Edukacja

Jak zachęcić młodzież do nauki zawodu? Wyzwania podjęli się organizatorzy Festiwalu Rzemiosła w Kaliszu

2024-04-20 12:15:05 Michał Styś

W sobotę w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich im. Janka Bytnara "Rudego" zorganizowano Festiwal Rzemiosła prezentujący korzyści z uprawiania różnych zawodów.  Dla młodzieży i ich rodziców przygotowano różne atrakcje przybliżające istotę kształcenia zawodowego. Były stragany i bardzo dużo atrakcji dla odwiedzających. 

Festiwal Rzemiosła nie jest przypadkowy, gdyż patronem rzemiosła w Kaliszu jest Jan Kiliński.

Najważniejszym celem wydarzenia jest kultywowanie oraz chęć reaktywacji rzemiosła w naszym mieście. Impreza jest adresowana do uczniów szkół podstawowych 6, 7 i 8 klas. Wydarzenie ma na celu prezentacje oferty edukacyjnej szkół uczących młodych ludzi rzemieślniczych zawodów oraz promowanie i popularyzowanie nauki w takich szkołach. Należy zauważyć, że to przedsięwzięcie ma pokazać również, różnorodność branż rzemieślniczych jakie mamy w Kaliszu oraz  integrować całe środowisko. Na uczestników czekały liczne atrakcje pokazy, warsztaty.  

Dobra atmosfera, przyjemna muzyka oraz duża liczba zainteresowanych pozwala myśleć, że warto organizować takie spotkania, prezentacje i festiwale  w Kaliszu. 

Co się działo podczas Festiwalu Rzemiosła?

  • Gra miejska zagrajmy w rzemiosło 
  • Pokazy zawodów rzemieślniczych 
  • Spotkanie z samymi rzemieślnikami 
  • Punkty doradztwa zawodowego 
  • Fotobudka 
  • Degustacja lokalnych wyrobów 

Najciekawszym punktem Festiwalu była gra miejska "Zagrajmy w rzemiosło". Polegała na tym, że czteroosobowe zespoły wraz z opiekunami mierzyły się i rywalizowały ze sobą. Zadaniem było wykonać różne tematyczne zagadnienia w jak najkrótszym czasie. Uczestnicy otrzymywali także mapę z punktami do odwiedzenia. Na uczestników gry czekały nagrody, które zostały rozdane na koniec samego festiwalu. 

Przy okazji tego wydarzenia odbyły się również, drzwi otwarte samego Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich im. Janka Bytnara "Rudego". Można było wejść do szkoły i zobaczyć np. pracę cukierników oraz izbę pamięci, czy projekt Erasmusa.

Organizatorem Festiwalu Rzemiosła był Związek Rzemieślników Cechowych w Kaliszu, a partnerem Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Wielkopolskiego - Marek Woźniak oraz Prezydent Miasta Kalisza Krystian Kinastowski.

 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować