Usługi

Jak zmierzyć obwód głowy do kasku – przewodnik krok po kroku!

2023-07-07 10:23:27 reklama@calisia.pl

Nie ulega wątpliwości, że jeśli chodzi o bezpieczeństwo, to odpowiednie dopasowanie kasku motocyklowego to podstawa. Właściwy rozmiar skorupy gwarantuje też komfort jazdy. Jak prawidłowo określić rozmiar swojej głowy i sprawdzić, czy nowy kask dobrze leży? Poniżej znajdziesz krótki przewodnik z odpowiedziami na najważniejsze pytania. 

Grafika: freepik.com
Grafika: freepik.com
Jak dobrać rozmiar kasku? O tym musisz pamiętać

Wybrałeś już model odpowiedni do preferowanego stylu jazdy? Teraz pora na dokładne określenie jego rozmiaru. Zbyt ciasny lub zbyt luźny kask na pewno nie spełni swojego podstawowego zadania, jakim jest ochrona głowy. Ponadto nie zapewni komfortu, a to w dłuższej perspektywie będzie po prostu męczące. 

Zrezygnuj z zakupu kasków wyprodukowanych w Stanach Zjednoczonych, Azji lub Afryce. Takie modele posiadają skorupy i wyściółki dostosowane do kształtu głowy typowego dla populacji danego kontynentu. Nie zdziw się, jeśli piękny, designerski kask sprowadzony z USA nie będzie pasował. Oczywiście pamiętaj też o dokonywaniu zakupów jedynie ze sprawdzonych źródeł. 

Warto w tym miejscu przypomnieć – szczególnie początkującym motocyklistom – że nie istnieje podział na damskie i męskie kaski motocyklowe. Bez względu na płeć wszyscy korzystamy z jednej tabeli rozmiarów. 

 

Jak zmierzyć głowę do kasku? Praktyczne wskazówki 

W czasach, kiedy większość produktów odnajdujemy w internecie i kupujemy online, nikogo już nie dziwi zakup kasku motocyklowego w sklepie internetowym. Takie rozwiązanie ma wiele plusów. Masz dostęp do szerokiej gamy produktów, możesz wygodnie porównać ceny i wybrać najkorzystniejszą ofertę. Oszczędzasz również czas, który musiałbyś poświęcić na wizyty w salonach stacjonarnych. Zamówiony produkt z łatwością można zwrócić lub wymienić na inny, więc nie trzeba się obawiać nietrafionego wyboru i utopienia pieniędzy. Przejdźmy teraz do konkretów: jak zmierzyć obwód głowy do kasku i trafić z rozmiarem zamówionego kasku motocyklowego? 

Na początku należy dokładnie zmierzyć obwód swojej głowy. W tym celu wystarczy użyć zwykłego centymetra krawieckiego, a w ostateczności sznurka, który następnie trzeba przyłożyć do linijki. 

Obwód głowy zmierz w jej najszerszym miejscu, czyli tuż nad uszami i ok. 2 cm powyżej brwi. Żeby mieć pewność, że pomiary będą precyzyjne, możesz poprosić kogoś o pomoc. Uzyskany wynik wystarczy odnaleźć w tabeli rozmiarów danego producenta. Określonym przedziałom obwodów przypisane są konkretne rozmiary kasków. Miej na uwadze, że mogą się one nieznacznie różnić w zależności od producenta. 

W większości przypadków rozmiar z tabeli jest odpowiedni. Rozmiarówka zazwyczaj prezentuje się następująco:

XXS XS S M L XL XXL XXXL
51–52 cm 53–54 cm 55–56 cm 57–58 cm 59–60 cm 61–62 cm 63–64 cm 65–66 cm
 
Jak zmierzyć rozmiar kasku i sprawdzić, czy Twój nowy kask leży prawidłowo? 

Z pewnością zastanawiasz się, jak sprawdzić, czy wybrany model dobrze leży na Twojej głowie. Jeśli kupujesz swój pierwszy kask motocyklowy, zapewne nie odczujesz – przynajmniej na początku – większej różnicy między rozmiarem M a L. 

Zacznijmy więc od samego początku. Załóż kask, trzymając go za sprzączki i rozpoczynając od strony czoła. Każdy kask motocyklowy podczas zakładania powinien stawiać lekki opór. Po założeniu kask musi przylegać do całej powierzchni głowy, uciskając policzki. Jednocześnie nie może dotykać nosa i brody ani wywierać nacisku na skronie i czubek głowy.

Następnie sprawdź, czy żaden element nie powoduje dyskomfortu i bólu. Upewnij się, że kask leży stabilnie. Przytrzymaj sztywno głowę i spróbuj nim poruszać w prawo lub lewo. Jeśli nie możesz tego zrobić, to znak, że kask nie jest zbyt luźny. Następnie sprawdź płynność swoich ruchów – kask bez przeszkód powinien poruszać się wraz z głową. 

Nowy kask motocyklowy trzymaj na głowie co najmniej 10–20 minut. Dopiero po takim czasie można stwierdzić, czy nie powoduje dyskomfortu i bolesnego ucisku.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Te artykuły mogą cię zainteresować