Kultura

Barwy harf i niesamowity „Ognisty Ptak”. Jubileusz kompozytora Piotra Mossa w Filharmonii Kaliskiej

2024-04-01 10:00:00 Filharmonia Kaliska

12 kwietnia Filharmonia Kaliska wspólnie z kompozytorem Piotrem Mossem będzie świętować podwójny jubileusz 75. urodzin i 55-lecia pracy artystycznej tego wybitnego twórcy. Obok wykonania wspaniałego Koncertu na 2 harfy i orkiestrę „Voyage” autorstwa jubilata, usłyszymy arcydzieła muzyki XX wieku z katalogu prac Witolda Lutosławskiego i Igora Strawińskiego, w tym słynną suitę baletową – Ognisty Ptak (w wersji z 1919 r.). Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej prowadzona przez dyrektora Rubena Silvę będzie dzielić scenę z doskonałymi harfistami – Carlosem Peñą oraz Juliuszem Wesołowskim.

Filharmonia Kaliska
Filharmonia Kaliska

Piotr Moss to polski kompozytor od wielu lat mieszkający i pracujący we Francji. Twórca Koncertu na 2 harfy i orkiestrę „Voyage” urodził się w 1949 r. w Bydgoszczy. Podstawową i średnią szkołę muzyczną ukończył w Toruniu. Po studiach  kompozytorskich w warszawskiej PWSM w klasie Piotra Perkowskiego (pracował również pod kierunkiem Grażyny Bacewicz i Krzysztofa Pendereckiego) wyjechał do Francji, gdzie doskonalił swój warsztat kompozytorski pod kierunkiem Nadii Boulanger. W roku 1981 osiedlił się w Paryżu, 3 lata później przyjął obywatelstwo francuskie. Jego twórczość jest bardzo bogata i różnorodna. W katalogu kompozytora obok wielkich dzieł wokalno-instrumentalnych, koncertów czy utworów kameralnych znaleźć można muzykę przeznaczoną dla radia, teatru, filmu i telewizji. Piotr Moss jest  laureatem rozlicznych konkursów kompozytorskich, zarówno w kraju, jak i za granicą. Jego płyta „Chagall for strings” nagrana przez Jadwigę Rappé i kwartet Opium otrzymała w  2014 roku  „Fryderyka” za najlepszy album z muzyką współczesną. W 2000 roku Piotr Moss został mianowany przez francuskiego Ministra Kultury Kawalerem Orderu Literatury i Sztuki (Chevalier dans l’ordre des Arts et des Lettres), w 2007 r. otrzymał nagrodę francuskiej Académie des Beaux Arts a w 2009, z okazji 60. rocznicy  urodzin i 40-lecia pracy artystycznej, otrzymał nagrodę specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest także odznaczony medalem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

W tym roku twórca obchodzi podwójny, wyjątkowy jubileusz - 75. urodzin i 55-lecia pracy artystycznej. W tych wspaniałych okolicznościach Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej, prowadzona przez maestro Rubena Silvę zaprezentuje niezwykły Koncert na 2 harfy i orkiestrę - "Voyage" z udziałem 2 doskonałych solistów-harfistów: Carlosa Peñii oraz Juliusza Wesołowskiego. „Voyage” – koncert na dwie harfy i orkiestrę (2000) to jednoczęściowy utwór w formie poetyckiej  podróży do krainy dźwiękowej fantastyki. Dzieło charakteryzuje ciągła zmienność napięć emocjonalnych - po bardzo ekspresyjnych odcinkach następują spokojne, wyciszone fragmenty. Istotnym elementem „Voyage” jest też kolorystyka instrumentalna. Klasyczna paleta brzmieniowa harf została w tym dziele rozszerzona o różnorodne techniki wykonawcze, włączając efektowne glissanda, a nawet efekty perkusyjne. Orkiestra zyskuje niepowtarzalną kolorystykę dzięki zaskakującemu łączeniu instrumentów lub grup instrumentalnych (np. tuby z harfą). W partii harf odnajdziemy niemało elementów wirtuozowskich, a przy tym harfy często rezygnują  ze swojego koncertującego charakteru i  wtapiają się w impresjonistyczną kolorystykę orkiestry.

Carlos Peña i Juliusz Wesołowski, którzy wykonają partie solowe w utworze Piotra Mossa to czołowi harfiści w Polsce. Pochodzący z Kostaryki Carlos Peña Montoya od 2012 roku jest I harfistą Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina w Gdańsku. Łączy role solisty, kameralisty oraz pedagoga. Współpracuje z czołowymi polskimi orkiestrami pod batutą znamienitych dyrygentów, a także bierze udział w licznych nagraniach fonograficznych, radiowych i telewizyjnych w całym kraju.  Z kolei Juliusz Wesołowski od 2018 r. jest związany z Filharmonią Koszalińską jako solista harfista. Muzyk jest zwycięzcą wielu konkursów harfowych, a także kameralnych i laureatem Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia artystyczne, a także nagrody Młoda Polska za rok 2018.

Program całego koncertu został oparty na arcydziełach muzyki XX wieku autorstwa dwóch wielkich kompozytorów: Witolda Lutosławskiego i Igora Strawińskiego. Rozpoczynająca koncert Mała Suita Lutosławskiego to niekonwencjonalna, mistrzowska w swoim rodzaju stylizacja polskiego folkloru, którą zachwycił się niegdyś Grzegorz Fitelberg, by później osobiście wykonać dzieło po raz pierwszy, podczas koncertu na początek Festiwalu Muzyki Polskiej w 1951 roku. Najbardziej efektownym jednak punktem programu podczas koncertu zadedykowanego osiągnięciom Piotra Mossa będą wykonania dzieł Igora Strawińskiego – 2 suit na orkiestrę kameralną, a zwłaszcza suity baletowej Ognisty Ptak (w wersji z 1919 r.). To właśnie baletowe dzieło Strawińskiego wznosi się na prawdziwe wyżyny ekspresji. Jest połączeniem błyskotliwej orkiestracji  oraz rozmarzonych melodii z mieszanką orientalnych barw, która wprost upaja słuchaczy. Program tego koncertu zapowiada niezwykłą ucztę dla koneserów i zachęca do wizyty w filharmonii wszystkich miłośników muzyki najwyższej klasy.

Koncert symfoniczny Jubileusz Piotra Mossa  odbędzie się w piątek, 12 kwietnia o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Filharmonii Kaliskiej (Aula UAM). Bilety w cenie 80 zł  (bilet normalny) i 70 zł (bilet ulgowy) do nabycia online poprzez stronę filharmoniakaliska.pl i serwis Bilety24.pl oraz w kasie Filharmonii Kaliskiej, przy ul. Aleja Wolności 2.

 

INFORMACJE

JUBILEUSZ PIOTRA MOSSA

12 kwietnia 2024 r., godz. 19.00

Sala koncertowa Filharmonii Kaliskiej,

Aula im. prof. Jerzego Rubińskiego Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza,  Kalisz, ul. Nowy Świat 28-30

 

BILETY:

80 zł (bilet normalny), 70 zł ( bilet ulgowy)

 

Filharmonia Kaliska:  

http://filharmoniakaliska.pl/info/bilety-on-line 

Bilety24.pl:

https://www.bilety24.pl/koncert/955-jubileusz-piotra-mossa-koncert-symfoniczny-102525?id=569377 

 

Kasa biletowa Filharmonii Kaliskiej:

  1. Aleja Wolności 2, 62-800 Kalisz

tel.: +48 62 757 07 48

e-mail: bilety@filharmoniakaliska.pl

 

Rezerwacji biletów można dokonywać telefonicznie, za pośrednictwem poczty elektronicznej lub osobiście w godzinach otwarcia kasy.

Sprzedaż biletów: w kasie od wtorku do piątku w godz. 12:00 - 17:00, w dniu koncertu w godz. 12:00 - 15:00 oraz na godzinę przed koncertem w miejscu wydarzenia.

 

 

PROGRAM:

Witold Lutosławski — Mała Suita

Piotr Moss — Voyage - Koncert na 2 harfy i orkiestrę

Igor Strawiński — 2 suity na orkiestrę kameralną

Igor Strawiński — Ognisty Ptak - suita baletowa (1919)

 

WYSTĄPIĄ:

Carlos Peña - harfa

Juliusz Wesołowski - harfa

 

Ruben Silva - dyrygent

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej

 

 

 

 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować