Kultura

Historia kobiet w Kaliskim Towarzystwie Przyjaciół Nauk

2023-11-30 09:30:00 WKST

Wystąpienie poświęcone aktywności kobiet ziemi pleszewskiej na przełomie XIX i XX w. oraz w dobie II RP, autorstwa Agnieszki Słupianek-Winkowskiej, będzie tematem posiedzenia w siedzibie Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Spotkanie odbędzie się w czwartek, 7 grudnia.

fot. WKST
fot. WKST

Celem prelekcji jest zaprezentowanie obecnego stanu badań dotyczącego wieloaspektowej aktywności kobiet na obszarze ziemi pleszewskiej na przełomie XIX i XX w. oraz w dobie II RP. Autorka przedstawi analizowane źródła, metody i kierunki badawcze, z uwzględnieniem wszelkich trudności i wyzwań, którym musi sprostać historyczka/regionalistka w procesie odzyskiwania lokalnej herstorii. Ilustracją omawianego zagadnienia będą biografie kobiet, wpisujące się w jego obszar badawczy.

Spotkanie odbędzie się w czwartek, 7 grudnia, o godzinie 18.00, w siedzibie KTPN, przy placu św. Józefa 2-4.

Agnieszka Słupianek-Winkowska - historyczka, nauczycielka i korepetytorka, regionalistka, badaczka dziejów wsi powiatu pleszewskiego, autorka książek "Dzieje miejscowości Brzezie w świetle źródeł" (Pleszew 2014, II wyd. 2018), "Kajew, Cieśle, Wszołów szlakiem dziejów" (Gołuchów 2021), a także biogramów i artykułów popularnonaukowych, członkini Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk oraz Pleszewskiego Towarzystwa Kulturalnego. Obecnie prowadzi badania naukowe z zakresu historii kobiet ziemi pleszewskiej w XIX w. i na początku XX w.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować