Kultura

Cztery Pory Roku Vivaldiego w wykonaniu Sirrka-Liisa Kaakinen-Pilch i Accademia dell'Arcadia

2023-09-20 10:56:32 Organizatorzy

Wydarzenie

Wydarzenie już się odbyło.

Wybitna fińska skrzypaczka Sirrka-Liisa Kaakinen-Pilch i znakomita orkiestra barokowa Accademia dell'Arcadia wykonają w Kaliszu słynne Cztery Pory Roku Antonio Vivaldiego! Koncert, którego nie można przegapić!

Organizatorzy
Organizatorzy
Antonio Vivaldi Cztery pory roku
Sirkka-Liisa Kaakinen-Pilch - skrzypce barokowe
Accademia dell'Arcadia
 
7.10.2023 godz, 19.30  - Klasztor O.O. Franciszkanów ul. Sukiennicza 7 w Kaliszu, wstęp wolny!
 
Cztery pory roku to zbiór czterech koncertów skrzypcowych napisanych przez włoskiego kompozytora Antonio Vivaldiego około 1720 roku, z których każdy reprezentuje jedną z pór roku: wiosnę, lato, jesień i zimę. Kompozycja jest jednym z najbardziej znanych dzieł Vivaldiego i jednym z najbardziej rozpoznawalnych utworów w historii muzyki poważnej w ogóle. Każdy z koncertów składa się z trzech części (szybkiej-wolnej-szybkiej) i został napisany na skrzypce solo oraz zespół smyczkowy z basso continuo.

Vivaldi wykorzystuje malarstwo dźwiękowe, aby przekazać obrazy i skojarzenia związane z poszczególną porą roku. Usłyszeć więc można śpiew ptaków (kukułki, turkawki czy łuszczaka), szczekającego psa, szum wiatru, szmer potoku, odległe grzmoty czy nawet  gorące i czasami nawet duszne wrażenie letniego popołudnia. Vivaldi stara się zaprezentować muzyką odwieczny cykl życia - po euforycznej wiośnie i upalnym lecie nadchodzi czas zbierania plonów, liście spadają, świat otula mgła i śnieg. Kompozytor w swym mistrzostwie wywołuje u słuchaczy ciarki mrozu w ostatnim, finałowym koncercie.

Czterech porach roku Vivaldi wykorzystał zróżnicowane techniki kompozytorskie, aby oddać różnorodne aspekty zmieniającej się natury. Jego muzyka stanowi nie tylko ilustrację przyrody, lecz przede wszystkim wyraża głębokie zrozumienie kompozytora dla piękna i złożoności natury.

Legendarny cykl czterech koncertów skrzypcowych Antonia Vivaldiego prezentowany będzie w oryginalnej wersji kompozytora z zachowaniem barokowych zasad interpretacji dzieł muzycznych. Partię solową wykona wybitna fińska skrzypaczka - Sirkka-Liisa Kaakinen-Pilch, która oprócz szerokiej działalności fonograficznej jest także rozchwytywanym pedagogiem, prowadząc klasę skrzypiec barokowych m.in. w Akademii Muzycznej w Krakowie. Towarzyszyć jej będzie wywodząca się z Poznania orkiestra barokowa Accademia dell'Arcadia w składzie:
 
Skrzypce: Radosław Kamieniarz (koncertmistrz), Aleksandra Lesner, Katarzyna Cendlak, Aleksandra Pilarska-Lewi, Michał Grześkowiak, Łukasz Nazarczuk, Debora Kramarek
Altówka: Dominika Garncarz
Wiolonczela: Bartosz Kokosza
Kontrabas: Krzysztof Sokołowski
Klawesyn: Monika Woźniak
Lutnia teorbanizowana: Przemysław Pogocki

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować