Kultura

Drugie życie zabytkowych kaliskich fortepianów. W Opatówku zaprezentowano instrumenty po konserwacji

2023-11-27 19:00:00 redakcja@calisia.pl

24 listopada odbyło się uroczyste podsumowanie zadania pn. ,,Konserwacja fortepianów z kolekcji Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku". Wydarzenie uświetnił swoją grą Jakub Kuszlik, laureat Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

fot. Marta Wolarz
fot. Marta Wolarz

Przez dwa lata trwały prace związane z zadaniem pn. „Konserwacja fortepianów z kolekcji Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku”. W tym czasie uratowano przed postępującą degradacją oraz przywrócono dawny blask i piękno dziewięciu unikatowym, niezwykle ważnym dla kultury i dziedzictwa narodowego fortepianom. Projekt był możliwy dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Prace odbywały się w pracowniach konserwatorskich w Kaliszu (Piano Renovation Professional Grażyna i Wojciech Kozłowscy oraz Top Piano Łukasz Siuda) i w niedalekich Śliwnikach (Piano Studio Ryszard Mariański), pod nadzorem konserwatorskim Piotra Trybuszewskiego (specjalisty w zakresie konserwacji zabytkowych mebli) oraz prof. dr. hab. Krzysztofa Rottermunda (specjalisty w zakresie zabytkowego instrumentarium).
 
O przebiegu tych prac opowiadali podczas spotkania w pracownicy Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku dr Ewa Kłysz oraz Tomasz Pielak. Zwieńczeniem wieczoru był wyjątkowy koncert na jednym z odrestaurowanych instrumentów - fortepianie „Calisia” z 1958 r.
„Calisia” z 1958 r., model M-280 – fortepian pełnokoncertowy, został poddany także renowacji, dzięki której odzyskał swą funkcję użytkową. Po otwarciu skrzydła zachodniego Muzeum, znajdzie się on w nowej sali koncertowej, służąc organizacji koncertów dla mieszkańców ziemi kaliskiej, Wielkopolski i wszystkich zainteresowanych. - informuje Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku
 
Jego „drugie życie” zainaugurował Jakub Kuszlik, światowej sławy pianista, laureat IV Nagrody XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina oraz Nagrody Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków, zdobywca wielu nagród w konkursach pianistycznych, koncertujący w Polsce i na świecie. W programie opatóweckiego recitalu znalazły się: Sonata fortepianowa c-moll HOB XVI: 20 Josepha Haydna, utwory Claudeʼa Debussy oraz Fryderyka Chopina.
 
Mecenasami koncertu byli: Bank Spółdzielczy Ziemi Kaliskiej oraz Komoda Club Residence Państwa Margoty i Cezarego Suszyńskich z Kalisza.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować