Społeczne

Akcja zbiórki krwi w Kaliszu 15 sierpnia!

2021-08-10 09:00:00 red.

W niedzielę, 15 sierpnia, odbędzie się akcja zbiórki krwi w Kaliszu przy Parafii św. Jana Pawła II na os. Dobrzec w godz. 9.30-13.30. Data szczególna - 101 lat temu w Bitwie Warszawskiej nasi poprzednicy przelali krew za Polskę, my dzisiaj możemy oddać trochę siebie, ratując życie innym.

PCK Kalisz
PCK Kalisz

Kto może zostać krwiodawcą?

Krwiodawcą może zostać każdy zdrowy człowiek.

Kandydat na dawcę jest zawsze kwalifikowany przez lekarza zgodnie z obowiązującymi zasadami i w oparciu o:

• ocenę wyników przeprowadzonych badań laboratoryjnych,

• sprawdzenie ankiety dawcy, które jest uzupełnione zebranym wywiadem lekarskim,

• wyniki skróconego badania przedmiotowego dawcy.

Zdanie lekarza jest decydujące.

Możesz zostać krwiodawcą, jeżeli:

• ukończyłeś 18 rok życia, a nie ukończyłeś 65 roku życia,

• ważysz przynajmniej 50 kg,

• nie chorowałeś na żółtaczkę zakaźną,

• w ciągu ostatnich 6-ciu miesięcy: nie przechodziłeś żadnych zabiegów chirurgicznych i medycznych zabiegów diagnostycznych wykonywanych sprzętem wielokrotnego użytku lub  przebiegających z naruszeniem ciągłości ciała (operacja, gastroskopia, kolonoskopia, artroskopia, itp),

• w ciągu ostatnich 6-ciu miesięcy nie wykonywano u Ciebie: akupunktury, tatuażu, przekłucia części ciała,

• w ostatnim czasie nie przyjmowałeś szczepień ochronnych, po przyjęciu szczepionki przeciw COVID-19 czasowa dyskwalifikacja wynosi: 48 godzin – po przyjęciu szczepionki mRNA (Pfizer/BioNTech, Moderna) lub 14 dni – po przyjęciu szczepionki wektorowej (Astra Zeneca, Johnson and Johnson). W przypadku ewentualnego wystąpienie reakcji poszczepiennej, krew można oddać po upływie 7 dni od całkowitego ustąpienia objawów tej reakcji,

• aktualnie nie występują u Ciebie objawy alergii, nie jesteś w trakcie, ani bezpośrednio po odczulaniu,

• nie przechodzisz aktualnie, ani nie przechodziłeś w minionym tygodniu żadnej infekcji: katar, kaszel, ból gardła, ból brzucha, biegunka, opryszczka, itp.,

• nie przyjmujesz i ostatnio nie przyjmowałeś żadnych leków,

• nie leczysz się z powodu: cukrzycy, astmy, chorób tarczycy, łuszczycy, padaczki,

• nie występuje u Ciebie skłonność do omdleń, zaburzenia rytmu serca, wada serca, zaburzenia krzepnięcia krwi,

• nie przebyłeś zawału mięśnia serca, udaru mózgu.

Nie zgłaszaj się, jeśli jesteś w trakcie: trwania jakiejkolwiek diagnostyki medycznej, aż do momentu jej zakończenia, lub w trakcie leczenia stomatologicznego.

Kobiety nie mogą oddawać krwi w czasie miesiączki i 3 dni po jej zakończeniu, w trakcie ciąży i laktacji.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ