Motoryzacja

Akcja Trzeźwość w Kaliszu. 4 kierowców straciło prawa jazdy!

2024-04-02 16:00:00 red. za KMP Kalisz

Zatrzymane prawa jazdy czterech kierowców, którzy wsiedli za kierownicę pod wpływem alkoholu – to efekt działań policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu podczas akcji „Trzeźwość”. Działania realizowane były dziś od wczesnych godzin porannych. Wzmożone kontrole, prowadzone przez policjantów na drogach mają na celu poprawę bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego.

fot. policja.pl
fot. policja.pl

We wtorek już o godzinie 5:00 policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego rozpoczęli w działania „Trzeźwość”. Termin akcji nie był przypadkowy. Doświadczenia lat ubiegłych wskazują na to, że po „świątecznych” weekendach wielu kierujących narażając życie swoje i innych wsiada za kierownicę pod wpływem alkoholu.

W trakcie tego typu działań funkcjonariusze dążą do sprawdzenia stanu trzeźwości maksymalnej liczby kierujących. Tym razem podczas trwających trzy godziny działań funkcjonariusze przeprowadzili 2628 badań stanu trzeźwości. Niestety i tym razem przypuszczenia policjantów potwierdziły się. Wśród skontrolowanych tego poranka kierowców znaleźli się tacy, którzy wsiedli za kierownicę „na podwójnym gazie”.

Łącznie udało się wyeliminować z ruchu drogowego czterech kierowców, którzy wsiedli a kierownicę w stanie po użyciu alkoholu. Wszyscy nieodpowiedzialni kierowcy stracili już prawa jazdy. O ich dalszym losie zdecyduje już wkrótce sąd.

Przypominamy!

  • W Polsce kary za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu są bardzo surowe. Zgodnie z obowiązującymi przepisami za jazdę po spożyciu alkoholu – gdy jego zawartość we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila (stan po użyciu alkoholu) – grozi do 30 dni aresztu lub do 5000 zł grzywny oraz zakaz prowadzenia pojazdów do lat trzechJeśli stężenie alkoholu przekracza 0,5 promila (mamy do czynienia ze stanem nietrzeźwości), kierowcy grozi kara grzywnyograniczenia wolności lub nawet pozbawienia wolności do 3 lat oraz utrata prawa jazdy na okres nie krótszy niż 3 lata, a nawet do 15 lat.

  • 14 marca 2024 r. wszedł w życie art. 44 b Ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny. Wprowadza on do polskiego porządku prawnego środek karny w postaci przepadku pojazdu mechanicznego prowadzonego przez sprawcę przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w ruchu lądowym lub przepadku jego równowartości. Zgodnie z tym przepisem, w wypadkach wskazanych w ustawie (m.in. kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości, gdy stężenie alkoholu we krwi kierowcy przekroczyło 1,5 promila), sąd orzeka przepadek pojazdu mechanicznego prowadzonego przez sprawcę w ruchu lądowym.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować