Czy MŚP efektywnie wykorzystują dotacje?

2014-10-02 20:46:00 iwa

To pytanie przewijało się w czwartek (2 października br.) podczas wykładów i dyskusji panelowych, jakie odbyły się w ramach konferencji Inwestuj lokalnie, działaj globalnie wykorzystując fundusze unijne – dotychczasowe doświadczenia i nowa perspektywa finansowa 2014-2020 , mającej miejsce w kaliskim ratuszu. Organizatorzy spotkania: Urząd Miejski w Kaliszu oraz Stowarzyszenie Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego „Wielkopolski Klaster Lotniczy” zaprosili do udziału i dyskusji uczestników Europejskiego Tygodnia Przedsiębiorczości.

fot. iwa
fot. iwa

Podczas konferencji zaprezentowano m.in. możliwości rozwoju przedsiębiorstw na gruncie lokalnym, jak również szanse, jakie niesie ze sobą nowa perspektywa finansowa Unii Europejskiej 2014-2020.
W trakcie dyskusji panelowych, do których zaproszono przedstawicieli m.in.: Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej INVEST-PARK, Kaliskiego Inkubatora Przedsiębiorczości oraz firm doradczych i przedsiębiorstw kaliskiego regionu, starano się znaleźć optymalne rozwiązanie dotyczące wsparcia finansowego dla małych i średnich firm. Z pewnością wiele nadziei na dodatkowe fundusze można wiązać z Programem Ramowym UE Horyzont 2020 przeznaczonym na badania naukowe i innowacje.

Czy jednak najlepszym krokiem dla rozwoju przedsiębiorstwa i jego innowacyjności jest staranie się o fundusze unijne, czy też może korzystniejszym posunięciem będzie zaciągnięcie pożyczki w banku? – dyskutowano podczas konferencji.

Zastanawiano się również, czy MŚP powinny decydować się na tworzenie centrów badawczo-rozwojowych (w oparciu o środki unijne), których działalność jest wykorzystywana w zasadzie jedynie na potrzeby firmy, czyli w minimalnym stopniu.

Spotkanie zakończyło się sympatycznym akcentem dla odważnych przedsiębiorstw w kaliskiem, które w ostatnich latach skorzystały z unijnego wsparcia finansowego.

Firmy te uzyskały miano Lidera w pozyskiwaniu funduszy UE w latach 2007-2013 i z rąk prezydenta Janusza Pęcherza otrzymały pamiątkowe statuetki i dyplomy.

Do grona Liderów, którzy uzyskali dotacje powyżej 3 mln. zł należą:
- MELAVI Sp. z o.o;
- CX-80 Polska Agata Nadera, Dariusz Nadera Spółka Jawna;
- KRAUS FOLIE Spółka Jawna;
- Vac Aero Kalisz Sp. z o.o.;
- PIANO-FIKS” Krzysztof Fiks;
- Zakład Produkcji Katalizatorów “JMJ” Puchalski i Krawczyk Spółka Jawna
- P.H.P.U „TRANSVET” Sp. z o. o..

Liderzy regionu kaliskiego, którzy otrzymali z UE fundusze w wysokości od 1 do 2 mln.zł, to:
- 3is.pl Krzysztof Lis;
- Przedsiębiorstwo Ulic i Mostów Sp. z o.o.;
- DRUM Polska Hieronim Strapagiel
- RC Cloud Sp. z o.o.;
- Pratt & Whitney Kalisz Sp. z o.o.;
- MAT INTER M.E. Żuberek Spółka Jawna;
- NETLAND COMPUTERS Marcin Przygocki.

Ponadto, prezydent miasta wręczył dyplomy 65 MŚP, które z funduszy unijnych pozyskały dotacje w wysokości poniżej miliona złotych.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców miasta i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie czytelnikom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować