Kultura

Finisaż "A-Kumulacji 2023, Kaliskiego Biennale Sztuki"

2023-05-26 20:00:00 Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu

Tegoroczna edycja „A-Kumulacji 2023, Kaliskiego Biennale Sztuki” dobiegła właśnie końca. Głównym celem tego wydarzenia, jak zawsze, była prezentacja najciekawszych twórczych postaw artystów związanych z Kaliszem oraz organizacja wyjątkowych wydarzeń kulturalnych i artystycznych.

fot. Jakub Seydak
fot. Jakub Seydak

W Zielonej Strefie Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu, 25 maja 2023 roku o godzinie 19:00, podczas uroczystej gali podsumowującej Biennale, dyrektorka Galerii pani Joanna Dudek wraz z Prezydentem Miasta Kalisza panem Krystianem Kinastowskim, prodziekanem ds. sztuki Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu UAM w Poznaniu, prof. UAM dr. hab. Maciejem Guźniczakem, naczelniczką Wydziały Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki w kaliskim magistracie, panią Grażyną Dziedziak oraz dyrektorką Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej panią Sylwią Kucharską, ogłosiła laureatów konkursu i wręczyła pamiątkowe dyplomy.

Jury czwartej edycji „A-Kumulacji 2023, Kaliskiego Biennale Sztuki”, w składzie: Małgorzata Paszylka-Glaza, historyk sztuki, kustosz i kurator Oddziału Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku, dr Daniel Koniusz, Dziekan Wydziału  Animacji i Intermediów na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, prof. UAM dr hab. Maciej Guźniczak, Prodziekan ds. sztuki i współpracy międzynarodowej Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu, Sylwia Kucharska dyrektorka Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej, Joanna Dudek dyrektorka Galerii Sztuki im. Jana Tarasina oraz Dagny i Daniel Szwed, kuratorzy biennale, w czasie obrad przeprowadzonych 8 maja 2023 roku, zdecydowało się wyróżnić honorowo 11 artystów oraz przyznać 3 regulaminowe nagrody.

Nagrodę Główną (zakup pracy do kolekcji sztuki współczesnej Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu) zdobyła pani Małgorzata Łuczyna autorka tryptyku wideo „Eol” z 2022 roku, za artystyczną wrażliwość na aktualne problemy współczesnego świata, erudycyjnie wpisane w kontekst kultury europejskiej.

Nagroda Prezydenta Miasta Kalisza Krystiana Kinastowskiego, którą jest zakupu wyróżnionej pracy do kolekcji sztuki współczesnej, przypadła w udziale panu Łukaszowi Glapce, autorowi pracy „List do dziewczynki w czerwonej sukience” powstałej w latach 2022/2023, za zaskakującą metafizykę pamięci miejsca i czasu, za niezwykły hołd dla trwania przypadku spotkania.

Pan Wiktor Jerzy Jędrzejak, autor pracy „Polska węglem stoi – ilustracja do słów Andrzeja Dudy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej” z 2023 roku, został laureatem Nagrody Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej, jaką jest wystawa w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej w Kaliszu w 2024 roku, za „dosłowność” rzeczywistości, która staje się inspiracją do tworzenia.

Wyróżnienia honorowe otrzymali: Ziemowit Fincek, Marek Jakuszewski, Adrian Kempa, Elena Ovcharova i Paula Wange-Burkietowicz, Sylwia Owczarek, Dominika Pinczak, Kinga Popiela, Zofia Szada-Borzyszkowska, Tomasz Wolff, Adrian Wykrota oraz Shuai Zhang.

Nagroda Publiczności jaką jest wystawa Galerii Pulsar, stała się udziałem ex aequo pana Łukasza Glapki i pani Sylwii Owczarek, których prace zdobyły najwięcej głosów w głosowaniu publiczności, przeprowadzonym w tym roku w tradycyjnej formie na kartach do głosowania dostępnych w miejscu prezentacji wystaw konkursowych.

Na zakończenie uroczystości wszyscy zebrani goście, mogli wysłuchać przygotowanych specjalnie na ten wieczór koncertów performatywnych artystek zaproszonych przez przed Dagny i Daniela Szwed, kuratorów tej edycji Biennale. Zagrała dla nas Justyna Banaszczyk aka FOQL, która „działa w obrębie eksperymentalnej muzyki elektronicznej i muzyki około tanecznej oraz włącza do swojej twórczości elementy IDM-u i industrialu, jednocześnie wciąż otwierając się na eksperymenty rytmiczne i brzmieniowe" . Następnie usłyszeliśmy Karolinę Rec, występującą pod pseudonimem Resina, kompozytorkę i wiolonczelistkę, która „swój dźwiękowy język buduje poprzez zacieranie granic między rożnymi, często skrajnymi gatunkami muzycznymi, eksperymentując z wiolonczelą i innymi klasycznymi instrumentami czy głosem (a nawet chórem), sięgając jednocześnie po elektronikę i perkusję”. Na scenie towarzyszył Daniel Szwed, który zagrał na perkusji.

Podczas tegorocznych biennale „głos zabrały” zaproszone przez duet kuratorski artystki, które w swoich pracach operują dźwiękiem. Pośrednio lub bezpośrednio posługują się nim do wyrażenia siebie. Ten dźwięk to w każdym przypadku odważna postawa artystyczna zawierająca się pomiędzy subtelnością wypowiedzi a krzykiem, osobistymi przeżyciami a kwestiami dotykającymi całe społeczeństwo, akceptacją i niezgodą, szukaniem wewnątrz i znajdywaniem poza nawiasem, pomiędzy niente a fortissimo possible. Od 20 kwietnia do 26 maja 2023 roku w Kaliszu zabrzmiały: Justyna Banaszczyk, Dominika Korzeniecka, Magdalena Mellin, Karolina Mełnicka, Dominika Olszowy, Karolina Rec, Iza Tarasewicz i Ola Winnicka.

W Galerii Sztuki im. Jana Tarasina, w Galerii Pulsar już podczas wernisażu odbył się performans Magdaleny Mellin, którego rejestrację prezentowaliśmy w tej przestrzeni przez cały czas trwania Biennale. W Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej, oprócz wystawy konkursowej, zobaczyć można było prace: Karoliny Mełnickej (obiekt dźwiękowy „Korona błazna”), Dominiki Olszowy (wideo „Krajobraz zimowy”), Karoliny Rec (instalacja audio-wideo „Out of frame”) oraz Izy Tarasewicz („Instrument, który nie ma jeszcze nazwy”). Dźwięki stworzone przez Karolinę Rec słyszalne były także w przestrzeni miasta, dzięki rowerowej akcji „rozwożenia sztuki”, która miała miejsce w dniu finisażu w Parku Miejskim. Rysunki Izy Tarasewicz, które powstały przy okazji pracy nad „Instrumentem, który nie ma jeszcze nazwy”, zaprezentowaliśmy na 7 przystankach autobusowych w ramach „Postoju ze Sztuką”. W sklepie po dawnej „Modzie Polskiej” przy ulicy Śródmiejskiej 31, zagościła Ola Winnicka ze swoją instalacją „Siory Originals Wyjatkowe jak Ty”. Ekspozycja w sklepie dostępna była dla zwiedzających, od godziny 12.00 do 16.00 w każdy czwartek podczas  trwania biennale. W wernisażowy wieczór, 20 kwietnia o 20.30 w sklepie po „Modzie Polskiej” Siory zagrały swój koncert. Ola Winnicka podjęła też performatywną interwencję, w środę 19 kwietnia, w Liceum Sztuk Plastycznych w Kaliszu. W Hotelu Hampton by Hilton przy ul. Chopina 9 i w przestrzeni Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego przy ul. Nowy Świat 28/30, usłyszeć i zobaczyć można było wideo z zarejestrowanego koncertu Dominiki Korzenieckiej, na który zaprosiliśmy w piątek 21 kwietnia o godzinie 19.00 do Malarni Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. Tego samego dnia o 13.00, odbyło się oprowadzanie kuratorskie po wystawach biennale, poprowadzone przez Dagny i Daniela Szwed. Nie zabrakło też pokazu filmowego  w ramach projektu „Kino na Sztuki”, który odbył się w poniedziałek 8 maja, o 20.00 w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina. Zaprezentowaliśmy wtedy film „Bunch of Kunst” w reżyserii Christine Franz. Wieczór finisażowy, w czwartek 25 maja, uświetnił koncert FOQL czyli Justyny Banaszczyk oraz Resiny czyli Karoliny Rec, do którą zagrał Daniel Szwed.

Ekspozycję konkursową „A-Kumulacje 2023, Kaliskiego Biennale Sztuki”, można było oglądać w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu oraz w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej w Kaliszu, w terminie od 20 kwietnia do 26 maja 2023 roku.

Organizatorem wydarzenia była miejska Galeria Sztuki im. Jana Tarasina.  „A-Kumulacje 2023, Kaliskie Biennale Sztuki” objęte było Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Kalisza Krystiana Kinastowskiego, współorganizatorami byli Miasto Kalisz, Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej w Kaliszu oraz Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu UAM w Poznaniu.

Partnerami Biennale byli: Teatr im. Wojciecha Bogusłąwskiego w Kaliszu, Hotel Hampton by Hilton w Kaliszu i Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Kulisiewicza w Kaliszu.

Patronatem medialnym objęły tegoroczne „A-Kumulacje”: Magazyn Szum, Notes na 6 tygodni, Ziemia Kaliska, Radio Poznań, Radio Centrum, Fakty Kaliskie, Telewizja Kalisz oraz portal Calisia.plJeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować