Polityka

Fundusz Inwestycyjny, zespół psychologów, Rada Pedagogiczna przy prezydencie - kandydaci Polska 2050 mają pomysł na kaliską edukację

2024-02-21 15:00:00 BK

Kandydat na prezydenta z ramienia Polski 2050 a także kandydaci na radnych Rady Miasta mają pomysł na naprawę kaliskiej edukacji. Przedstawili szereg rozwiązań, które mają zapewnić pieniądze na inwestycje w placówkach oświaty, wsparcie psychologiczne dla uczniów a także dobrą współpracę miasta z nauczycielami. 

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

- Jednym  z najważniejszych filarów naszego programu jest edukacja szkolna i przedszkolna. Przez ostatnie lata ten obszar był zaniedbywany. Możemy podać dziesiątki przykładów gdzie kaliskie szkoły czy przedszkola wymagają pilnej interwencji, nakładów finansowych i remontów. Dlatego z naszą ekipą samorządową proponujemy uruchomienie stałego i przejrzystego Funduszu Inwestycyjnego. Chcemy przeznaczać na ten program 7 mln zł z wydatków inwestycyjnych - mówił kandydat na prezydenta Kalisza Eskan Darwich. 

- Chcemy powołać zespół psychologów interwencji kryzysowej w Urzędzie Miasta, powołamy Radę Pedagogiczną przy prezydencie. Rozwiniemy współprace z miastami partnerskimi w zakresie nauki języków obcych. Wiemy, że nakłady przeznaczone na edukację w naszym mieście to jego przyszłość i w ten sposób miasto będzie się rozwijało - mówił Eskan Darwich.

Z godnie z programem kaliskie szkoły i przedszkola miałyby do wykorzystania 7 mln zł na inwestycje m.in. remontowe.

- Kaliska edukacja wymaga sporych nakładów finansowych, których wciąż brakuje. Obecnie dyrektorzy poszczególnych placówek borykają się z cieknącymi dachami, zawilgoconymi salami, problemami grzewczymi czy zdewastowanymi placami zabaw. To wszystko musimy naprawić i mamy pomysły jak to zorganizować. Szkoła Podstawowa nr 10, od wakacji ma zamknięte boisko, które jest zdewastowane, mimo, że jest szkołą sportową. Publiczne Przedszkole nr 19 z oddziałami integracyjnymi na Widoku wymaga wybudowania dobrego placu zabaw. Próbowaliśmy namówić pana prezydenta na wykonanie harmonogramu działań inwestycyjnych w poszczególnych placówkach. Możemy zaoszczędzić pieniądze wyłaniając wykonawcę prac remontowych dla kilku obiektów jednocześnie - mówił kandydat do rady Piotr Mroziński. 

W Urzędzie Miasta miałby działać 7-osobowy zespół psychologów, którzy interweniowaliby w trudnych sytuacjach w poszczególnych placówkach w Kaliszu. 

- Dokładnie wiemy z jakimi problemami mierzą się młodzież i dzieci. Mamy XXI wiek i mamy takie wyzwania, których nie było wcześniej. Kryzys psychiatrii dziecięcej i potrzeba psychologów w szkołach jest ogromna. Nasz zespół wychodzi z taką propozycją i wierzę, że ją zrealizujemy, by powołać niezależny zespół psychologów w Urzędzie Miasta, liczący przynajmniej 6 lub 7 osób, którzy będą wchodzić do szkół kiedy pojawi się sytuacja kryzysowa. Niestety tych sytuacji jest coraz więcej - mówi kandydatka do Rady Miasta, nauczycielka Bogumiła Bielak. - Nie chodzi tu już tylko o codzienność, o to, że młodzież podlega hejtowi, obrażaniu się czy mowie nienawiści, ale chodzi o nagłe sytuacje, które spadają na szkołę tu i teraz. Taką sytuacją jest np. śmierć samobójcza ucznia czy uczennicy. Nie może być tak, że szkoła zostaje sama. Pedagog szkolny też jest częścią tej sytuacji. Dlatego potrzebny jest niezależny, profesjonalny zespół, który daje wsparcie. Wsparcie to potrzebne jest też nauczycielom, rodzicom czy dyrektorom.

Przy prezydencie miasta,  zgodnie z pomysłem Polski 2050 miałaby działać Rada Pedagogiczna. Zaangażowani w jej działalność byliby nauczyciele. 

- Pracowałam w niejednej kaliskiej szkole. Niestety wiem z czym szkoły się borykają i w jakich obszarach potrzebują wsparcia. Chcielibyśmy aby kaliscy nauczyciele mieli realny wpływ na funkcjonowanie kaliskich szkół, bo oni wiedzą najlepiej czego w tych szkołach brakuje i co chcieliby w tych szkołach zrobić. Dlatego w przyszłej kadencji chcielibyśmy powołać przy prezydencie Kalisza Radę Pedagogiczną. Rada składałaby się z przedstawicieli poszczególnych szkół, nauczycieli. Chcemy aby była mostem łączącym prezydenta miasta z całym ciałem pedagogicznym. Chcemy aby każdy nauczyciel, pracownik oświaty, dyrektor, mógł zgłosić się do takiej rady, liczącej od 10 do 15 osób i zgłosić jakiś nurtujący problem czy projekt - mówi Ewelina Nowakowska-Kowal, kandydatka do na radną, nauczycielka.

Rada Pedagogiczna miałaby ułatwić jednocześnie współpracę między szkołami, dzielenie się pomysłami i doświadczeniami a także tworzenie wspólnych projektów. 

Kolejnym punktem zmian w edukacji w Kaliszu jest wykorzystanie współpracy z miastami partnerskimi, by uczniowie mogli szybciej i skuteczniej uczyć się języków obcych.

- Miasto Kalisz ma 8 miast partnerskich i 3 miasta zaprzyjaźnione, z którymi współpracuje. Chcielibyśmy żeby powstał podobny program oparty na partnerstwie szkół. Chcemy aby każda szkoła miała szkołę partnerską w miastach, z którymi współpracujemy. Utrzymywałaby z nią stały kontakt poprzez organizowanie cyklicznych spotkań czy lekcji jeżyków obcych online. Chcemy pokazać uczniom jak ważna jest nauka języków obcych i jak ważna jest to życiowa  umiejętność - mówi Magdalena Bernas Kujawińska. - Szkoły mogłyby realizować wspólne projekty. Możliwa byłaby wymiana uczniowska w wielu placówkach. Organizowane byłyby wycieczki do miast partnerskich.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować