Usługi

Co sprawia, że bramy garażowe segmentowe są tak solidne?

2023-01-17 09:51:59 reklama@calisia.pl

Brama garażowa jest ważnym punktem na mapie inwestycji. Łączy ona w sobie funkcję użytkową, estetyczną, ale także zabezpieczającą przed włamaniem i wychłodzeniem wnętrza. Sprawdźmy, dlaczego bramy garażowe segmentowe uchodzą za najlepszy wybór na współczesnym rynku budowlanym.

EUROCOLOR
EUROCOLOR

Czym jest brama garażowa segmentowa?

Aby niniejszy artykuł miał logiczną konstrukcję, powinniśmy zacząć od odpowiedzi na pytanie zadane w nagłówku tego akapitu. Główną bohaterką tego wpisu jest brama garażowa składająca się z kilku (kilkunastu) segmentów. Kiedy brama jest zamknięta, segmenty tworzą zespoloną całość, natomiast kiedy mechanizm przesuwa się w górę lub w dół, przestrzenie między panelami stają się na tyle luźne, że jednolita płaszczyzna dzieli się na mniejsze części. Dzięki temu segmenty mogą przesuwać się po prowadnicach zamontowanych wewnątrz garażu. Popularność bram garażowych segmentowych wynika z kilku względów. Po pierwsze, wymagają one mniej przestrzeni wewnątrz garażu niż bramy uchylne, o których za chwilę. Po drugie, lepiej izolują ciepło i zabezpieczają przed włamaniem. Wreszcie po trzecie, nie absorbują przestrzeni przed garażem, co ma istotne znaczenie w przypadku domów z krótkim podjazdem.

Jaką alternatywę mają  bramy garażowe segmentowe? Innym pomysłem na wykończenie garażu jest brama uchylna. W tym przypadku mówimy o bramie, której drzwi stanowią jednolitą płaszczyznę podczas zamykania i otwierania oraz wtedy, gdy brama jest zamknięta. Innymi słowy, otwierając bramę, przesuwamy całe skrzydło. Tego typu zamknięcie wymaga więcej miejsca pod sufitem garażu, gdzie chowają się drzwi, a otwierane skrzydło potrzebuje ok. 1 metra przestrzeni na podjeździe. W powszechnej opinii bramy uchylne uchodzą za mniej funkcjonalne i tańsze rozwiązanie niż ich segmentowe odpowiedniki.

 

Bramy garażowe segmentowe świetnie izolują ciepło

Jednym z głównych zadań stawianych przed bramą garażową jest termoizolacja. Jeśli zaniedbamy ten element, a nasz garaż mieści się w bryle domu, może się okazać, że tędy do środka dostaje się najwięcej zimnego powietrza. W wielu przypadkach to właśnie garaż jest piętą achillesową domów pasywnych. Aby nie stało się tak w Twoim przypadku, zadbaj należycie o wybór dobrej bramy garażowej. Pozwoli Ci to na obniżenie rachunków za ogrzewanie i zapewni wyższy poziom komfortu domownikom, szczególnie tym, którzy uwielbiają majsterkować lub muzykować w garażu. Kluczową rolę w kwestii izolacyjności bram garażowych gra uszczelnienie. Wybierając dany model, należy pytać o uszczelki krawędziowe i uszczelnienia międzypanelowe. Mają one przełożenie na mniejszych hałas i więcej ciepła we wnętrzu. Doszczelnienie krawędzi zapobiega też dostawaniu się do środka opadów. Uszczelki powinny być wykonane z elastycznych, a zarazem trwałych materiałów, takich jak chociażby EPDM. To wysokogatunkowe tworzywo zapewnia duży stopień izolacyjności, jest długowieczne i odporne nawet na działanie rozpuszczalników.

 

Za solidnością bram garażowych segmentowych stoi jakość podzespołów

Producenci cieszący się najlepszą renomą potrafią zadbać o każdy detal swoich produktów. Na konkurencyjnym rynku budowlanym to niuanse mogą robić przysłowiową różnicę i właśnie o detale należy pytać w salonie sprzedaży. Newralgicznym elementem konstrukcji bramy są sprężyny – najlepiej sprawdzają się te dopasowane do rozmiaru konkretnego modelu bramy i wzmacniane za pomocą śrutowania.

Bardzo ważne są również jakość wypełnienia i powłoka paneli. Większą trwałość zapewnia wzmocnienie ze stali ocynkowanej oraz zewnętrzna warstwa chroniąca przed korozją. Takie wykończenie zapobiega też powstawaniu zacieków.

Duże znaczenie w codziennym użytkowaniu mają także rolki. Inwestycja w łożyskowane, teflonowe i zabezpieczone osłonami rolki będzie procentować cichą i lekką pracą przesuwnej konstrukcji.

Warto dopytać, czy producent daje gwarancję na ilość cykli (w najlepszych przypadkach możemy liczyć na nawet 10 lat gwarancji na elementy odpowiadające za otwieranie i przesuwanie segmentów). Skoro o gwarancji mowa, to jest ona ważnym wyznacznikiem na etapie kupowania. Chodzi o okres, w jakim producent zobowiązuje się do usunięcia wad produkcyjnych. Rzetelne marki dają nawet do 5 lat gwarancji na całe bramy garażowe segmentowe.

 

Nie samą trwałością brama stoi

Solidność jest istotnym, ale nie jedynym wyznacznikiem jakości bramy. W grę wchodzi też komfort użytkowania, a przede wszystkim system sterowania. Bramy wykorzystujące technologię Somfy oferują zamykanie i otwieranie paneli za pomocą tabletu, pilota czy smartfonu. Mają one także wbudowane zabezpieczenie – zamykanie bramy zostanie przerwane zaraz po tym, gdy w polu czujnika pojawi się przeszkoda (np. dziecko, zwierzę, samochód). Wielu klientów docenia również wbudowany akumulator, który pozwala bramie działać nawet wtedy, gdy w okolicy nie ma prądu.

Last but not least, jak mawiają Brytyjczycy, jest kwestia estetyki. Powiedzmy sobie szczerze, że znaczenie ma to, jak będzie wyglądała brama po zamontowaniu w garażu przydomowym. W ofercie najlepszych producentów znajdziemy bramy dostępne w różnych odcieniach, ale także różnych strukturach wykończenia (gładkie, z przetłoczeniem, mikrokształtowane).

               

 

 

 

 

 

 

 

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Te artykuły mogą cię zainteresować