Jan Sowa w "Salonie Literackim Arkadiusza Pacholskiego"

2014-05-12 10:15:00 Łukasz

W piątek do Cafe Calisia.pl Arkadiusz Pacholski zaprosił Jana Sowę – autora książki „Fantomowe ciało króla”

od lewej: Jan Sowa, Arkadiusz Pacholski
od lewej: Jan Sowa, Arkadiusz Pacholski

„Fantomowe ciało króla” nawiązuje do koncepcji „dwóch ciał króla” przedstawionej niegdyś przez Ernsta Kantorowicza. Poprzez metaforę fantomowego ciała Jan Sowa opisuje I Rzeczpospolitą, której kondycję determinował przede wszystkim szereg braków. Pokazuje, że począwszy od śmierci Zygmunta II Augusta, ostatniego dziedzicznego króla Polski i Litwy, Rzeczpospolita nie istniała jako państwo w ścisłym tego słowa znaczeniu, ale była raczej fantomem, urojeniem, wyobrażeniem, uroszczeniem. Owo nieistnienie położyło się cieniem na losach Polski od wczesnej nowoczesności wieków XVI i XVII, przez rozbiory aż po czasy współczesne. Fantomowe ciało króla nie jest jednak typową pracą historyczną. Jej przedmiot to przede wszystkim współczesna Polska i jej problemy z nowoczesnością (na podst. opisu książki).

Jan Sowa jest polskim socjologiem i kulturoznawcą, urodzonym w 1976 r. w Krakowie. Studiował polonistykę, psychologię i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz na Uniwersytecie Paryż VIII w Saint-Denis. Od 2006 jest doktorem socjologii, a od 2012 – doktorem habilitowanym kulturoznawstwa. Aktualnie pracuje w Katedrze Antropologii Literatury i Badań Kulturowych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Publikował w Polsce i za granicą m.in. w „Lampie”, „Krytyce Politycznej”, kwartalniku „2+3D”, „Philosophie Magazine”, „Praesens”, „Focus Historia” oraz w magazynie „Ha!art”, współpracuje także z kwartalnikiem „Praktyka Teoretyczna”.

Gość piątkowego spotkania tłumaczył książki i artykuły z zakresu politologii, filozofii i socjologii. Pracował również jako dziennikarz w krakowskim oddziale Polskiego Radia i kurator w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie.

Zainteresowania Jana Sowy skupiają się wokół socjologicznych i kulturowych badań nad nowoczesnością. W szczególności interesuje go problematyka związana z modernizacją w cywilizacji Zachodu i poza nią, rozwojem kapitalizmu oraz relacjami między kulturą europejską a innymi kulturami – tym kwestie kolonializmu, globalizacji, migracji oraz zderzenia Zachodu ze światem Islamu.

W Kaliszu był gościem Salonu Literackiego Arkadiusza Pacholskiego na zaproszenie Stowarzyszenia „Kalisz Literacki”.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować