Motoryzacja

Bezpieczne, ekologiczne i szybkie! Poznaj nowe Volvo EX30. Czym samochód elektryczny potrafi jeszcze zaskoczyć?

2024-02-08 08:30:00 red.

26 minut ładowania samochodu od 10 do 80 procent, dostęp do szybkiej sieci 5G, inteligentne systemy bezpieczeństwa i wnętrze wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu - nowe Volvo EX30 udowadnia, że ekologia idzie w parze nowoczesnością i komfortem. 

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk
Volvo EX30 to najmniejszy elektryczny SUV, który zapewnia spore zasięgi nawet do 480 km. Zaprojektowany z myślą o uzyskaniu najmniejszego śladu węglowego ze wszystkich samochodów Volvo w historii, model EX30 wykorzystuje w nowy sposób materiały odnawialne i pochodzące z recyklingu.
 
Wyposażony jest  w najnowszą technologię unikania kolizji i innowacje w zakresie bezpieczeństwa, takie jak ostrzeżenie o otwarciu drzwi i tylny hamulec automatyczny przy niskiej prędkości.
 
 
- Samochód występuje w 3 wariantach. 1 i 2 wariant wyposażony jest w silnik o mocy 272 KM i dysponuje napędem na tylną oś, co gwarantuje lepszą przyczepność przy tak wysokim momencie obrotowym. 1 wariant oferuje zasięg 344 km, 2 - Extendet Range 480 km. 3 wariant dysponuje napędem na 4 koła a jego moc sięga 428 KM. Samochód przyspiesza w 3,6 sekundy do 100 km/h - mówi Norbert Kruziński, doradca ds. sprzedaży Volvo Car Kalisz. - EX30 ma wiele wersji wyposażeniowych do wyboru, dzięki czemu każdy użytkownik dopasuje pojazd dla siebie.
 
Szybkie ładowanie EX30
Co wyróżnia nowe EX30, to szybkie ładowanie baterii na ogólnodostępnych stacjach. Akumulator od 10 do 80 procent energii zyska już w ponad 20 minut od podłączenia do prądu. Ładowarka naścienna Volvo Cars sprawia, że szybkie ładowanie w domu jest jeszcze szybsze. W porównaniu do zwykłego domowego gniazdka sieciowego może ona naładować Twoje EX30 nawet pięć razy szybciej. Czynności związane z rozpoczynaniem, kończeniem i planowaniem ładowania oraz monitorowaniem postępu można przeprowadzać zarówno w ładowarce naściennej, jak i w smartfonie.
 
Poziom naładowania wynoszący 20% powoduje automatyczne wygenerowanie przypomnienia o ładowaniu. Przypomnienia te zawierają listę pobliskich ogólnodostępnych stacji ładowania na Mapach Google. Po wybraniu stacji możesz do niej łatwo dojechać, korzystając z dokładnych wskazówek nawigacji. Zobaczymy też informacje o szacunkowym czasie przybycia i spodziewanym poziomie naładowania w momencie przybycia.
 
 
- Akumulatory samochodów elektrycznych muszą funkcjonować w tzw. strefie komfortu. Zimą akumulatory podgrzewają się a w okresie wysokich temperatur akumulator schładza się. Najbardziej optymalna temperatura dla pojazdu elektrycznego to od 14 do 20 stopni Celsjusza - wyjaśnia Norbert Kruziński, doradca ds. sprzedaży Volvo Car Kalisz. 

 

Połączenie z 5G i Google

Tablet 12,3" umieszony na środku kokpitu, stanowi połączenie wyświetlaczy centralnego i kierowcy. W jednym miejscu mamy dostęp zarówno do informacji dla kierowcy, jak i ulubionych elementów sterujących. Ekran dotykowy został zaprojektowany tak, aby zapewniał obraz o wysokiej rozdzielczości z minimalnymi odblaskami i refleksami. A do tego jest responsywny. Czujniki i folia na podczerwień sprawiają, że wyświetlacz błyskawicznie reaguje na dotyk.

EX30 jest wyposażony w moduł dostępu do sieci komórkowych dużych szybkości 5G. Szybkość przepływu danych, jaką oferuje sieć tej generacji, umożliwia komunikację w czasie rzeczywistym między siecią a samochodem. Może ona również służyć do wpięcia EX30 w ekosystem ruchu drogowego istniejący poza Twoim samochodem. Ma to miejsce na przykład wtedy, gdy samochód udostępnia firmie Google swoją lokalizację i prędkość, dzięki czemu Mapy Google mogą wyznaczyć trasę pozwalającą na ominięcie korków i dotarcie do celu w możliwie najkrótszym czasie. Samochód będzie korzystał z innych sieci komórkowych tam, gdzie sieć 5G nie byłaby dostępna.

Dzięki wbudowanym aplikacjom i usługom Google pozostajemy w łączności ze swoim cyfrowym światem bez konieczności parowania telefonu z samochodem. Pobierz ulubione aplikacje z Google Play i korzystaj z nich bez użycia rąk dzięki Asystentowi Google. Teraz Swoją muzykę, audiobooki i podcasty możesz wywołać, mówiąc po prostu: „Hej Google”. Za pomocą Asystenta Google można również sterować niektórymi funkcjami samochodu, nawiązywać połączenia i wysyłać SMS-y, sprawdzać godziny otwarcia i wyszukiwać szybko informacje tak samo, jak w telefonie. Docieraj do celu pewniej dzięki Mapom Google. Na wyświetlaczu centralnym można łatwo ustawić cel podróży i wyświetlić wskazówki dojazdu. Zobaczysz tam również zasięg samochodu, szacowany poziom naładowania baterii po dotarciu do celu oraz stacje ładowania na wybranej trasie. Z czasem będzie to odbywać się coraz płynniej, ponieważ Google dostosowuje się do Twoich preferencji.

- Volvo ma wgrany infotainment Google. Zużycie energetyczne pojazdu połączone jest z mapą. W w zależności od stylu i sposobu jazdy, średniego zużycia energii, Google wyznacza nam odpowiednie punkty ładowania, tak byśmy dojechali do celu - mówi Norbert Kruziński. - W innych markach samochodów występują nawigacje, które nie mają takiej aktualizacji jak Google. W Volvo umieszczona jest karta z opłaconym dostępem do sieci na 4 lata. Na bieżąco mamy wszystkie informacje i widzimy wszystkie stacje ładowania.

 
Bezpieczeństwo i ułatwienia dla kierowcy 

EX30 może kierować, przyspieszać i hamować, aby samodzielnie zaparkować. A i owszem, potrafi nawet zaparkować równolegle. Naszym zadaniem pozostaje uważna obserwacja sytuacji dokoła, by móc przejąć kontrolę, jeśli zdarzy się coś nieoczekiwanego. Samochód sam znajdzie też dobre miejsca do parkowania. Przy prędkościach do 22 km/h potrafi zlokalizować miejsca parkingowe i pokazać Ci ich propozycję na wyświetlaczu centralnym. Wybierz jedną z nich, a samochód zajmie się resztą.

Dzięki kamerom umieszczonym z każdej strony możesz widzieć swój samochód z góry w widoku 360° o wysokiej rozdzielczości. Widok ten pojawia się automatycznie na wyświetlaczu centralnym po włączeniu przez kierowcę biegu wstecznego lub też po zbliżeniu się do przeszkody z małą prędkością. W przypadku, gdy wywołasz ten widok w dowolnym momencie, zobaczysz podzielony ekran z widokiem 360° i 180°. Wówczas nie musisz już się przełączać między nimi. Wyłącz widok z niektórych kamer, gdy chcesz mieć widok tylko z przodu, z tyłu lub z boku. Możesz też oglądać swój samochód i to, co wokół niego w intuicyjnym widoku 3D.

Wykorzystując radary tylne, EX30 wykrywa nadjeżdżających z tyłu rowerzystów, osoby kierujące hulajnogami lub skuterami, emitując sygnał dźwiękowy, gdy kierowca lub pasażer próbuje otworzyć drzwi. Alarm ma dwa poziomy. Najpierw usłyszysz ostrzeżenie na wyświetlaczu centralnym i stałe światło BLIS. W przypadku zagrożenia kolizją alarm jest intensyfikowany. Usłyszysz dźwięk ostrzegawczy, a kontrolka BLIS zacznie migać. Auto może zablokować również drzwi, aby nie można było ich otworzyć. 

Koncepcją zrealizowaną podczas projektowania modelu EX30 było zbudowanie samochodu, który pomagałby unikać kolizji z innymi pojazdami, pieszymi oraz rowerzystami o każdej porze dnia i nocy lub łagodziłby skutki takich kolizji. W przypadku wykrycia ryzyka kolizji samochód może wysyłać ostrzeżenia dźwiękowe i wizualne oraz ostrzeżenia o hamowaniu pulsacyjnym. Jeśli kolizja jest nieunikniona lub jeśli na skrzyżowaniu zaczniesz wjeżdżać na tor jazdy pojazdu zbliżającego się z przeciwka, samochód może automatycznie zahamować. W niektórych sytuacjach system może nawet kierować samochodem, by uniknąć kolizji lub złagodzić jej skutki.

Samochód może wykryć roztargnienie i senność kierowcy. Czujnik podczerwieni na kolumnie kierownicy śledzi ruchy oczu i głowy kierowcy. Śledzi on szybkość i częstość mrugania oczu. Kamera skierowana do przodu obserwuje drogę, aby wykryć niewłaściwą jazdę. Kolejny czujnik monitoruje kierownicę. Gdy po zebraniu tych wszystkich danych razem i przeanalizowaniu całości wykryte zostanie rozproszenie lub senność kierowcy, samochód może zacząć wysyłać do kierowcy wiadomości przypominające o konieczności skupienia się na drodze lub zrobienia sobie przerwy.

Więcej o EX30 przeczytacie: https://www.volvocars.com/pl/cars/ex30-electric/

Zarezerwuj Volvo EX30 już dziś od 169 900 zł brutto lub w leasingu 105%. Dodatkowo jest możliwość skorzystania z programu „Mój Elektryk”. Skontaktuj się z Volvo aby dowiedzieć się więcej o wszystkich opcjach finansowania.

Przyjdź i przetestuj osobiście!

Volvo Car Kalisz

Kalisz, ul. Wrocławska 2

+48 726 066 600

Godziny otwarcia Salonu:

Poniedziałek - Piątek 08:00‑18:00

Sobota 08:00-14:00

https://volvocarkalisz.volvocars-partner.pl/

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować