Kultura

"Dystorsje i Destrukcje" - wernisaż w Wieży Ciśnień

2023-01-16 15:00:00 OKP Wieża Ciśnień

Wydarzenie

Wydarzenie już się odbyło.

Zapraszamy na wystawę pt."Dystorsje i Destrukcje" autorstwa prof. Zbigniewa Wichłacza oraz Tomasza Komorowskiego. Wernisaż: 26.01.2023 o godz. 18:30 OKP Wieża Ciśnień.

OKP Wieża Ciśnień
OKP Wieża Ciśnień
Prof. Zbigniew Wichłacz
 
operator obrazu filmowego. Absolwent Wydziału Operatorskiego PWSFTviT w Łodzi (1977). Od 1987 roku zatrudniony w PWSFTviT na Wydziale Operatorskim, tytuł profesora uzyskał w roku 2006. W latach 2005- 2008 pełnił funkcję dziekana Wydziału Operatorskiego. Zaczynał jako operator kamery w filmach Piotra Szulkina Krzysztofa Kieślowskiego i Grzegorza Królikiewicza Autor zdjęć do ponad 40 filmów fabularnych, 50 filmów dokumentalnych. Współpracował m.in. z reżyserami Piotrem Andrejewem, Hanką Włodarczyk Adamem Kuczyńskim, Markiem Koterskim, Wiesławem Saniewskim, Magdaleną Łazarkiewicz, Wojciechem Solarzem, Grzegorzem Skurskim, Witoldem Leszczyńskim oraz Ryszardem Bugajskim i Robertem Glińskim. Współautor scenariusza i autor zdjęć do noweli Jerzego Domaradzkiego Tablice (2005) - w cyklu filmów Solidarność, Solidarność... poświęconych rocznicy Sierpnia '80. Reżyser światła do wielu spektakli teatralnych ( min. Teatr Narodowy w Warszawie, Opera w Ankarze ). Autor zdjęć lub światła do blisko 50 spektakli Teatru TV zrealizowanych przez m.in. Jerzego Markuszewskiego, Roberta Glińskiego, Izabellę Cywińską, Janusza Wiśniewskiego, Andrzeja Łapickiego, Krzysztofa Babickiego, Laco Adamika, Kazimierza Kutza, Andrzeja Maja, Andrzeja Wajdę, Olgę Lipińską, Tadeusza Bradeckiego, Krystiana Lupę, Macieja Englerta, Barbarę Borys-Damięcką, Ryszarda Bugajskiego, Jerzego Stuhra, Feliksa Falka, Przemysława Wojcieszka oraz Stanisława Różewicza. W 2004 r. został wyróżniony nagrodą za światło do spektaklu Balladyna na II Festiwalu Polskiej Twórczości Telewizyjnej. W 2013 roku na Festiwalu Twórczości Tv i Radiowej Dwa teatry w Sopocie nagrodzony za twórczą realizację spektakli Bracia Karamazow w reż. Janusza Opryńskiego i Tango w reż. Jerzego Jarockiego. W swoim dorobku ma także kilkanaście wystaw fotograficznych. Ostatnia indywidualna wystawa to Bramy miasta eksponowana w Łodzi, Warszawie i Bielsku Białęj w 2014 roku. Członek Okręgu Warszawskiego ZPAF od 2008 r. Wiceprezes Stowarzyszenia Twórców Obrazu Filmowego „Ars Visa”, Członek Związku Fotografików Polskich, Członek Stowarzyszenia Twórców Obrazu Fabularnego ( PSC ), Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Obecnie od 2016 do 2020 roku pełnił funkcję dziekana Wydziału Operatorskiego PWSFTv iT w Łodzi. Odznaczony Złotym medalem Gloria Artis w 2018 roku.
 
Tomasz Komorowski
 
Studia magisterskie w PWSFTviT w Łodzi, tam również obronił doktorat i pracę habilitacyjną z fotografii, od 2018 roku profesor zwyczajny. Przez wiele lat muzealnik (Muzeum Miasta Łodzi, Muzeum Kinematografii w Łodzi- starszy kustosz).Obecnie jest wykładowcą PWSFTviT .Oprócz fotografii artystycznej zajmuje się również dokumentacją fotograficzną, fotografią portretową, reklamową oraz reportażem. Ma na koncie dużą ilość wystaw indywidualnych, udział w wielu wystawach i wystąpieniach zbiorowych. Inicjator i kurator wielu wystaw studentów Kierunku Fotografii PWSFTviT: Dusseldorf, Kopenhaga, Bonn. Członek kilku stowarzyszeń twórczych: Stowarzyszenie Sztuka i Dokumentacja, Stowarzyszenie Artystów Świętego Jerzego, Stowarzyszenia Ars Visa.

Najistotniejsze w sztuce fotografii dla Komorowskiego jest pokonywanie myślenia o fotografii jako o medium przedstawiającym, mimetycznym. W jednym z tekstów do swojej wystawy napisał … odrzuciłem wszystko co było kopiowaniem, opisem, aby pozostawić pełną swobodę temu co Elementarne i Spontaniczne…

Narzędzie rejestrujące, jakim jest aparat fotograficzny jest dla niego jednocześnie narzędziem kreacyjnym. Artysta nieustannie podejmujący w swoich pracach problem zmieniającego się w nadzwyczaj szybkim tempie medium fotografii.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować