Społeczne

Amazonki wyszły na ulice Kalisza! Co to za akcja? [zdjęcia, wideo]

2023-05-26 14:30:00 red.

Różowe marynarki, kapelusze, brożki, balony - Kaliski Klub Amazonki włączył się w ogólnopolską akcję edukacyjną "Badamy nie tylko mamy". 26 maja ulicami Kalisza przeszedł marsz promujący profilaktykę raka piersi.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Federacja Stowarzyszeń Amazonki organizuje ogólnopolską akcję edukacyjną "Badamy nie tylko mamy". Honorowym patronatem objęła ją Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.
Akcja ta ma na celu uświadomienie kobietom, że powinny dbać o swoje zdrowie przez cały rok, a nie tylko od święta oraz zachęcać do badań profilaktycznych i przeprowadzania regularnego samobadania.

Rak piersi zdiagnozowany we wczesnym stadium może być niemal w 100 proc. wyleczalny. Postęp medycyny i dostęp do nowych form leczenia wpłynęły także na komfort życia pacjentek. Kluczową kwestią jest wczesne wykrycie choroby, dlatego należy regularnie samobadać piersi oraz wykonywać USG lub mammografię. Mimo, że wystarczy naprawdę niewiele, aby zadbać o zdrowie własne lub mamy, siostry czy przyjaciółki, wiele kobiet wciąż unika tematu. Być może ze strachu przed wykryciem choroby, z powodu natłoku obowiązków czy po prostu – braku świadomości.

Kaliski Klub Amazonki włączył się w tę akcję i zorganizował 26 maja w samo południe przemarsz ulicami Kalisza. Uczestniczki zgromadziły się przy Villi Calisia. Wyposażyły się w różowe marynarki, kapelusze, brożki, balony, parasolki i okulary.

- Celem jest profilaktyka i przypominanie o tej profilaktyce, bo niestety wzrost zachorowań jest coraz większy. Do niedawna 23 procent wszystkich zachorowań na nowotwór to był rak piersi. Teraz jest to 25 procent. Śmiertelność w Polsce wzrasta. Kobiety boją się jak ognia samobadania, pójścia do lekarza. Walczy się o to aby było jak najwięcej profilaktyki, ale kiedy jest okazja to kobiety nie korzystają. Wczesne wykrycie daje szanse na wyleczenie - mówi Renata Banasiak, prezes Kaliskich Amazonek. - Trzeba się badać jak najczęściej, a samobadanie robić co miesiąc - dodaje. 

Marsz wsparli uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu, którzy włączają się w profilaktyczne spotkania i akcje. Na czele przemarszu szedł wiceprezydent Kalisza Mateusz Podsadny.

Następnie Aleją Wolności uczestnicy przeszły ulicami Sukienniczą oraz Kolegialną do pomnika Adama Asnyka. 

Przy pomniku Adama Asnyka amazonki tańczyły i radośnie spędziły czas przy muzyce w wykonaniu Orkiestry Dętej Gród nad Prosną w Kaliszu.

Wydarzenie organizowane było pod honorowym patronatem Krystiana Kinastowskiego Prezydenta Miasta Kalisza. 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować