Happening z polichromią OO. Jezuitów

2014-04-01 13:33:00 Łukasz

250 lat temu w kaliskim kościele OO. Bernardynów rozpoczęto pracę nad polichromią świątyni – piękne efekty możemy podziwiać do dzisiaj. W piątek kaliscy przewodnicy PTTK wraz z aktualnymi gospodarzami – OO. Jezuitami, zaprosili na VI Happening Przewodnicki.

fot. Łukasz Wolski
fot. Łukasz Wolski

Organizowane przez miejscowych petetekowców z Koła Przewodników Miejskich i Terenowych PTTK im. Adama Chodyńskiego happeningi związane są z okrągłymi rocznicami z historii Kalisza. Nie inaczej było także w piątek, 28 marca, kiedy do świątyni położonej przy ul. Stawiszyńskiej przybyli kaliszanie pragnący poznać symbolikę ukrytą w malowidłach wykonanych przez zakonnika, brata Walentego Żebrowskiego, który inspirowany był teologicznymi sugestiami ojca Anzelma Kiełbasiewicza.

Kaliska praca była ostatnim i zarazem najdoskonalszym dziełem malarza, który stworzył także m.in. polichromię w warszawskim kościele św. Anny na Krakowskim Przedmieściu. Artysta zmarł w maju 1765 roku – zdążył jednak prezbiterium i nawy kaliskiego kościoła przyozdobić malowidłami wypełnionymi iluzją, złudną perspektywą, alegorią i symbolami.

Jak mówi Piotr Sobolewski, prezes kaliskich przewodników PTTKWłaśnie odkrywaniu teologicznej wymowy poszczególnych scen poświęcona była główna część spotkania, na które w piątek przybyło ponad 100 osób. Młodsi stażem przewodnicy: Honorata Domagała, Arkadiusz Skaruz i Łukasz Wolski pomogli odszukać i zinterpretować w wystroju świątyni i w samej polichromii 33 „trójkowe” elementy – zamierzony, nawiązujący do Trójcy Świętej i do wieku chrystusowego, zabiegów twórców.

Uzupełniające informacje nt. wymowy poszczególnych elementów konstrukcji świątyni, a także historii powstania obrazu „Jezu ufam Tobie” przekazali również współorganizatorzy piątkowego Happeningu Przewodnickiego – inicjator spotkań Piotr Sobolewski oraz ojciec superior Henryk Droździel S.J.

Rozszerzeniem atrakcji VI Happeningu Przewodnickiego było zwiedzanie klasztoru oraz ogrodu jezuickiego. Niedostępne dla kaliszan na co dzień miejsca powołania, życia, pracy i odpoczynku miejscowych jezuitów na kilkadziesiąt minut uchyliły nieco swoje wnętrza.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować