Kultura

Filharmonia Kaliska sięgnie gwiazd! Multimedialny koncert symfoniczny Kopernik - Malapert

2024-03-31 19:00:00 red. za Filharmonia Kaliska

Niezwykły multimedialny koncert, który przyniesie światowe premiery wykonawcze symfonicznych dzieł kaliskiego kompozytora Krzysztofa Niegowskiego dedykowanych wielkim postaciom badającym tajemnice kosmosu oraz poświęconego postaci Stanisława Lema Powrotu z Gwiazd Norberta Paleja odbędzie się w Sali koncertowej Filharmonii Kaliskiej już 5 kwietnia! W programie znalazła się także opowiadająca językiem muzyki o nieskończonym pięknie Układu Słonecznego efektowna suita orkiestrowa Planety op. 32 Gustava Holsta. Występ Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Kaliskiej pod batutą maestro Rubena Silvy z udziałem wyśmienitych solistów zostanie wzbogacony przez projekcje multimedialne, które przeniosą publiczność wiele tysięcy kilometrów ponad Ziemię.

Filharmonia Kaliska
Filharmonia Kaliska

Treść odkryć i dokonań naukowych Mikołaja Kopernika stanowi podstawę wiedzy w wielu dziedzinach nauki, a doniosłości ich rangi nie sposób przecenić. Z dzisiejszej perspektywy przewrót kopernikański jest wyrazistym symbolem możliwości i dążeń ludzkości do objęcia umysłem także przestrzeni kosmicznej. Kaliski kompozytor Krzysztof Niegowski stworzył wyjątkowe dzieło muzyczne nawiązujące do myśli wielkiego polskiego astronoma – Septem Sidera to  zbiór 7 poematów, którego autorstwo przypisywane jest Mikołajowi Kopernikowi. Siedmioczęściowa kompozycja oparta na tym cyklu tekstów w syntetycznej formie przedstawia rozwój ludzkości, a jej twórca nawiązuje w warstwie formalnej utworu także do stylistycznej i gatunkowej ewolucji muzyki na przestrzeni dziejów. Podczas koncertu usłyszymy po raz pierwszy wykonanie wersji symfonicznej tego dzieła.

Drugi utwór Krzysztofa Niegowskiego, który zostanie wykonany tego wieczoru to już całkowita prapremiera - kompozycja zatytułowana Astrolabum Malapertum jest jedną z części monumentalnego, powstającego wciąż dzieła Calisium Maiorum, ukazującego poprzez muzykę dziesięć znaczących postaci dla historii miasta Kalisza od średniowiecza do współczesności. Utwór został poświęcony Karolowi Malapertowi – flamandzkiemu jezuicie, matematykowi i astronomowi, który mieszkał i działał w Kaliszu na przełomie XVI i XVII wieku.

Z kolei Norbert Palej, autor Powrotu z Gwiazd stworzył kompozycję zainspirowaną myślą wielkiego polskiego pisarza i futurologa – Stanisława Lema. Symfoniczna kompozycja z wiodącą, solową rolą skrzypiec zakłada także udział narratora, który muzyczną podróż w kosmiczne przestworza kontrapunktuje cytatami z tytułowej powieści Lema. Podobnie, jak w przypadku kompozycji Krzysztofa Niegowskiego, będzie to światowa premiera wykonawcza wersji symfonicznej tego utworu.

Program koncertu uzupełni suita orkiestrowa Planety op. 32 Gustava Holsta - dzieło legendarne ze względu na swoją złożoną i bogatą formę, mieniące się nastrojami i skrzące dynamiką, tak bogate, niezwykłe i różnorodne, jak wszystkie planety Układu Słonecznego, którym kompozytor poświęcił kolejne części utworu. Jego podniosły charakter podkreśli także występ dwóch kaliskich chórów: Chóru Kameralnego WPA UAM w Kaliszu (przygotowanego przez Beatę Szymańską) oraz Studenckiego Chóru WPA UAM w Kaliszu (przygotowanego przez Joannę Piech-Sławecką i Agnieszkę Sobczak).

Nie będzie zatem żadną przesadą stwierdzenie, że Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej, którą podczas tego koncertu poprowadzi maestro Ruben Silva niemal dosłownie sięgnie gwiazd! Na scenie towarzyszyć jej będą znakomite artystyczne osobowości w postaci wybitnego skrzypka o światowych dokonaniach - Mariusza Monczaka, a także kaliskiego tenora Adama Michalaka oraz pianisty Roberta Adamczaka i aktora Janusza Młyńskiego. Niecodziennemu programowi oraz jego wspaniałym interpretacjom na scenie Filharmonii Kaliskiej towarzyszyć będą projekcje multimedialne, które wraz z muzyką eksplorującą tematykę kosmosu uniosą publiczność wiele tysięcy kilometrów ponad Ziemię. 

Multimedialny koncert symfoniczny Kopernik - Malapert  odbędzie się w piątek, 5 kwietnia o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Filharmonii Kaliskiej (Aula UAM). Bilety w cenie 70 zł  (bilet normalny) i 55 zł (bilet ulgowy) do nabycia online poprzez stronę filharmoniakaliska.pl i serwis Bilety24.pl oraz w kasie Filharmonii Kaliskiej, przy ul. Aleja Wolności 2.

 

INFORMACJE

KOPERNIK - MALAPERT

5 kwietnia 2024 r., godz. 19.00

Sala koncertowa Filharmonii Kaliskiej,

Aula im. prof. Jerzego Rubińskiego Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza,  Kalisz, ul. Nowy Świat 28-30

 

BILETY:

70 zł (bilet normalny), 55 zł ( bilet ulgowy)

Filharmonia Kaliska:  http://filharmoniakaliska.pl/info/bilety-on-line 

Bilety24.pl: https://www.bilety24.pl/koncert/955-kopernik-malapert-koncert-symfoniczny-102600?id=569782 

 

PROGRAM:

 

Krzysztof Niegowski, Septem Sidera

Krzysztof Niegowski, Astrolabum Malapertum

Norbert Palej, Powrót z Gwiazd

Gustav Holst, Suita orkiestrowa Planety op. 32

 

WYSTĄPIĄ:

Adam Michalak - tenor

Mariusz Monczak - skrzypce

Robert Adamczak - fortepian/syntezator

Janusz Młyński - narrator

 

Ruben Silva - dyrygent

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej

 

Chór Kameralny WPA UAM w Kaliszu - przygotowanie chóru Beata Szymańska

Studencki Chór WPA UAM w Kaliszu - przygotowanie chóru Joanna Piech-Sławecka, Agnieszka Sobczak

 

 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować