Kultura

Chopin – Przyjaciele, Konkurenci. Koncert rocznicowy.

2024-02-01 11:00:00 CKiS

Wydarzenie

Wydarzenie już się odbyło.

Jak żyło się takiemu geniuszowi w pierwszej połowie XIX w Europie? Jakich miał admiratorów, jakich konkurentów?... O tym 25 lutego o godzinie 17:00 w koncercie rocznicowym z udziałem ukraińskiego pianisty Denisa Zhdanova, którego koncertowa sława jako błyskotliwego pianisty w naszym kraju i w Europie, trwa już kilkanaście lat.

Foto Elina Akselrud
Foto Elina Akselrud

”Nie wiem, czy jest gdzie więcej muzyków, jak w Paryżu” relacjonował w jednym z listów Chopin.

Tylu tu muzyków, ile piasku na plaży, a wszyscy się nawzajem nienawidzą, toteż każdego należy odwiedzać z osobna i trzeba się zachowywać niezwykle dyplomatycznie, gdyż wszyscy są plotkarzami.”

…Pianiści jak szarańcza oblegają Paryż każdej zimy, być może mniej, żeby zarobić pieniądze, lecz bardziej, by tu zdobyć sławę, z czego potem mogą czerpać większe korzyści, niż w innych krajach. Paryż jest dla nich istotnym punktem zaczepienia, gdzie ich sława została wypisana złotymi zgłoskami.”           

Mimo iż CHOPIN dystansował się od turniejów, rywalizacji i wielkich sal koncertowych miał szczęście być docenionym przez innych wielkich artystów i miłośników muzyki.

Jak żyło się takiemu geniuszowi w pierwszej połowie XIX w Europie? Jakich miał admiratorów, jakich konkurentów?… O tym w koncercie rocznicowym z udziałem ukraińskiego pianisty Denisa Zhdanova, którego koncertowa sława, jako błyskotliwego pianisty w naszym kraju i w Europie, trwa już kilkanaście lat.

Serdecznie zapraszamy na recital fortepianowy Denisa Zhdanova 25 lutego 2024 o godzinie 17:00.

Koncert z okazji 214. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina odbędzie się w Pałacu Książąt Radziwiłłów w Antoninie.


Foto Elina Akselrud

Foto Elina Akselrud

Denis Zhdanov jest ukraińskim pianistą, nauczycielem muzyki, blogerem i producentem muzycznym, obecnie mieszka w Austrii.

Najważniejsze wydarzenia ostatnich sezonów koncertowych to występy pianisty z orkiestrami takimi jak m.in. Lucerne Symphony Orchestra, Poznań Amadeus Chamber Orchestra, Festival Strings Lucerna, Camerata Lucerna oraz Orkiestra Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina. Artysta prowadzi bardzo aktywną działalność koncertową zarówno jako solista z dziesiątkami orkiestr jak i kameralista w całej Europie, także w Azji i na innych kontynentach. Ostatnim ważnym wydarzeniem dla artysty była premiera w Graz, mieście tytułowanym „stolicą kultury” jego własnego filmu, w którym łączy swój występ fortepianowy z wideografią i animacją.

Denis Zhdanov rozpoczął edukację muzyczną w Czernihowie na Ukrainie, gdzie już po pierwszym roku nauki zdobył I nagrodę w Regionalnym Konkursie, jako jego najmłodszy uczestnik. W wieku 16 lat zdobył IV nagrodę oraz nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie klasycznej sonaty na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Tbilisi, będąc najmłodszym uczestnikiem grupy wiekowej 16-30. Studia pianistyczne odbył na Ukrainie a następnie studiował we Włoszech, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii, pod okiem czołowych nauczycieli fortepianu, takich jak Valentina Danilova, Tatiana Abayeva, Boris Fedorov, Leonid Margarius, Graham Scott, Eliso Virsaladze i Konstantin Lifschitz; uczestniczył też w licznych kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych muzyków z całego świata.

Najważniejsze konkursowe sukcesy pianisty to:
– zajęcie I-go miejsca w Konkursie Chopinowskim „Roma 2009”,
– I-sza lokata w Konkursie II Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Halina-Czerny-Stefańska in Memoriam w Poznaniu,
– nagroda główna i 3 specjalne w Konkursie „Maria Canals” w Barcelonie,
– II miejsce w Konkursie „Mai Lind” w Helsinkach, Finlandia, 2012.

Foto Elina Akselrud

Foto Elina Akselrud

Pianista dyskontuje konkursowe zwycięstwa przyjmując zaproszenia na koncerty w wielu krajach, w tym w Hiszpanii, we Włoszech, w Niemczech, Francji, Polsce, Estonii, Chinach i innych.

Artysta odnosi też spektakularne sukcesy jako pedagog. W 2020 roku pracował jako adiunkt Konstantina Lifschitza w Hochschule Luzern-Musik w Szwajcarii, a w 2021 roku wykładał fortepian na Uniwersytecie Muzyki i Sztuk Performatywnych w Grazu w Austrii. W Grazu jego trzech z sześciu studentów, po rocznym zaledwie cyklu nauczania, zdobyło nagrody w międzynarodowych konkursach. Pianista intensywnie również promuje swoją sztukę i wiedzę na temat gry na fortepianie w internecie poprzez prowadzenie lekcji online na całym świecie. Jego doświadczenie zarówno w aspektach muzycznych, jak i w zakresie fizjologii gry na fortepianie pozwala mu skutecznie pomóc ogromnej liczbie studentów w doskonaleniu kreacji pianistycznej.

W swoim dorobku Denis Zhdanov posiada płytę CD z muzyką F. Chopin dla Międzynarodowej Fundacji im. A. Rubinsteina (Polska, 2010), a także krążek z nagraniami sonat A. Solera dla firmy „Naxos” (Hiszpania, 2011).

Wykorzystując blokady związane z COVID, Denis opanował kilka dodatkowych umiejętności, takich jak Piano Tuning i Videography, i od tego czasu regularnie rozwija bibliotekę swoich nagrań fortepianowych i udziela lekcji gry na fortepianie na YouTube i Teachable.


W ramach cyklu „Młode perły muzyki klasycznej” wystąpi Julia Manikowska,
uczennica Państwowej Szkoły Muzycznej i I II Stopnia w Kaliszu.

Julia Manikowska jest 19-letnią kaliszanką.

Edukację muzyczną rozpoczęła już w wieku siedmiu lat w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Kaliszu w klasie fortepianu.

Od 2018 roku kontynuuje naukę gry na fortepianie w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia.

Obecnie jest uczennicą klasy dyplomowej, a jej nauczycielką od samego początku edukacji jest pani Anna Bąk. Julia jednocześnie uczęszcza do klasy maturalnej II Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Kaliszu.

Na przestrzeni lat brała udział w warsztatach fortepianowych prowadzonych przez: prof. Macieja Pabicha, dr Piotra Banasika, dr Łukasza Byrdego oraz prof. Roberta Adamczaka.

Julia interesuje się również muzyką jazzową, uczestniczy w corocznych warsztatach muzyki tego gatunku odbywających się latem w Kaliszu.


palac tablica

W programie koncertu usłyszymy:
Julia Manikowska – fortepian (występ z cyklu „Młode perły muzyki klasycznej” )
1. Jan Sebastian Bach
Preludium i fuga c- moll
2. Fryderyk Chopin
Scherzo h- moll op.20
Etiuda Ges-dur op.25 nr 9

Denis Zhdanov – fortepian
1. Robert Schumann
Papillons op.2
2. Robert Schumann/Ferenc Liszt
Widmung
3. Ferenc Liszt
Sonetto 104 del Petrarca, S. 161 no. 5
4. Fryderyk Chopin
Variations op.2 La Ci Darem il Mano
Andante Spianato & Grande Brillante Polonaise op. 22

Komentarz muzyczny: Krystyna Pietranek-Kulis

Kup bilet online:

Nd. 25.02. 17:00 Kup bilet!

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować