Kultura

Dramaturg opowiedział o swojej pracy. ,,Lubię historie z życia wzięte"- mówił Paweł Jurek

2023-11-30 13:30:00 MBP Kalisz

Scenarzysta, dramaturg, prozaik, a do tego rodowity kaliszanin. Paweł Jurek gościł 28 listopada w Bibliotece Głównej. W swej dotychczasowej karierze pracował przy niezliczonej ilości odcinków popularnych polskich seriali telewizyjnych, ale jest też autorem wielu nagradzanych i chętnie wystawianych sztuk teatralnych.

fot. MBP Kalisz
fot. MBP Kalisz

Publiczność zgromadzona w kaliskiej bibliotece dowiedziała się od Pawła Jurka między innymi o kulisach powstawania scenariusza do „Dewajtisa” i o tym, jak podzielić pracę, gdy nad scenariuszem pochyla się kilkuosobowa grupa. Kolejne części rozmowy dotyczyły teatru, który jest ulubioną dziedziną twórczości i polem eksperymentów Pawła Jurka oraz jego twórczości prozatorskiej, jaką było napisanie przez niego książki pt. „Pora na miłość”. Paweł Jurek zdradził publiczności, nad jakimi najnowszymi produkcjami pracuje, i które z nich ukażą się już w 2024 r. Jest to film fabularny „Niepewność” o Adamie Mickiewiczu oraz serial „Pewność”. Są szanse, że akcja jednej z nich będzie rozgrywać się w Kaliszu. 

Podczas spotkania była również możliwość zadawania pytań ze strony publiczności. Jedno z nich dotyczyło zabiegów, których używa scenarzysta, aby ożywić fabułę. Paweł Jurek odpowiedział wprost, że „śmierć jest najlepsza”, ale widzów przed ekrany przyciągają również romans, wybuchy bomb i oszustwa.

Spotkanie wzbogaciły fragmenty seriali i spektakli, do których scenariusze bądź sztuki pisał Paweł Jurek. Autor – jak każdy specjalny gość Miejskiej Biblioteki Publicznej – otrzymał oprawiony w ramkę monogram zapisany złotym atramentem przygotowany przez Mateusza Halaka.

Spotkanie z Pawłem Jurkiem poprowadził Robert Kuciński – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu. 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Te artykuły mogą cię zainteresować