Czy na rynek powróci „Kalisia”?

2011-04-02 21:40:54 Maciej Błachowicz

Nie o redakcję portalu tu chodzi, ani nie o czasopismo wydawane przez Urząd Miejski, ale o rzeźbę mogącą być prawdziwą ozdobą miasta. W poszukiwaniu ciekawych rozwiązań dla rewaloryzacji Głównego Rynku studenci kaliskiego kierunku Ochrony Dóbr Kultury i wyżej podpisany pragną przedstawić własny pomysł na rozwiązanie przestrzeni centralnego salonu miasta.

Fontanna ze zrekonstruowanym posągiem „Kalisii” Możliwe jest również bardziej nowoczesne (neutralne) rozwiązanie niecki wodotrysku. Rys. Mateusz Halak.
Fontanna ze zrekonstruowanym posągiem „Kalisii” Możliwe jest również bardziej nowoczesne (neutralne) rozwiązanie niecki wodotrysku. Rys. Mateusz Halak.
Jednym z takich pomysłów jest fontanna z dekoracją symbolizującą najstarszy gród w Polsce W poszukiwaniu symbolu naszą uwagę zwróciła nieistniejąca już rzeźba personifikacji naszego grodu – bogini „Kalisii” Posąg znajdował się na fasadzie kaliskiego ratusza sprzed 1914 roku i przedstawiał postać kobiecą wspartą o tarczę herbową miasta.
O tym, że jest to bogini symbolizująca Kalisz świadczy również charakterystyczne nakrycie głowy postaci - korona z murów miejskich, tzw. corona muralis. Wydaje się, że rekonstrukcja rzeźby i uczynienie z niej głównego elementu nowej fontanny, uczyniłaby z niej łatwo rozpoznawalny symbol miasta.
„Kalisia” mogłaby być wykorzystywana (podobnie jak rzeźba Neptuna w Gdańsku) w kampaniach promujących nasze miasto. Koncepcja wodotrysku bądź pomnika, pojawia się w wielu projektach odbudowy rynku po 1914 roku. Trzeba też zauważyć, że stylizowane fontanny pojawiły się choćby w Poznaniu, mimo że ich wygląd nie ma uzasadnienia historycznego. Wodotryski w naszej ocenie ze względu na rolę rzeki w historii i teraźniejszości Kalisza (Wenecja Północy) powinny odgrywać znacząca rolę w przestrzeni zabytkowego miasta jako element nie tylko ozdobny, ale i budujący tożsamość nadprośniańskiego grodu.
Na prezentowanym projekcie odwołaliśmy się do tradycji historyzującej, jednak równie ciekawym rozwiązaniem byłoby umieszczenie zrekonstruowanej rzeźby, jako głównego elementu prostej i nowoczesnej fontanny. Gdzie chcielibyśmy widzieć „Kalisię” będzie się można dowiedzieć 6 kwietnia. Pomysł spodobał się już kilku radnym, a co sądzicie na ten temat Państwo?
Szóstego kwietnia o godzinie 10 rano w sali nr 36 kaliskiego ratusza odbędzie się posiedzenie Komisji Kultury Rady Miejskiej Kalisza. Jednym z punktów jest prezentacja pomysłów na rewaloryzację Głównego Rynku w Kaliszu. Swoją koncepcję przedstawiać będą student ODK Mateusz Halak i wyżej podpisany. Wizualizacje komputerowe wykonał Grzegorz Sradomski, Wojciech Borowski, Sebastian Wielgosz. Autorem rysunków jest Mateusz Halak.
Celem prezentacji nie jest przyjęcie jednego określonego modelu rozwiązania płyty rynku, ale wskazanie na możliwość alternatywnych rozwiązań tej przestrzeni. Ponieważ sesje rady miejskiej są ogólnodostępne dla wszystkich mieszkańców miasta, będzie możliwość zapoznania się z projektem i jak mamy nadzieję okazja do interesującej, konstruktywnej dyskusji.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować