Kultura

Antologia, którą warto wziąć do ręki

2019-12-04 14:00:00 WKST

Wprawdzie Ogólnopolski Konkurs Poetycki na Ekfrazę zakończył się, ale jego okazałym owocem jest wydawnictwo zawierające wiersze laureatów i rysunki Tadeusza Kulisiewicza.

fot. Arek Łuszczyk
fot. Arek Łuszczyk

W ramach obchodów Roku tego wybitnego kaliskiego grafika Stowarzyszenie Promocji Sztuki Łyżka Mleka zorganizowało Ogólnopolski Konkurs Poetycki na Ekfrazę do wybranej pracy Tadeusza Kulisiewicza. Był on skierowany do twórców między 16 a 35 rokiem życia. Pula nagród wynosiła 5 000 zł, o podziale zadecydowało Jury w składzie Izabela Fietkiewicz-Paszek, Aneta Kolańczyk i Marek Zagańczyk (przewodniczący) oraz Aleksandra Konieczny jako sekretarz jury. Konkurs spotkał się z dużym zainteresowaniem (napłynęło ponad 130 zestawów), a poziom prac jurorzy ocenili bardzo wysoko. Postanowili przyznać nagrody dziewięciu autorom.

Oficjalne ogłoszenie wyników nastąpiło 9 listopada 2019 r. podczas IX Ogólnopolskiego Festiwalu Poetyckiego im. Wandy Karczewskiej w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. Laureaci otrzymali poza nagrodami finansowymi dyplomy oraz zestawy pamiątek związanych z Rokiem Tadeusza Kulisiewicza w Kaliszu. Na gali była obecna pani Grażyna Dziedziak, Naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki Sportu i Turystyki.

Wydarzenie uświetniła premiera publikacji pokonkursowej. Znalazły się w niej wiersze laureatów wraz z reprodukcjami Mistrza, które były inspiracją dla poetów.

Zarówno konkurs, jak i unikatową publikację (w nakładzie 300 ręcznie numerowych egz.) sfinansowało Miasto Kalisz.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ