatunków roślin, które zapewniają aż 90 proc. pożywienia. Dlatego tak ważna jest dbałość o ich populację. Niedostateczna liczba tych owadów w przyrodzie może bowiem doprowadzić do wielkich szkód, w tym do między innymi znacznie mniej wydajnego rolnictwa.

 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować