Społeczne

Bez prawa jazdy i z dwoma sądowymi zakazami prowadzenia pojazdów wsiadł za kierownicę. 46-latek odpowie przed sądem.

2023-01-05 10:00:00 red za KMP Kalisz

Okazuje się, że cofnięte uprawnienie do kierowania pojazdami oraz dwa sądowe zakazy, to dla niektórych osób niewystarczający powód, aby nie wsiadać za kierownicę. Decyzje sądu kompletnie zignorował 46-letni kierowca Toyoty zatrzymany do kontroli przez policjantów z drogówki. O tym jakie konsekwencje poniesie mężczyzna, już wkrótce zdecyduje sąd.

zdjęcie ilustracyjne/arch. Calisia.pl
zdjęcie ilustracyjne/arch. Calisia.pl

Policjanci z kaliskiej drogówki na terenie gminy Godziesze Wielkie zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę Toyoty. - Okazało się, że 46-latek nie powinien w ogóle wsiadać za kierownicę. Mieszkaniec powiatu kaliskiego ma cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi. Dodatkowo na koncie mężczyzny są aktywne dwa sądowe zakazy prowadzenia pojazdów. Policjanci sporządzili z kontroli drogowej dokumentację, która wkrótce zostanie przekazana do sądu – informuje zespół prasowy KMP w Kaliszu

Sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów wobec osób, które złamały prawo w zakresie bezpieczeństwa komunikacyjnego, czyli za spowodowanie wypadku drogowego, katastrofy w ruchu drogowym, bezpośredniego narażenia na niebezpieczeństwa, a najczęściej za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego. Gdy sprawca przestępstwa, czy wykroczenia narusza orzeczony zakaz, popełnia przestępstwo wynikające z artykułu 244 Kodeksu karnego.

Policja przypomina, że w 2017 roku weszły w życie przepisy, które zaostrzyły kary za niektóre przestępstwa i wykroczenia drogowe. Jednym z nich było podniesienie wymiaru kary dla osób, łamiących sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Zgodnie z wprowadzonymi ponad pięć lat temu regulacjami, jeśli podczas kontroli drogowej policjanci ujawnią taki przypadek, lekkomyślny kierowca może zostać skazany nawet na pięć lat więzienia. Ponadto obowiązkowo zostanie orzeczony w stosunku do niego przez sąd zakaz prowadzenia pojazdów od roku do nawet 15 lat.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować