Biznes

Jak wybrać najlepszy system ERP dla działu księgowości?

2023-11-02 21:47:56 Artykuł sponsorowany

Coraz więcej przedsiębiorstw docenia korzyści ze wdrożenia w swojej firmie systemu ERP. Dzięki oprogramowaniu z tej kategorii można zwiększyć efektywność, usprawnić zarządzanie i podnieść jakość obsługi klienta. Jest to rozwiązanie, które sprawdza się w każdym sektorze działalności, w tym w księgowości. Czym się kierować podczas wyboru systemu ERP, kiedy poszukujemy czegoś właśnie do biura rachunkowego albo działu księgowości?

System ERP jest zaawansowanym narzędziem informatycznym, który poprzez integrację danych z całej firmy pozwala na lepsze zarządzanie wszystkimi procesami biznesowymi, jakie się z nią wiążą. Informacje są gromadzone i przechowywane w jednej wspólnej bazie danych. Systemy ERP mogą znaleźć zastosowanie w każdej firmie, ale nie zawsze będą wyglądać tak samo. Moduły, z jakich się składają, odpowiadają specyfice pracy w poszczególnych działach. Dopasowane są również funkcje. Trudno oczekiwać, by oprogramowanie firmy transportowej było zbliżone do tego, z jakiego korzysta zarządca nieruchomości. Sprawdźmy, co jest w takim razie ważne, kiedy myślimy o nim pod kątem wdrożenia w księgowości.

Analiza potrzeb działu księgowości

Jak już wspomnieliśmy, system ERP będzie się różnił w zależności od branży, co oznacza, że pierwszym krokiem powinna być analiza potrzeb. Wybór rozwiązań informatycznych jest spory, w tym jest szereg takich, które zaprojektowano pod kątem księgowości. Aby mieć pewność, że praca z oprogramowaniem będzie efektywna i wygodna, najpierw trzeba z pracownikami działu księgowego zastanowić się, jakie funkcje są dla nich kluczowe i co jest im potrzebne. Automatyzacja w robieniu raportów, rozliczeń czy wystawiania faktur to podstawa, do tego księgi rachunkowe i kontrola kosztów, ale może oprócz tego przydałyby się jakieś dodatkowe funkcje?

Przegląd ofert i wybór dostawcy

Mając już określone najważniejsze potrzeby, możemy przejść do analizy dostępnych ofert. Jest to o tyle istotne, że dostawcy proponują nie tylko różne ceny, ale też dodatkowe funkcjonalności. Poza tym może się zdarzyć, że w przyszłości będą potrzebne inne opcje, dlatego od razu należy skupiać się na tych programach, które można rozwijać i dodawać do nich kolejne moduły. Jednym z takich rozwiązań jest enova365. To dopracowany system ERP pozwalający na automatyzację i optymalizację wielu procesów. Da się go integrować z innymi programami w firmie, praca odbywa się w chmurze, więc dostęp jest spoza siedziby firmy. Jest przy tym elastyczny, więc można go rozbudowywać. Więcej można o nim przeczytać na stronie https://www.enova.pl/rozwiazania/finanse-ksiegowosc/.

Wdrożenie, szkolenia i dostosowania

Po tym, jak zdecydujemy się na konkretny program, pora na wdrożenie. System ERP nie jest programem, który wystarczy zainstalować i gotowe. Jest zaawansowanym narzędziem i jego wdrożenie może trwać nawet do kilku miesięcy, z czym trzeba się liczyć. Ponadto pracownicy będą musieli przejść szkolenia. Jednak chociaż cały proces trwa, to jest to inwestycja w efektywniejszą i wydajniejszą pracę, co bardzo szybko da się zauważyć.

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Te artykuły mogą cię zainteresować