Polityka

Edukacja, środowisko, służba zdrowia - tym chcą zająć się kandydaci Bezpartyjnych Samorządowców. Jakie mają pomysły?

2023-09-13 12:30:00 BK

Bezpartyjni Samorządowcy w Kaliszu przedstawili swoich kandydatów do Sejmu i Senatu w wyborach parlamentarnych. Nakreślili jakimi tematami i dziedzinami chcą się zajmować po wygranych wyborach w Warszawie. Jedną z dziedzin jest edukacja - darmowe posiłki dla uczniów, przejazdy autobusami, bon edukacyjny.

fot. BK
fot. BK

Kandydatów Bezpartyjnych w okręgu kalsko-leszczyńskim zaprezentował m.in. Krystian Kinastowski, koordynator Bezpartyjnych Samorządowców w regionie, prezydent Kalisza. 

- Są to osoby z certyfikatem samorządowym, które do tej pory w samorządzie pracowały, współpracowały, które spokojnie możemy polecić jako godne zaufania i godne reprezentowania mieszkańców w Warszawie, zarówno w Sejmie jak i Senacie. Na innych listach, dużych, ogólnopolskich partii w okręgu kalisko-leszczyńskim trudno szukać osób związanych zawodowo i życiowo z Kaliszem - mówił Krystian Kinastowski, koordynator Bezpartyjnych Samorządowców w regionie, prezydent Kalisza. 

Listę Bezpartyjnych otwiera Grzegorz Kulawinek, wiceprezydent Kalisza a zamyka Mateusz Podsadny, również wiceprezydent tego miasta. Kandydatką do Senatu w okręgu 96 z list Bezpartyjnych Samorządowców jest Urszula Janczar, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Kaliszu. 

- Urszula Janczar będzie chciała skoncentrować się na tematyce edukacji ale również kobiet. My w Bezpartyjnych Samorządowcach stawiamy na kobiety. Urszula jest jedyną kobietą, która będzie miała okazję startować w wyborach do Senatu. Jest to bardzo dobra kandydatura, jest kobietą w sile zawodowej, w życiowej formie i bardzo dobrze pełniłaby swój mandat - mówił Krystian Kinastowski. 

Urszula Janczar jest mieszkanką gminy Blizanów. Zna więc też potrzeby mieszkańców powiatu kaliskiego. 

- Chciałabym reprezentować nasz region w Senacie, w szczególności w działalności edukacyjnej, w szkolnictwie. Postulatem, z którym mocno się identyfikuje są zdrowe posiłki, darmowe dla każdego ucznia w szkole. Dostrzegam też potrzebę rozszerzenia darmowej komunikacji dla uczniów, który dojeżdżają z powiatu do kaliskich szkół - mówiła Urszula Janczar. 

Jednym z postulatów Bezpartyjnych jest wprowadzenie darmowej komunikacji dla uczniów w całej Polsce, nie tylko na poziomie miast ale też gmin, powiatów. 

- Zdajemy sobie sprawę, że samorządy są w różnej sytuacji finansowej i nie wszystkie stać na tak śmiały gest finansowy. Dlatego proponujemy wprowadzenie mechanizmu centralnego, który umożliwiłby wprowadzenie dopłat w przypadku odstąpienia od pobierania opłaty za bilety. Nasz pomysł wychodzi także poza miasta. Bezpłatna komunikacja jest dostępna na terenie miasta, więc tu widzimy też pewną nierówność. Chcemy by na poziomie regionów, powiatów była możliwość bezpłatnych przejazdów dla uczniów, którzy codziennie muszą dojeżdżać do szkół, często bardzo daleko - mówił Krystian Kinastowski.

Jak podkreślił wiceprezydent Grzegorz Kulawinek, Bezpartyjnych tworzą samorządowcy, prezydenci, wójtowie, burmistrzowie, młodzi ludzie, o różnych poglądach politycznych. 

- Sprzeciwiamy się polaryzacji sceny politycznej, duopolu politycznego, jesteśmy w stanie współpracować z każdą partią, nie obrażamy się na związki zawodowe, jesteśmy otwarci na różne pomysły - mówił Grzegorz Kulawinek. - Miasto Kalisz przeznaczy na edukację ponad 280 mln zł. Miasto z podatków dopłaca ponad 82 mln zł. Subwencja oświatowa tych kosztów nie pokrywa. Wydaję mi się, że system edukacji jest z czasów kałamarzy, czasów PRL. Nie ma nic wspólnego z nowoczesną edukacją, nowoczesnym podejściem do szkolnictwa. Chcemy wprowadzić darmowe posiłki dla wszystkich uczniów szkół podstawowych a także bon edukacyjny, które będzie można przeznaczyć na korepetycje, logopedę czy psychologa.

Bezpartyjni chcą zadbać nie tylko o oświatę ale też ekonomię. Proponują zerowy PIT.  Dochody z PIT-u w 2022 roku to około 68 mld zł. PIT ZERO to rozwiązanie które zostało już wprowadzone dla osób do 26 roku życia. Bezpartyjni chcą by to rozwiązanie było dla wszystkich. Podatek dochodowy ze stawką ZERO procent to rozwiązanie, dzięki któremu Polacy otrzymają wynagrodzenia wyższe o ok. 15% każdego miesiąca.

Nr 4. na liście Bezpartyjnych Samorządowców jest Paweł Bąkowski, przewodniczący Rady Gminy Opatówek, Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska w Kaliszu. Jego postulatami są poprawa retencyjności wód w Polsce i w regionie, gospodarka odpadami a także odnawialne źródła energii. Nr 5. na liście jest Ewa Witczak - Wiceprzewodnicząca w Radzie Osiedla Winiary i Przewodnicząca Kaliskiej Rady Seniorów, nr 9. dr Jacek Kołata Kierownik Schroniska dla bezdomnych zwierząt miasta Kalisza. Wykładowca akademicki.

- Jestem przerażony tym co się obecnie dzieje we współczesnej Polsce w zakresie ekologii.  Współczesne działania naszego rządu w zakresie ekologii traktuję jako iluzoryczne i propagandowe. Każdy przecież widzi dewastacje polskich lasów. Nie dosyć, że wycinane są stare drzewa, to wieczorami lasy zaczynają przypominać pole bitwy. Wszędzie słychać strzały myśliwskich strzelb. Obawiam się, że w takim tempie świat przyrody, który znamy przestanie istnieć. Nie chciałbym żeby moje dzieci żyły w takiej właśnie Polsce, gdzie nie ma przyrody, gdzie nie ma natury - mówił Jacek Kołata.

Nr 10. na liście jest dr Dawid Matczak Wykładowca akademicki Akademii Kaliskiej, Nauczyciel IV Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu, nr 14. Agnieszka Lesień, nauczycielka IV LO, nr 24. Mateusz Podsadny wiceprezydent Kalisza.

- Chciałbym się zająć szeroko pojętą służbą zdrowia i badaniami profilaktycznymi.  My jako Bezpartyjni Samorządowcy dostrzegamy pewne białe plamy, luki w programach profilaktycznych i chciałbym żeby one były finansowane z budżetu państwa, ale to również cyfryzacja usług medycznych, nowoczesne technologie, refundacja leków. Jeżeli chodzi o refundację leków listy powinny być aktualizowane. Zanim zacząłem pracę w samorządzie, prowadziłem sprzedaż  detaliczną wyrobów farmaceutycznych i często kiedy podchodzili do nas seniorzy wykupując leki, nie wykupywali całej recepty. To było nagminne. Musieli wybierać pomiędzy kupnem leków a żywności. Te osoby trzeba wspierać.

 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować