Społeczne

Prezydent Kalisza interweniuje w NFZ w sprawie problemów kaliskiego „okrąglaka”. Szpital odpowiada.

2022-08-04 10:20:57 MW

- To, co obecnie dzieje się w „okrąglaku”, to zaprzepaszczenie wielu lat budowania renomy i prestiżu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika Perzyny i oddanie pola innym, mniejszym szpitalom powiatowym – pisze w oświadczeniu prezydent Krystian Kinastowski. Rzecznik wielkopolskiego oddziału NZF Marta Żbikowska-Cieśla poinformowała nas, że Fundusz wystąpił do szpitala z prośbą o wyjaśnienia. Po dwóch dniach do oświadczenia prezydenta za pomocą wpisu na Facebooku odniósł się kaliski szpital - Sytuacja w kaliskim szpitalu nie jest taka, jak próbuje narzucić Pan w swojej nieobiektywnej narracji - czytamy.

zdjęcie ilustracyjne/arch. Calisia.pl
zdjęcie ilustracyjne/arch. Calisia.pl

Oświadczenie Prezydenta Miasta Kalisza w sprawie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika Perzyny w Kaliszu

Szanowni Państwo,

Mieszkańcy Kalisza,

od 3 lat coraz częściej dochodzą do mnie głosy o problemach w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. Ludwika Perzyny w Kaliszu. Mieszkańcy nie tylko Kalisza, ale też okolicznych miejscowości informują mnie o problemach z dostępnością usług medycznych, brakach personelu czy budzących zastrzeżenia warunkach udzielania pomocy.

Szpital jest jednostką wojewódzką. Za jego funkcjonowanie i działanie odpowiada dyrektor Radosław Kołaciński – jednocześnie radny Rady Miasta Kalisza z ramienia Koalicji Obywatelskiej – podlegający Marszałkowi Województwa Wielkopolskiego. Miasto Kalisz, a tym samym Prezydent Miasta Kalisza, nie ma wpływu na sytuację w szpitalu. Oczywiście samorząd Kalisza wspomaga lecznicę zarówno finansowo, jak i materialnie – zależy nam bowiem na jak najlepszej opiece nad mieszkańcami. Stąd nie tylko pomoc dla szpitala, ale również – na tyle, ile to możliwe – kontrola sytuacji w nim.

W październiku 2020 roku poprosiłem dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika Perzyny w Kaliszu o przedstawienie sytuacji w tej placówce podczas sesji Rady Miasta Kalisza. Wówczas powodem tego była w dużej mierze pandemia covid-19. Jednak spadek liczby zachorowań na koronawirusa nie polepszył sytuacji szpitala – przeciwnie.

Problemy kaliskiego „okrąglaka” były przedmiotem dyskusji podczas posiedzenia Komisji Rodziny, Zdrowia i Polityki Społecznej Rady Miasta Kalisza 21 czerwca 2022 roku. Temat był także omawiany na posiedzeniu Zespołu konsultacyjnego ds. ochrony zdrowia działającego przy Prezydencie Miasta Kalisza, w skład którego wchodzą m. in. kaliscy lekarze.

Sygnały, nie tylko od pacjentów i ich rodzin, ale również od personelu „okrąglaka”, były coraz bardziej niepokojące. I nasiliły się w ostatnich tygodniach. Mieszkańcy informują mnie o możliwości zamknięcia oddziałów, odwoływaniu zabiegów czy nawet odmowie pomocy medycznej.

Mimo tego, że Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Perzyny w Kaliszu nie podlega samorządowi Miasta Kalisza, w obliczu wspomnianych zgłoszeń czułem się w obowiązku podjąć interwencję.

W pierwszej połowie lipca wystosowałem do Marszałka Województwa Wielkopolskiego – jako organu prowadzącego – list z prośbą o zorganizowanie w Kaliszu spotkania w sprawie funkcjonowania kaliskiego szpitala. Dobro pacjentów, ratowanie życia i zdrowia to nie jest tylko wewnętrzna sprawa szpitala, ale jeden z priorytetów dla nas wszystkich.

Wobec braku należytej reakcji i kolejnych niepokojących sygnałów zwróciłem się też do Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z prośbą o zainteresowanie problemami kaliskiego szpitala i weryfikację dalszej możliwości realizacji kontraktów na usługi medyczne przez tę placówkę. Otrzymałem już zapewnienie, że temat ten, zgodnie z właściwością merytoryczną oddziału, będzie rozpoznany przez Wielkopolski Oddział Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Mam nadzieję, że sytuacja w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. Ludwika Perzyny w Kaliszu ulegnie szybkiej poprawie, dla dobra zarówno pacjentów, jak i pracowników jednostki. To niedopuszczalne, że największe w regionie miasto ma coraz gorzej funkcjonujący i coraz bardziej okrajany ze swojej działalności szpital. To, co obecnie dzieje się w „okrąglaku”, to zaprzepaszczenie wielu lat budowania renomy i prestiżu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika Perzyny i oddanie pola innym, mniejszym szpitalom powiatowym.

Krystian Kinastowski

Prezydent Miasta Kalisza

 

W załączaniach prezydent przedstawia pisma do NFZ (TUTAJ) oraz odpowiedź NFZ (TUTAJ).

 

 

NFZ czeka na wyjaśnienia szpitala

- Wystąpiliśmy do szpitala z prośbą o wyjaśnienia – mówi nam we wtorek, 2 sierpnia Marta Żbikowska-Cieśla rzecznik prasowy WOW NFZ – Zarzuty, które pojawiły się w piśmie prezydenta są bardzo ogólnikowe i jesteśmy na etapie ich wyjaśniania. Chcemy uzyskać informacje ze szpitala, aby móc podjąć dalsze decyzje w tej sprawie – dodaje.

W kaliskim szpitalu były kontrole np. ta dotycząca odesłania dziecka z SOR w styczniu tego roku. Wtedy NFZ nałożył na Szpital Zespolony karę 21,5 tysiąca złotych. „Okrąglak” nie odwołał się od tej decyzji.

NFZ odnotował również skargi na tzw. „wieczorynkę”. W tym przypadku nie nałożono kary, jednak szpital musiał z tego tytułu zwrócić niesłusznie pobrane świadczenia – Za ten czas kiedy stwierdziliśmy nieprawidłowości w funkcjonowaniu „wieczorynki” szpital musiał nam oddać pieniądze – tłumaczy Marta Żbikowska-Cieśla.

Kaliski szpital zgłosił do NFZ-tu zawieszenie działalności oddziału Chirurgii Dziecięcej od 30 lipca do 14 sierpnia, wcześniejsze zwieszenie funkcjonowania tego oddziału miało miejsce w marcu. Jako przyczynę szpital podał problemy kadrowe. Zawieszenia miały także miejsce na oddziałach Neurologicznym i Udarowym – w tym przypadku zawieszenie trwało do 31 lipca. Według NFZ szpital w tym przypadku zgłosił udzielenie urlopu wypoczynkowego. Tu przerwa trwała dwa tygodnie.

 

Szpital odpowiada po dwóch dniach

Po dwóch dniach od przedstawienia oświadczenia prezydenta Krystiana Kinastowskiego do sprawy za pomocą Facebooka odniósł się kaliski szpital. Treść wpisu prezentujemy poniżej.

 

Szanowny Panie prezydencie Kalisza Krystianie Kinastowski.

Doceniamy troskę, a tym bardziej zainteresowanie sytuacją w Kaliskim Szpitalu. Biorąc pod uwagę, że Pański niepokój jest duży i nie posiada Pan merytorycznych informacji na temat bieżącej działalności naszej placówki, z pewnością skorzysta Pan z pilnego zaproszenia na spotkanie w kaliskim szpitalu. Dyrektor szpitala dwa razy przedstawiał na sesji Rady Miasta Kalisza informacje na temat jednostki niejako przy okazji podziękowań za przekazane środki finansowe, zawsze zapraszając Komisję Zdrowia czy Radnych aby takowa odbyła się w kaliskim szpitalu -⁠ bo to dobre praktyki. Takie, jak widać bardzo potrzebne spotkanie odbyło się niestety tylko jeden raz trzy lata temu, a na kolejne zaproszenia ani Prezydent Miasta, ani Radni nie zareagowali.

Sytuacja w kaliskim szpitalu nie jest taka, jak próbuje narzucić Pan w swojej nieobiektywnej narracji. Szpital w ciągu 3 lat zrealizował program naprawczy, którego istotą było nie tylko wyeliminowanie uniemożliwiającej sprawne funkcjonowanie straty finansowej, ale przede wszystkim usprawnienie szeregu procesów medycznych i organizacyjnych. Kaliszanie wbrew temu co Pan twierdzi chcą się leczyć w naszej jednostce. Za okres styczeń – lipiec tego roku wykonaliśmy kontrakt na poziomie 110 %. Nie da się wygenerować tak potężnego przekroczenia kontraktu w tak krótkim czasie, w jednostce której mieszkańcy nie ufają i uciekają leczyć się gdzie indziej. To rażące nadużycie z Pana strony, które, co haniebne godzi we wspólny wysiłek i nieprzeciętne zaangażowanie pracowników tego Szpitala. Koronnym potwierdzeniem wzorcowości naszej jednostki jest usilne dążenie Akademii Kaliskiej do utworzenia w kaliskim szpitalu zaplecza klinicznego dla nowo tworzonego wydziału lekarskiego. List intencyjny w tej sprawie został już podpisany.

Istotne znaczenie ma też zaangażowanie Samorządu Województwa Wielkopolskiego jako podmiotu tworzącego, który na bieżąco wspiera finansowanie inwestycji naszej placówki. Wystarczyć wspomnieć o minionym roku, gdzie wartość wspieranych zadań opiewała o kwotę 15 704 947 zł. W tym roku wartość dotacji wynosi 16 343 729 zł.

Kaliski Szpital i jego zespół ma bardzo duży potencjał do jeszcze lepszego rozwoju. Nie naprawimy jednak błędów systemowych wpływających na kształt funkcjonowania całości ochrony zdrowia. Miasto, natomiast, na swoim odcinku ma, duże pole do popisu. W zakresie funkcjonowania POZ, gdzie w większości przypadków lekarze rodzinni są dzierżawcami pomieszczeń należących do Miasta Kalisza ma Pan wymierny wpływ na funkcjonowanie tych jednostek. Potrzeba tylko chęci i realnego, a nie wyłącznie politycznego zaangażowania. Kaliski szpital od wielu lat nagłaśnia przypadki pacjentów, którzy nie znaleźli właściwej pomocy w gabinetach POZ i na zasadzie odesłania są kierowani do SOR, bo „tam muszą się wami zająć”. SOR jest jednostką Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego i zgodnie z obowiązującymi przepisami winien zajmować się pacjentami w stanie nagłego zagrożenia zdrowia lub życia. Tak jednak nie jest i duża część pacjentów trafia do SOR, bo w gabinetach POZ nie była w stanie uzyskać pomocy. Na nic zdały się kampanie prowadzone przez Szpital pt. „SOR-RY tu ratuje się życie”, sytuacja w tym zakresie nie zmienia się od wielu lat. Przerzucanie ciężaru leczenia z POZ do SOR to bardzo wielki problem, bo w skrajnych wypadkach może skutkować tym, że pacjent, który rzeczywiście potrzebuje pomocy, na czas jej nie otrzyma.

Panie Prezydencie, Dyrekcja szpitala chętnie i na miejscu udzieli Panu wszelkich informacji, które - mamy nadzieję - rozwieją Pańskie niepokoje. Liczymy też na to, że uzyskaną wiedzą podzieli się Pan z Kaliszanami równie chętnie, jak swoimi obawami, na swoim profilu facebookowym. Oprócz odpowiedzi na nurtujące Pana pytania, zapewniamy też fotorelację z Pańskiej wizyty w kaliskim szpitalu. Jesteśmy przekonani, że ze względu na wagę tematu, skorzysta Pan niezwłocznie z naszego zaproszenia - Kaliszanie na Pana liczą.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców miasta i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie czytelnikom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować