Biznes

FB Antczak pierwsze w Polsce!

2020-09-22 17:46:39 FB Antczak

To pierwszy przypadek w Polsce kiedy zabytkowy budynek poddany głębokiej modernizacji rewitalizowany przy współpracy i pod nadzorem konserwatora zabytków otrzymał certyfikat końcowy BREEAM International Refurbishment & Fit-Out 2015.

FB Antczak
FB Antczak

Certyfikacja została przeprowadzona przez firmę WSP Polska. Calisia One to inwestycja powstała w murach założonej przez Gustawa Arnolda Fibigera, dziewiętnastowiecznej fabryce fortepianów i pianin. Niegdyś wizytówka miasta stojąca od kilku lat w ruinie „Calisia” została kupiona przez Antczak Investments w październiku 2015 r. Po czterech latach pracy nowy właściciel przywrócił obiektowi dawną świetność - powstał kompleks hotelowo-biznesowo-kulturalny tworzący nową tkankę miejską. Uzupełnieniem kompleksu jest zrewitalizowany dziedziniec fabryki, który stał się przestrzenią publiczną dostępną dla mieszkańców mogących korzystać z oferty strefy gastronomicznej. Budynek zrewitalizowany zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa stał się przestrzenią biurową kategorii A.

- Sam sposób prowadzenia budowy odbywał się zgodnie z rygorystycznymi wymaganiami certyfikacji, dbając zarówno o wpływ inwestycji na środowisko z zastosowaniem zasad gospodarki o obiegu zamkniętym dzięki ponownemu wykorzystaniu konstrukcji i fundamentów, a także odzyskaniu i ponownemu wykorzystaniu części materiałów budowlanych. W biurowcu zaprojektowano efektywne energetycznie windy, nowoczesne oświetlenie zewnętrzne oraz wodo oszczędna armaturę. Na otwartym dziedzińcu wprowadzono zalecenia wykwalifikowanego ekologa, podkreślające charakter inwestycji. Dopełnieniem zasad certyfikacji były odpowiednie warunki i standard pracy pracowników – mówi nam Monika Chacińska z WSP Polska Sp.zo.o. .

Inwestor miał pośredni wpływ na funkcję, przeznaczenie i estetykę obiektu co dodatkowo pozwoliło uzyskać dobre noty w procesie certyfikacji. - Przyznany certyfikat jest dopełnieniem pełnego zaangażowania oraz świadectwem, że nasza organizacja jest w stanie realizować inwestycje według najwyższych standardów i wymagań stawianych przez dzisiejszy rynek – dodaje Marcin Antczak inwestor i pomysłodawca inwestycji.

Certyfikat BREEAM (BRE Environmental Assessment Metod) jest obecnie jedną z najczęściej stosowanych metod oceny budynków pod kątem ich ekologiczności w Europie. Została stworzona w 1990 roku przez organizację BRE (Building Research Establishment). Metoda ta skupia się na ocenie jakości prowadzonego procesu inwestycyjnego. BREEAM jest więc doskonałym narzędziem zarządzania projektem. Celem jego stosowanie jest wyznaczanie nowych standardów w budownictwie. Konsekwencją jego stosowania są ogromne osiągnięcia w zakresie ochrony środowiska, komfortu użytkowania obiektu oraz wydajności budynku.Obszary oceny efektywności budynków Certyfikacja obejmuje zarówno zarządzanie budową, czyli wymagania zawarte w załączniku 
do umowy z Generalnym Wykonawcą jak i całym budynkiem. BREEAM ocenia efektywność budynków w następujących obszarach: Zarządzanie : ogólna polityka zarządzania, zarządzanie terenem oraz kwestie proceduralne; Energia: zużycie energii świetlnej oraz dwutlenku węgla (CO2); Zdrowie i dobre samopoczucie : wewnętrzne i zewnętrzne czynniki wpływające na zdrowie 
i dobre samopoczucie pracowników (ilość światła dziennego w pomieszczeniach, temperatura 
i jakość powietrza, akustyka); Zanieczyszczenie środowiska : wpływ na zanieczyszczenie powietrza i wody; Transport: emisja CO2, lokalizacja budynku i bliskość przystanków środków komunikacji miejskiej, zastosowanie udogodnień dla rowerzystów; Użytkowanie gruntów: zagospodarowanie terenów zielonych; Ekologia: ochrona takich wartości jak bioróżnorodność flory i fauny; Materiały: stosowanie materiałów pozyskanych z legalnych i lokalnych źródeł, posiadających odpowiednie certyfikaty ekologiczne; Woda: zastosowanie rozwiązań ograniczających zużycie wody. Końcowa ocena zależy od ilości punktów przyznanych za spełnianie poszczególnych wymagań.

Dawna fabryka fortepianów „Calisia” została kupiona przez firmę ANTCZAK Investments w październiku 2015 r. Budynek, o ciekawej architekturze i świetnej lokalizacji w centrum miasta, od lat niszczał w oczach. Lokalny deweloper postanowił przywrócić mu dawny blask i rozbudować, zamieniając obiekt w kompleks biurowo-hotelowo-kulturalny. W Calisia One działa m.in. pierwszy w okolicy hotel Hampton by Hilton, a część budynku przeznaczono na biura w standardzie klasy A. ANTCZAK Investments Marka FB ANTCZAK, która odpowiada za inwestycje własne firmy w sektorze nieruchomości komercyjnych. W tej chwili firma realizuje m.in. Kompleks Calisia One oraz SQ Business Center Wrocław - 10-kondygnacyjny biurowiec, który dostarczy na lokalny rynek 5500 mkw powierzchni biurowej w standardzie klasy.

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Te artykuły mogą cię zainteresować