Społeczne

Gmina Szczytniki świętuje udane zbiory! [zdjęcia, wideo]

2022-08-21 18:00:00 BK

Barwny korowód, obrzędy dożynkowe, dzielenie się chlebem z tegorocznych plonów, koncerty, stoiska Kół Gospodyń Wiejskich - W niedzielę, 21 sierpnia w gminie Szczytniki odbywają się Powiatowo-Gminne Dożynki.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Starosta Kaliski Krzysztof Nosal, wójt gminy Szczytniki Marek Albrecht, prezes zarządu stowarzyszenia „Długosz Królewski” Zbigniew Słodowy, przewodniczący Rady Powiatowej WIR w Kaliszu Mieczysław Łuczak oraz proboszcz Parafii pw. św. Mikołaja ks. prał. Marian Niemier zaprosili 21 sierpnia na Powiatowo-Gminne Dożynki w Szczytnikach.

Święto plonów rozpoczęła uroczysta Msza Św. Dożynkowa w kościele pw. Świętego Mikołaja w Stawie. Następnie Korowód Dożynkowy przejechał ze Stawu do Szczytnik na plac dożynkowy, gdzie zaprezentował się zgromadzonym. Sporą atrakcją były konie i bryczki. 

Wśród gości dożynek w Szczytnikach znaleźli się przedstawiciele władz województwa, powiatu, parlamentarzyści, władze poszczególnych gmin, radni Miasta Kalisza, przedstawiciele Sołectw, służb mundurowych, duchowieństwa oraz mieszkańcy. 

Obrzęd Dożynkowy poprowadziła Kapela Złote Kłosy. Zobaczyliśmy tradycyjne wieniec dożynkowy, który następnie przekazany został władzom gminy i powiatu. Poszczególne sołectwa złożyły na ręce gospodarzy dożynek bochny chleba wypieczone z tegorocznych plonów. Każdy z gości miał okazję ich spróbować. Starostami dożynek byli Kinga Piontczak z Mroczek Wielkich oraz Marek Chojnacki z Krowicy Zawodniej.

Na uczestników jak co roku czekają wyroby, wypieki, dania, owoce oraz warzywa przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich. Za symboliczną kwotę każdy może najeść się i napić do syta.

Odbyły się Koncerty Orkiestry Dętej OSP w Iwanowicach i Kapeli Biesiadnej Dysonans. Nie zabraknie pokazów strongmanów. Nie lada gratką będzie Koncert legendarnego Zespołu TRUBADURZY, znanego z takich przebojów jak m.in. „Kasia”, „Znamy się tylko z widzenia”, „Krajobrazy”, „Słoneczniki-kwiaty”, „Byłaś tu”, „Kim jesteś”, „Ej, Sobótka, Sobótka”, „Cóż wiemy o miłości”.

Święto plonów zakończy zabawa taneczna.

 

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców miasta i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie czytelnikom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować