Społeczne

Gmina Szczytniki świętuje udane zbiory! [zdjęcia, wideo]

2022-08-21 18:00:00 BK

Barwny korowód, obrzędy dożynkowe, dzielenie się chlebem z tegorocznych plonów, koncerty, stoiska Kół Gospodyń Wiejskich - W niedzielę, 21 sierpnia w gminie Szczytniki odbywają się Powiatowo-Gminne Dożynki.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Starosta Kaliski Krzysztof Nosal, wójt gminy Szczytniki Marek Albrecht, prezes zarządu stowarzyszenia „Długosz Królewski” Zbigniew Słodowy, przewodniczący Rady Powiatowej WIR w Kaliszu Mieczysław Łuczak oraz proboszcz Parafii pw. św. Mikołaja ks. prał. Marian Niemier zaprosili 21 sierpnia na Powiatowo-Gminne Dożynki w Szczytnikach.

Święto plonów rozpoczęła uroczysta Msza Św. Dożynkowa w kościele pw. Świętego Mikołaja w Stawie. Następnie Korowód Dożynkowy przejechał ze Stawu do Szczytnik na plac dożynkowy, gdzie zaprezentował się zgromadzonym. Sporą atrakcją były konie i bryczki. 

Wśród gości dożynek w Szczytnikach znaleźli się przedstawiciele władz województwa, powiatu, parlamentarzyści, władze poszczególnych gmin, radni Miasta Kalisza, przedstawiciele Sołectw, służb mundurowych, duchowieństwa oraz mieszkańcy. 

Obrzęd Dożynkowy poprowadziła Kapela Złote Kłosy. Zobaczyliśmy tradycyjne wieniec dożynkowy, który następnie przekazany został władzom gminy i powiatu. Poszczególne sołectwa złożyły na ręce gospodarzy dożynek bochny chleba wypieczone z tegorocznych plonów. Każdy z gości miał okazję ich spróbować. Starostami dożynek byli Kinga Piontczak z Mroczek Wielkich oraz Marek Chojnacki z Krowicy Zawodniej.

Na uczestników jak co roku czekają wyroby, wypieki, dania, owoce oraz warzywa przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich. Za symboliczną kwotę każdy może najeść się i napić do syta.

Odbyły się Koncerty Orkiestry Dętej OSP w Iwanowicach i Kapeli Biesiadnej Dysonans. Nie zabraknie pokazów strongmanów. Nie lada gratką będzie Koncert legendarnego Zespołu TRUBADURZY, znanego z takich przebojów jak m.in. „Kasia”, „Znamy się tylko z widzenia”, „Krajobrazy”, „Słoneczniki-kwiaty”, „Byłaś tu”, „Kim jesteś”, „Ej, Sobótka, Sobótka”, „Cóż wiemy o miłości”.

Święto plonów zakończy zabawa taneczna.

 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować