Kultura

Filia nr 4 Biblioteki Miejskiej zostanie przeniesiona na Osiedle Dobrzec

2022-04-28 13:30:00 BK

Na sesji Rady Miasta Kalisza radni przyjęli uchwałę w sprawie zamiaru zmiany statutu samorządowej instytucji kultury - Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu. Ulegnie zmianie lokalizacja Filii nr 4 Biblioteki, która mieści się obecnie na Alei Wolności. 

street view
street view

Planowana nowelizacja statutu, nadanego uchwałą Nr III/20/2018 z dnia 20 grudnia 2018 roku w sprawie nadania statutu instytucji kultury Miasta Kalisza – Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu, związana jest z zamiarem zmiany lokalizacji filii.

Mieszcząca się obecnie przy Alei Wolności Filia nr 4 zostanie przeniesiona na osiedle Dobrzec, na ulicę Prymasa Stefana Wyszyńskiego 3B.

Planowane zmiany miejskiej sieci bibliotecznej, mają na celu poprawę jej funkcjonalności. Filia nr 4 w alei Wolności 27, zlokalizowana jest w bliskiej odległości od dwóch kolejnych: Filii nr 3 (ul. Krótka 3) i Filii Nr 5 (ul. Złota 26-28). A zatem, na obszarze Śródmieścia, gdzie od wielu lat obserwowana jest tendencja spadkowa, jeśli chodzi o liczbę mieszkańców, jej dalsze funkcjonowanie może okazać się mniej przydatne, niż w innych, znacznie liczniej zaludnionych obszarach miasta. Przeniesienie Filii nr 4 na osiedle „Dobrzec”, gdzie funkcjonuje Filia nr 16, odnotowująca najwyższe w skali roku liczby wypożyczeń księgozbioru, odciąży placówkę, a jednocześnie umożliwi mieszkańcom rejonu dostęp do znacznie bogatszego księgozbioru.

Jednocześnie, w opuszczonych pomieszczeniach po Filii nr 4, umiejscowione zostanie „Repozytorium Kalisza” – Dział Zbiorów Specjalnych i Regionalnych Biblioteki Głównej. Przekazanie Działowi znacznie większej, niż dotychczasowa powierzchni, umożliwi stworzenie korzystniejszych warunków do przechowywania księgozbioru, w tym szczególnie cennych starodruków, a także pozwoli stworzyć atrakcyjne dla mieszkańców i turystów miejsce spotkań i wystaw dedykowanych Kaliszowi.

W miejsce przeniesionego Działu, do Biblioteki Głównej, przeniesiona zostanie administracja Biblioteki. Zajmowany przez nią dotychczas budynek przy ul. Łaziennej 6 jest w złym stanie technicznym. Zabytkowy obiekt, wymaga znacznych nakładów na remont i modernizację, a Biblioteka nie ma funduszy na przeprowadzenie niezbędnych prac.

Treść uchwały: https://kalisz.esesja.pl/zalaczniki/179127/projekt-uchwaly-ws-zamiaru-zmiany-statutu-samorzadowej-instytucji-kultury_1714768.pdf

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców miasta i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie czytelnikom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować