Kultura

Bliskie spotkanie z magią Adama Mickiewicza w SP17

2022-10-10 10:00:00 SP17

W tym roku Narodowe Czytanie obchodziliśmy w nieco późniejszym terminie niż w minionych latach, lecz w wyjątkowo magicznej atmosferze „wyczarowanej” przez jednego z największych polskich poetów – Adama Mickiewicza. Dzięki lekturze jego „Ballad i romansów” młodzież naszej szkoły przeniosła się w fascynujący i wyjątkowy świat poezji romantycznej, która od wieków pobudza wyobraźnię czytelników. Tegoroczna akcja ugruntowała i poszerzyła wiedzę ósmoklasistów z zakresu lektur obowiązkowych a ponadto umożliwiła prezentację talentów aktorskich i lektorskich naszych uzdolnionych wychowanków.

SP17
SP17

W pierwszej części spotkania uczniowie wzięli udział w zajęciach prowadzonych metodą „stacji tematycznych” przygotowanych przez p. Annę Dąbkowską – Lisiak oraz dzieci z klas 5c i 5d pod kierunkiem p Barbary Raczyk. Uczniowie odświeżyli znajomość treści „Pani Twardowskiej” oraz obejrzeli przedstawienie kukiełkowe na podstawie ballady „Powrót taty”.

Drugą część spotkania zorganizowano w auli szkolnej. Miała ona formę przedstawienia przygotowanego przez uczniów z klas 8a, 8c, 8d oraz 8e pod kierunkiem p. Magdaleny Szymczak i p. Ewy Krawczyk, podczas którego zaprezentowano widzom dobrze znaną „Świteziankę”, programową balladę „Romantyczność” i mrożące krew w żyłach „Lilije”. Młodzi aktorzy po mistrzowsku wcielili się w role bohaterów utworów. Lektorzy swymi głosami doskonale oddali charaktery poszczególnych postaci oraz spotęgowali nastrój niesamowitości i grozy. Duży wpływ na stworzenie odpowiedniej atmosfery przedstawienia miała piękna scenografia przygotowana w dużej mierze przez uczniów klas 4 i 5. Dzieci z klas 4 uplotły piękne wianki podczas warsztatów przeprowadzonych przez p. Marzannę Jędrzejczak a także wraz z klasami 5 wykonały podobizny bohaterów ballad: „Pani Twardowska” i ,,Powrót taty” podczas lekcji przeprowadzonych przez p. Iwonę Trenkler. Spotkanie zwieńczone zostało przeprowadzeniem testu wiedzy przygotowanego przez panią Iwonę Banat. Wsparciem okazała się także pani Magdalena Gibus, która przejęła opiekę nad licznie przybyłą młodzieżą oraz pani Magdalena Wieczorek, która zajęła się stroną techniczną, bez czego nie moglibyśmy swobodnie wysłuchać kunsztownych wersów wieszcza. A wszystko pod czujnym okiem kierownictwa placówki Pani Dyrektor Kingi Pisuli oraz Pani Wicedyrektor Małgorzaty Kasprzak.

Atmosfera tegorocznego spotkania sprzyjała refleksji nad folklorem i historią naszego narodu. Mogliśmy na chwilę przenieść się w fantastyczny świat wierzeń ludowych oraz umocnić poczucie wspólnoty społeczności szkolnej, świętując razem z rodzicami naszych wychowanków.

Dziękujemy naszej wspaniałej młodzieży, która nieustannie nas zaskakuje i jest prawdziwym powodem do dumy!

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować