Biznes

Do kiedy trzeba rozliczyć PIT? Terminy, rodzaje deklaracji, ulgi i sposoby składania PIT-ów

2024-03-29 09:56:31 reklama@calisia.pl

Rozliczanie podatków to coroczny obowiązek każdego podatnika, który może wydawać się skomplikowany i nieco przytłaczający. Czasu do złożenia deklaracji zostało coraz mniej, a więc pora poznać tegoroczne procedury, terminy i dostępne ulgi podatkowe. Warto też przypomnieć sobie różne rodzaje formularzy.

 

freepik
freepik

PIT-37 – najpopularniejsza spośród deklaracji podatkowych

PIT-37 to deklaracja podatkowa składana przez osoby, które otrzymują dochody m.in. z tytułu umowy o pracę, umowy-zlecenia, a także emerytury i renty. Od 2019 roku nie ma już obowiązku samodzielnego wypełniania formularza.

 

Co trzeba zrobić? Wystarczy zalogować się na swój profil na portalu Twój e-PIT i sprawdzić, zaakceptować lub – jeśli jest taka potrzeba – zaktualizować dane. PIT-37 należy rozliczyć do 30 kwietnia. Co ważne, osoby, które tego nie zrobią, a przy tym nie uzyskały żadnych dochodów poza pensją, nie muszą robić nawet tego. Po minięciu urzędowego terminu formularz zostanie zaakceptowany automatycznie.

Pozostałe popularne deklaracje – PIT-36 i PIT-28

PIT-36 to deklaracja dla osób prowadzących działalność gospodarczą i rozliczających się na zasadach ogólnych oraz dochodów uzyskanych za granicą. Stawki podatkowe wynoszą 12% oraz 32%. Wybór progu zależy od tego, czy w poprzednim roku dochód wyniósł 120 tys. zł lub mniej.

 

PIT-28 jest dla tych, którzy wybrali ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Tę deklarację należy też złożyć, jeśli czerpie się zyski z tytułu wynajmu mieszkania. Przed jej wypełnieniem trzeba jeszcze sprawdzić aktualne stawki podatkowe. Można je znaleźć na portalu pod adresem internetowym https://www.pit.pl/pit-37-online/, a następnie rozliczyć się przy pomocy programu e-pity 2023.

Do czego służą deklaracje podatkowe PIT-11 oraz PIT-8C?

PIT-11 to formularz sporządzany przez pracodawców. Stanowi on podsumowanie przychodów, kosztów uzyskania przychodu, zaliczek na podatek dochodowy oraz składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, przekazane przez pracodawcę do podatnika. Jest to podstawowy dokument, który jest potrzebny do rozliczenia PIT-37. To właśnie na jego podstawie wiadomo, jakie kwoty wpisać w swoim zeznaniu podatkowym.

 

PIT-8C to dokument, który dotyczy przede wszystkim podatników, którzy osiągają dochody z tytułu dywidend, odsetek czy zysków kapitałowych np. z giełdy. Ten formularz otrzymuje się od swojego banku czy domu maklerskiego. Trzeba go uwzględnić w rocznym rozliczeniu. Innymi słowy, dane z PIT-8C należy wprowadzić do swojej głównej deklaracji podatkowej.

Ulgi, o których warto wiedzieć

W 2024 roku utrzymane zostały dotychczasowe ulgi podatkowe. Wśród wielu z nich warto wiedzieć o co najmniej czterech. Właśnie z nich korzysta najwięcej osób.

 

  • Ulga prorodzinna – dla osób mających dzieci, pozwala odliczyć od podatku spore sumy.
  • Ulga rehabilitacyjna – dla podatników ponoszących dodatkowe koszty związane z rehabilitacją.
  • Ulga internetowa – dla wszystkich, uprawnia do odliczenia części kosztów abonamentu internetowego.
  • Ulga termomodernizacyjna – dla właścicieli domów, którzy zmienili sposób ogrzewania na bardziej ekologiczny, np. piec węglowy na pompę ciepła.

Gdzie rozliczyć PIT?

Rozliczenie PIT-u w dzisiejszych czasach jest łatwiejsze niż kiedykolwiek. Obecnie w tym celu nie trzeba już stać w kolejkach. Gdzie zatem można złożyć deklaracje?

Przez Internet 

Najpopularniejszą metodą jest skorzystanie z systemu e-Deklaracje dostępnego na portalu Twój e-PIT. Wystarczy zalogować się przy pomocy profilu zaufanego, e-Dowodu lub podpisu elektronicznego, by w kilka minut przesłać deklarację do urzędu skarbowego. To szybka, wygodna i bezpieczna metoda, dostępna 24/7 z dowolnego miejsca na świecie.

W programie e-pity 2023

E-pity to kolejna opcja, która znacząco ułatwia życie podatnikom. Dostępna w tym programie baza formularzy umożliwia wypełnienie ich wszystkich. Po sporządzeniu dokumentu z poziomu e-pitów 2023 wystarczy wysłać go na skrzynkę podawczą swojego urzędu skarbowego.

 

Program e-Pity 2023 został zaprojektowany z myślą o maksymalnej prostocie i intuicyjności użytkowania. Dzięki temu nawet osoby, które po raz pierwszy mają do czynienia z rozliczeniem podatkowym online, będą mogły łatwo poradzić sobie z przygotowaniem swojej deklaracji. Interfejs programu kieruje użytkownika krok po kroku przez cały proces, minimalizując ryzyko błędów.

 

Wypełnienie i złożenie deklaracji za pomocą programu e-Pity 2023 zajmuje zazwyczaj znacznie mniej czasu niż tradycyjne metody rozliczeń. Program automatycznie oblicza wysokość należnego podatku, uwzględniając przy tym dostępne ulgi i odliczenia, co sprawia, że cały proces jest nie tylko szybszy, ale także wygodniejszy dla użytkownika.

 

Korzystając z e-Pity 2023, można mieć pewność, że wszystkie przesyłane dane są bezpieczne. Program stosuje zaawansowane protokoły szyfrowania chroniące informacje przed dostępem nieuprawnionych osób. Program jest ponadto na bieżąco aktualizowany, co oznacza, że zawsze zawiera najnowsze formularze i uwzględnia zmiany w przepisach podatkowych.

W biurze rachunkowym lub u doradcy podatkowego

Dla osób, które wolą osobisty kontakt i profesjonalne doradztwo, dobrym wyborem będzie któreś z biur rachunkowych lub doradca podatkowy. Z tej możliwości warto skorzystać, szczególnie gdy sytuacja podatkowa jest skomplikowana. Usługi specjalistów od podatków przydadzą się też, gdy chce się zyskać pewność wykorzystania wszystkich dostępnych ulg.

W urzędzie skarbowym 

Mimo cyfryzacji wielu dziedzin życia nadal istnieje możliwość złożenia deklaracji papierowej bezpośrednio w urzędzie skarbowym. Ta forma rozliczania się z zeszłorocznych dochodów jest odpowiednia dla osób preferujących tradycyjne metody załatwiania spraw urzędowych lub niemających dostępu do internetu.

Na poczcie 

Swój PIT można wysłać tradycyjną pocztą, najlepiej listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Jest to kolejna metoda, z której warto skorzystać, jeśli woli się przekazanie papierowej deklaracji. Taki sposób spełniania prawnego obowiązku przyda się podatnikom, którzy z różnych przyczyn (np. odległości) nie chcą albo nie mogą udać się do urzędu skarbowego.

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Te artykuły mogą cię zainteresować