Społeczne

Darmowe przejazdy KLA nie tylko dla zameldowanych na stałe? Radne Polska 2050 chcą wniesienia poprawek do Kaliskiej Karty Mieszkańca

2023-01-19 13:00:00 BK

Radne Klubu Polska 2050 - Barbara Oliwiecka oraz Magdalena Walczak zapowiedziały wniesienie poprawek do uchwały o Kaliskiej Karcie Mieszkańca. Chodzi o darmowe przejazdy autobusami Kaliskich Linii Autobusowych nie tylko dla osób zameldowanych na stałe ale i tych na pobyt czasowy, a także osoby z pieczy zastępczej mieszkające poza Kalisza.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Zgodnie z uchwałą przyjętą przez Radę Miasta Kalisza poszerzyła się lista osób uprawnionych do darmowych przejazdów autobusami Kaliskich Linii Autobusowych. Do tej pory z bezpłatnej komunikacji miejskiej korzystała młodzież szkolna i emeryci. Od 1 stycznia bezpłatnie jeżdżą posiadacze Kaliskiej Karty Mieszkańca.

Również zgodnie z przyjętą 29 września uchwałą zmieniającą Uchwałę w sprawie przyjęcia Programu „Kaliska Karta Mieszkańca”, do Programu KKM mogą przystąpić nie tylko osoby płacące podatki w Kaliszu ale również osoby zameldowane na pobyt stały.

Radne Klubu Polska 2050, Barbara Oliwiecka oraz Magdalena Walczak zwracają uwagę, że taki zapis wyklucza wiele osób, które nie mają stałego meldunku w Kaliszu, a płacą podatki, wynajmują mieszkania przez wiele lat,  korzystają codziennie z komunikacji miejskiej, pracują, studiują. 

- Kaliska Karta Mieszkańca przeżywa rozkwit za sprawą bezpłatnych połączeń autobusów KLA, do których ona upoważnia. Do tej pory o KKM mogły ubiegać się osoby, które płaciły podatek w Kaliszu i mieszkały w Kaliszu. Pan Prezydent zaostrzył jednak wymagania i o KKM mogą się starać tylko osoby, które mają pobyt stały i płacą tutaj podatki - mówi radna Barbara Oliwieck. - Natomiast jest grupa 2050 mieszkańców, która jest wykluczona bo ma meldunek czasowy nie może skorzystać z przywileju jakim jest uzyskanie KKM i możliwość bezpłatnego podróżowania. Prezydent tłumaczy, że chodzi o to by poprawić statystyki meldunkowe. W rejestrze mieszkańców, który jest publikowany na BIPie Miasta Kalisza są ujęci zarówno mieszkańcy, którzy są zameldowani na pobyt stał jak i czasowy.

Jak zaznacza radna Barbara Oliwiecka, w zarządzaniu miastem nie chodzi o poprawę statystyk i poprawę PR prezydenta, a o to by ludziom żyło się lepiej.

- Ewidentnie wykluczenie 2050 osób oznacza, że ich warunki się pogorszyły - dodaje radna. - Żeby uzyskać zgodę na meldunek na pobyt stały trzeba uzyskać zgodę właściciela mieszkania, co jest trudne do uzyskania. Są osoby, które mieszkają 5, 10 lat w Kaliszu, ale właściciel mieszkania nie wyraził zgody na meldunek na pobyt stały. Naszym zdaniem powinniśmy zachęcać by ludzie płacili podatek w Kaliszu. To jest realny wymiernik ile osób korzysta z KLA.

- Jako Klub radnych Polska 2050 zdecydowałyśmy,  że złożymy propozycję uchwały, która dopisze do wymogów uzyskania KKM osoby, które są zameldowane na pobyt czasowy - mówi radna Magdalena Walczak.

To nie koniec propozycji zmian w KKM. Kolejna poprawka dotyczy osób będących w pieczy zastępczej, mieszkających poza granicami Kalisza.

- Do tej pory dzieci i młodzież mieszkająca na terenie Kalisza, będąca w pieczy zastępczej, może uzyskać KKM. Jest jednak spora grupa dzieci i młodzieży, która jest w pieczy zastępczej ale mieszka poza Kaliszem. Oczywiście mówimy tutaj o rodzinnych domach dziecka, rodzinach zastępczych zawodowych, które są pod opieką MOPSu w Kaliszu i są finansowane z budżetu miasta, tylko mieszkają poza Kaliszem. One nigdy nie były objęte tym programem dlatego chcemy je dopisać. Znacząco podniesione zostały ceny biletów. W przypadku rodzin zastępczych, które są niedocenione i niedoszacowane finansowo, to potężny wzrost w budżecie domowym. Chcemy aby to był ukłon w ich stronę - mówi radna Barbara Oliwiecka.

Na ten moment, wg danych z MOPS takich dzieci jest ok 30, z czego 11 z nich mieszka w powiecie kaliskim, 4 w pleszewskim, 4 w ostrowskim, pozostałe w innych, dalszych częściach Polski. Dzieci mieszkające w powiecie kaliskim (Szałe, Pawłówek) uczęszczają do szkoły w Kaliszu, korzystają z atrakcji miejskich.

Dzieci te były mieszkańcami Kalisza, to kaliski MOPS skierował je do rodzin zastępczych i miasto Kalisz ponosi koszty ich utrzymania. Zdarza się, że opiekunowie prowadzący pieczę zastępczą kupili lub wynajęli dom poza miastem, gdzie ceny były niższe.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować