Społeczne

Dziś Akademia Dialogu o sytuacji ukraińskich uchodźców

2024-05-15 10:30:00 WKST

Sytuacja uchodźców z Ukrainy, przebywających w Kaliszu będzie tematem kolejnego spotkania w ramach Akademii Dialogu. O realiach życia naszych wschodnich sąsiadów w mieście nad Prosną porozmawiamy z zaproszonymi gośćmi w Akceleratorze Kultury, w środę, 15 maja.

WKST
WKST

Trwająca od 24 lutego 2022 roku kolejna odsłona wojny za wschodnią granicą mocno zmieniła polskie społeczeństwo pod wieloma względami. - Spontaniczna ofiarność obywateli, otwarcie swoich domów dla uchodźców, pomoc materialna i wsparcie emocjonalne, na zawsze zapisały się w nowoczesnej historii kraju, jako bezprecedensowy akt ofiarności i wsparcia dla narodu ukraińskiego - mówi Zbigniew Judasz, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Kalisza do spraw wielokulturowego dziedzictwa Kalisza oraz mniejszości narodowych i etnicznych. - Także systemowe rozwiązania wprowadzone przez administrację publiczną pozwoliły stworzyć dobre warunki do życia dla naszych sąsiadów.

A jak Polacy i Ukraińcy rodzą sobie z kryzysową sytuacją po prawie dwóch latach od jej eskalacji? Jak przedłużający się konflikt znoszą polscy obywatele? Jak sobie radzą uchodźcy z UA w sytuacji permanentnego zawieszenia i niepewności o swój los i los bliskich pozostawionych na terenach objętych działaniami wojennymi? Jak ta cała sytuacja wpływa na ekonomię, edukację i stan emocjonalny naszego społeczeństwa, czy nadal jesteśmy miłosiernymi samarytanami? - Wszystkie te pytania zadamy zaproszonym gościom, przedstawicielom Centrum Integracji Cudzoziemców w Kaliszu i instytucji miejskich - dodaje Zbigniew Judasz, koordynujący cykliczne spotkania. - Będzie z nami także ks. Roman Voznyak, proboszcz Kościoła Greckokatolickiego w Kaliszu.

Kolejne spotkanie w ramach Akademii Dialogu odbędzie się w Akceleratorze Kultury, w środę, 15 maja, o godzinie 18.00. Zapraszamy!

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować