Bądź widoczny - to może uratować Twoje życie

2010-11-18 11:21:48 Agnieszka

Okres jesienno – zimowy to czas, w którym ze względu na warunki atmosferyczne wzrasta liczba wypadków z udziałem osób pieszych, rowerzystów itp. Szczególnie w tym okresie apelujemy o ostrożność do kierowców a także pozostałych uczestników ruchu drogowego. Tej drugiej grupie zalecamy stosowanie odblasków, które znacznie zwiększają bezpieczeństwo na drodze.

J. Rychlik
J. Rychlik
W okresie jesienno - zimowym bardzo szybko robi się ciemno, panują często niesprzyjające warunki na drodze. Wtedy zarówno kierowcy jak i piesi i rowerzyści muszą wykazywać się szczególną ostrożnością, zwłaszcza, gdy poruszają się poboczem jezdni, w terenie poza miastem.
Widoczność
Kiedy jest ciemno, pieszy bądź rowerzysta jest widoczny dla kierowcy z odległości około kilkudziesięciu metrów. To powoduje, że kierowca ma bardzo ograniczony czas reakcji. Droga hamowania przy prędkości 100 kilometrów na godzinę wynosi około 40 – 50 metrów. Jeżeli pieszy ma na sobie elementy odblaskowe, to zwiększa jego widoczność nawet do 100 – 150 metrów - wyjaśnia ratownik medyczny Jakub Rychlik, od kilku lat organizujący akcje zaopatrywania dzieci w elementy odblaskowe.
Codzienne sytuacje
Ostatnio jechałem z Kalisza do Wrocławia. Była godzina po 6 rano, ciemno. W pewnym momencie, w terenie niezabudowanym zauważyłem pieszego idącego jezdnią. Znajdowałem się około 10 metrów przed nim. Możliwość ominięcia go miałem tylko i wyłącznie dlatego, że z naprzeciwka nie jechał żaden samochód. Gdyby jechał, mogłoby się to zakończyć potraceniem pieszego. Pieszy poruszał się jezdnią, ponieważ padał deszcz a pobocze było nieutwardzone. Był zupełnie niewidoczny, ponieważ miał na sobie ubranie w kolorach zlewających się z otoczeniem - opowiada kaliszanin Marek Kubiak.
Ubranie ma znaczenie
Pieszy czy rowerzysta, który zamierza poruszać się szczególnie w terenie nieoświetlonym może zwiększyć swoje bezpieczeństwo zaczynając od tak prostego kroku jak ubranie się jasne rzeczy. Należy pamiętać także, że piesi poruszają się po lewej stronie jezdni, rowerzyści po prawej. Pieszy który widzi nadjeżdżający samochód powinien zejść na pobocze, nie czekając na reakcję kierowcy. Kierujący może bowiem zauważyć pieszego w ostatniej chwili. Nie zdąży wtedy wyhamować. Może być także oślepiony przez jadącego z naprzeciwka kierowcę. Dodatkowe utrudnienie stwarza mgła, opady deszczu - dodaje Rychlik.
Piesi, rowerzyści...
Do wypadków z udziałem pieszych dochodzi dość często – nie tylko na terenach niezabudowanych i nieoświetlonych, ale także w mieście, na przejściach dla pieszych. Policja wnioskuje o doświetlanie tych przejść - mówi rzecznik kaliskiej Policji, Sebastian Taranek - Zgodnie z przepisami rower powinien mieć: z przodu jedno białe światło pozycyjne; z tyłu jedno czerwone światło odblaskowe o kształcie innym niż trójkąt i jedno czerwone światło pozycyjne (może być migające); co najmniej jeden skutecznie działający hamulec oraz sygnał dźwiękowy. Dobrze również stosować elementy odblaskowe – mogą być na stałe przymocowane do rowerów lub umieszczane na odzieży rowerzystów – odblaski powodują, że jesteśmy widoczni, przez co oczywiście bezpieczni. Co do pieszych, to zgodnie z przepisami osoby do 15 lat mają obowiązek stosować elementy odblaskowe w obszarze niezabudowanym po zmroku. Dobrze jednak, żeby wszyscy piesi, niezależnie od wieku stosowali odblaski w postaci znaczków, naklejek lub wszywek do ubrań, toreb i plecaków.
Apelujemy do pieszych i innych uczestników ruchu drogowego o szczególną ostrożność. Warto zainwestować ok. 7 zł i zaopatrzyć się w kamizelkę odblaskową czy inny element odblaskowy, który może nam nawet uratować życie.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować