Społeczne

Będzie kontrola NIK w kaliskim szpitalu? Koliber składa wniosek

2022-08-17 14:30:00 BK

To kolejne echa głośnej sprawy dotyczącej skarg, uchybień i nieprawidłowości jakie miały zajść w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. Ludwika Perzyny w Kaliszu. Stowarzyszenie Koliber w Kaliszu składa wniosek do Najwyższej Izby Kontroli o przeprowadzenie kontroli w placówce przy ulicy Poznańskiej. 

fot. BK
fot. BK

- W ostatnich tygodniach m.in. ze strony prezydenta wypłynęła niepokojąca sytuacja Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. Chodzi o takie sytuacje jak odwoływanie zabiegów czy brak personelu. Wymownym powinien być fakt, że ta placówka w opiniach Google, gdzie swoje zdanie wyraziło 296 pacjentów, ma ocenę 2,4 na 5. Każdy z nas patrząc np. na opinię restauracji, stwierdziłby, że to kiepska knajpa - mówił Norbert Kustusz, prezes Stowarzyszenia Koliber w Kaliszu. - Jest to placówka medyczna więc należy się przyjrzeć temu problemowi. Pan Prezydent wystosował list do organu zarządzającego instytucją tj. do Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Jak najbardziej jest to krok w dobrą stronę jednak uważamy, że nie na salonach politycznych powinno rozgrywać się zdrowie pacjentów. Jak wiemy zbliżamy się do wielu kampanii wyborczych, każdy z polityków ma to na uwadze i będzie wiedział jak tą sprawę rozwiązać stosownie do elektoratu. 

Koliber Kalisz składa wniosek do Najwyższej Izby Kontroli o kontrolę gospodarności i zarządzania budżetem szpitala.

- Wnioskujemy o kontrolę gospodarności i zarządzania budżetem szpitala ze szczególnym uwzględnieniem wydatkowania premii i nagród za rok 2021 i lata poprzednie. Ma to przede wszystkim wyraz w sprawozdaniu finansowym, jakie złożył Pan Kołaciński, z którego wynika, że w 2021 roku z tytułu pracy na stanowisku dyrektora szpitala zarobił 500 tys. zł. To niebagatelna kwota. Należy się temu przyjrzeć. Wnioskujemy o kontrolę rzetelności pracy kadry dyrektorskiej, rzetelności wykonywania pracy medyków i świadczenia usług medycznych, kontrole zdolności pracy pod względem obsługi pacjentów i oferowanej im opieki medycznej. Dotyczy to drastycznych przypadków, kiedy młoda kobieta w ciężkim stanie transportowana była do Ostrowa - mówił Norbert Kustusz.

Kontroli poddana miałaby być także rzetelność pracy ogólnej szpitala. - Chodzi przede wszystkim o to, by była skontrolowana współpraca między ordynatorami poszczególnych oddziałów a lekarzami, pielęgniarkami i kadrą dyrektorską. Ta współpraca musi być bardzo dobra, aby szpital świadczył usługi na wysokim poziomie - mówił prezes Kolibra.

Przypomnijmy, że Prezydent Kalisza interweniował w NFZ w sprawie problemów kaliskiego „okrąglaka”. Dotyczą one m.in. dostępności usług medycznych, braków personelu czy budzących zastrzeżenia warunków udzielania pomocy. Rzecznik wielkopolskiego oddziału NZF Marta Żbikowska-Cieśla poinformowała nas, że Fundusz wystąpił do szpitala z prośbą o wyjaśnienia. Pisaliśmy o tym: https://calisia.pl/prezydent-kalisza-interweniuje-w-nfz-w-sprawie-problemow-kaliskiego-okraglaka-szpital-odpowiada,57933

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców miasta i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie czytelnikom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować