Społeczne

Dziś Światowy Dzień Krwiodawcy

2023-06-14 10:04:46 red.

Światowy Dzień Krwiodawcy – święto dedykowane dawcom krwi, obchodzone corocznie 14 czerwca w dzień urodzin Karla Landsteinera, który w 1901 odkrył grupy krwi za co w roku 1930 otrzymał nagrodę Nobla. Corocznie, od 2006 roku odbywa się szczególne świętowanie, czyli akcja krwiodawstwa nawiązująca także do obchodzonego w tym okresie Święta Miasta Kalisza. Krew można oddać w godzinach od 14:00 do 18:00 przy Villi Calisia.

fot. Szpital Kalisz
fot. Szpital Kalisz

Światowy Dzień Krwiodawcy jest corocznym świętem obchodzonym 14 czerwca w rocznicę urodzin Dr Karla Landsteiner'a, który odkrył układ grup krwi AB0. Za to ważne odkrycie został odznaczony nagrodą Nobla. Światowy Dzień Krwiodawcy jest obchodzony na całym świecie, by uhonorować dobrowolnych dawców krwi. Pierwsze globalne obchody tego dnia odbyły się w Południowej Afryce w 2004, rok później w Londynie.

W kaliskim szpitalu funkcjonuje Pracownia Immunologii Transfuzjologicznej z Bankiem Krwi. Wysoce wykwalifikowani pracownicy z długoletnim stażem, przez 24 godziny na dobę, zabezpieczają pacjentów naszego szpitala w krew i jej składniki. Ten cenny dar ratujący ludzkie życie jest pozyskiwany od honorowych krwiodawców. To dzięki nim możemy każdego dnia zamawiać krew w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu.
 
Krew i jej składniki zmagazynowane w Banku Krwi przetaczane są pacjentom w przypadku nagłych i planowanych zabiegów chirurgicznych, ortopedycznych, neurochirurgicznych i innych. Często stanowią niezastąpiony lek dla chorych leczonych na choroby przewlekłe.
 
Z okazji Światowego Dnia Krwiodawcy składamy wszystkim Krwiodawcom serdeczne podziękowania za dzielenie się tym cennym darem i apelujemy o popularyzowanie honorowego krwiodawstwa, a przede wszystkim, o zwiększenie ilości pozyskiwanej krwi, której ciągle brakuje.
 
W Światowym Dniu Krwiodawcy, 14 czerwca zapraszamy na Główny Rynek w Kaliszu na "podwójnie świąteczną" otwartą akcję poboru krwi. Akcja nawiązuje także do obchodzonego w tym okresie (11 czerwca) Święta Miasta Kalisza. Akcja potrwa od godziny 13:00 do 17:00. https://calisia.pl/14-czerwca-akcja-zbiorki-krwi-na-glownym-rynku-w-kaliszu,51001

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować