Inauguracja 54. Kaliskich Spotkań Teatralnych z nagrodą dla Dyrektora

2014-05-10 21:08:00 Ania

Rozpoczął się Festiwal Sztuki Aktorskiej. Do 16 maja czeka nas mnóstwo wspaniałych atrakcji. Dziś podziwialiśmy i ocenialiśmy “Kupca weneckiego”. Uroczystego otwarcia KST dokonali prezydent Miasta Kalisza i dyrektor kaliskiego teatru – Igor Michalski, który został odznaczony przez Janusza Pęcherza medalem “Honorowego Przyjaciela Kalisza”.

fot. Calisia.pl
fot. Calisia.pl

Prezydent powitał widownię i podziękował Igorowi Michalskiemu za wszystkie zasługi. Janusz Pęcherz wspomniał też o kontrowersyjnej kwestii – cenie biletów na spektakle.

Igor Michalski przygotował nam wspaniały festiwal, pełen profesjonalnych aktorów, spektakli, wystaw… to wszystko wielkie zasługi. Jedna sprawa panu nie wyszła, mianowicie ceny biletów. Ludzie krzyczeli, ale mam wrażenie, że nie specjalnie się pan tym przejmował. Myślę, że był to chwyt marketingowy, bo tak czy inaczej sala była wypełniona widzami, jednak to tylko moje zdanie. Należy podkreślić zasługi dyrektora. Oddajemy teatrowi w Gdyni, to, co najlepsze. Życzę spełniena planówi i ambicji zawodowych. Postanowiłem nadać Igorowi Michalskiemu tytuł i medal "Honorowego Przyjaciela Kalisza – mówił Janusz Pęcherz.

Przed nami jeszcze sześć dni obcowania ze sztuka teatralną.
Wśród imprez towarzyszących festiwalowi przygotowywane są wystawy plakatów teatralnych Tomasza Wolffa, malarstwa Małgorzaty Stachurskiej oraz fotografii z kaliskich realizacji szekspirowskich.

Odbędą się także projekcje filmu Michała Grzybowskiego „Hitler w operze” oraz przedstawień Teatru TV nagrodzonych na festiwalu „Dwa teatry – Sopot 2013". Po przedstawieniach zaplanowane są rozmowy z twórcami i wykonawcami.

Widzowie zobaczyli dziś “Kupca weneckiego”.

Słów kilka o sztuce:

“Najwyborniejsza opowieść o kupcu weneckim wraz z niezwykłym okrucieństwem Żyda Shylocka okazanym owemu kupcowi, gdy przyszło do dokładnego odcięcia funta ciała: a także zdobycie Porcji, gdy wybór padł na jedną z trzech szkatuł”. Tak brzmi pełny tytuł sztuki Szekspira. A co by było, gdyby zmienić wektory i to Shylocka uczynić protagonistą? Bo jak odnieść się do tej postaci dzisiaj? Przecież naznaczenie w naszych realiach tych okropnych Żydów wcale nie jest już takie oczywiste. Jakiego więc Żyda najbardziej się dziś boimy, najbardziej chcemy zniszczyć? Być może takiego, którego sami Żydem nazwiemy".

“Kupiec wenecki” to historia dzisiejszego “Żyda”, nie jest to dyskusja: “antysemityzm”, czy “nie antysemityzm”, to opowieść o naszym społeczeństwie. Nie oddajemy historycznych inscenizacji, pytamy jak można przedstawić dzisiejszych ludzi, jest to powiedziane współczesnym językiem" – mówi Adam Nalepa.

Ponadto:

Na Dużej Scenie będzie można zobaczyć „Płatonowa” w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego z gdańskiego Teatru Wybrzeże, głośne przedstawienie Pawła Demirskiego i Moniki Strzępki „Bitwa Warszawska 1920” z Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, „Carycę Katarzynę” Jolanty Janiczek i Wiktora Rubina z Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach oraz „Piątą stronę świata” według powieści Kazimierza Kutza zrealizowaną w Teatrze Śląskim w Katowicach. Natomiast na Scenie Kameralnej pokazane będzie przedstawienie warszawskiego Teatru Studio „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku” Doroty Masłowskiej w reżyserii Agnieszki Glińskiej. Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego – gospodarz KST – na otwarcie festiwalu przedstawi premierę „Kupca weneckiego” Williama Shakespeare’a w reżyserii Adama Nalepy (DS) oraz jako ostatni spektakl konkursowy „Versus” według Rodrigo Garcíi w reżyserii Szymona Kaczmarka (SK).

Poza konkursem będzie można także obejrzeć przedstawienie absolwentów bytomskiego Wydziału Teatru Tańca PWST w Krakowie „Meblościanka” (SK). Na zakończenie Kaliskich Spotkań Teatralnych gdyński teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej zaprezentuje legendarny musical „Skrzypek na dachu” w reżyserii Jerzego Gruzy.

Wśród imprez towarzyszących festiwalowi przygotowywane są wystawy plakatów teatralnych Tomasza Wolffa, malarstwa Małgorzaty Stachurskiej oraz fotografii z kaliskich realizacji szekspirowskich. Ponadto przewidziane są projekcje filmu Michała Grzybowskiego „Hitler w operze” oraz przedstawień Teatru TV nagrodzonych na festiwalu „Dwa teatry – Sopot 2013". Po przedstawieniach zaplanowane są rozmowy z twórcami i wykonawcami.
za: www.teatr.kalisz.pl

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować