Społeczne

Akademia Liderek w Kaliszu - spotkanie kobiet z pasją i ambicją

2023-04-04 14:00:00 redakcja@calisia.pl

W Komoda Club Residence w Kaliszu weekend 25 i 26 marca odbyła się Regionalna Akademia Liderek Kobiet w Centrum, która zgromadziła kilkadziesiąt kobiet z różnych dziedzin życia. Podczas dwudniowych warsztatów i spotkań uczestniczki miały okazję podnieść swoje kompetencje, rozwijać umiejętności liderskie i nawiązać nowe kontakty. Akademia Liderek - to projekt realizowany przez Stowarzyszenie Kobiety w Centrum, które ma na celu wspieranie kobiet w ich działalności zawodowej, społecznej i politycznej.

fot. Calisia.pl
fot. Calisia.pl

Uroczystego otwarcia Akademii Liderek dokonali Anna Grabowska – szefowa oddziału regionalnego południowa Wielkopolska Kobiet w Centrum, Magdalena Sobkowiak-Czarnecka prezes Kobiet w Centrum, wicemarszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski, starosta kaliski Krzysztof Nosal oraz Hanna Dmochowska przedstawicielka Fundacji Konrada Adenauera. Wydarzenie objęte było honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich.

- Kalisz urzeka swym magicznym pięknem, tu bowiem przeszłość harmonijnie spotyka się z teraźniejszością tworząc jednocześnie niepowtarzalny klimat. Mam nadzieję, że nasze uczestniczki spędzą ten weekend w cudownych nastrojach, a po zakończeniu Akademii będą rozwijały swoje cele oraz pasje – powiedziała podczas otwarcia Akademii Liderek Anna Grabowska szefowa oddziału regionalnego południowa Wielkopolska Kobiet w Centrum.

- Jestem niesamowicie wzruszona i poruszona, że dzisiaj tutaj jesteśmy dlatego, że jestem w domu, bo jestem z Wielkopolski, pochodzę z Poznania. Cieszę się, że Akademia wreszcie jest w Wielkopolsce. Ogromnie gratuluję wam tego, że jesteście na naszej Akademii i cieszę się, że postanowiłyście nam zaufać i spędzić z nami te 48 godzin. Obiecuję, że jutro po całym spotkaniu powiecie, że było warto - mówiła na inaugurację Magdalena Sobkowiak-Czarnecka prezeska Kobiet w Centrum.

- Bardzo się cieszę, że Akademia Liderek dotarła do Wielkopolski i że odbywa się w Kaliszu, mieście które jest mi szczególnie bliskie. Także cieszę się, że program Akademii jest tak bogaty, ponieważ istotne jest aby wymiana różnych poglądów, dyskusja na różne tematy pobudzała Panie do działalności – podkreślił na otwarciu wicemarszałek Krzysztof Grabowski.

Tematami przewodnimi Akademii Liderek w Kaliszu były przedsiębiorczość, polityka oraz działalność społeczna. Uczestniczki miały okazję wysłuchać wykładów i paneli dyskusyjnych z udziałem ekspertów i trenerów z różnych dziedzin. Poruszano m.in. kwestie budowania marki osobistej, komunikacji medialnej, zarządzania finansami czy profilaktyki zdrowotnej.

 

Liderki szkoliły się w Kaliszu

Jak powstały Kobiety w Centrum? - Stało się to jakiś czas temu jak moja serdeczna przyjaciółka Magdalena Sobkowiak zadzwoniła z pomysłem, że chciałaby coś zrobić dla kobiet. Powiedziałam „Madzia powiedz mi gdzie, kiedy i o której godzinie?”. I tak to się zaczęło – mówi Aida Warsztocka doktorantka SGH.

- Zaczęło się od pomysłu, że chcemy działać żeby wspierać kobiety, żeby zawalczyć o pełne równouprawnienie i żeby żadna kobieta już z niczego nie musiała rezygnować tylko dlatego, że jest kobietą - mówi Magdalena Sobkowiak-Czarnecka prezeska Kobiet w Centrum – Spotkało się 12 kobiet z różnych światów – biznesu, polityki, kultury, przedsiębiorczości, które postanowiły założyć stowarzyszenie. Zaczęło się półtora roku temu od 12 kobiet, a dzisiaj jest blisko tysiąc w całej Polsce, blisko 20 oddziałów. W Kaliszu odbyła się 10 regionalna Akademia Liderek Kobiet w Centrum – dodaje.

Warsztaty pt. „Siła Kobiet” poprowadziła prezeska Kobiet w Centrum - Wierzę głęboko w to, że każda z nas rodzi się z pięknymi skrzydłami, ale życie i okoliczności z tych skrzydeł wyciągają nam pióra i my w Kobietach w Centrum przyprawiamy te pióra z powrotem i robimy to m.in. na naszych Akademiach Kobiet w Centrum, gdzie najlepsi trenerzy z całej Polski przyjeżdżają po to by z dziewczynami ze stowarzyszenia Kobiet w Centrum pracować przez 48 godzi. Te 48 godzin naprawdę potrafi zmienić życie. Często uczestniczki naszych warsztatów mówią, że usłyszały takie zdania, które zmieniły wszystko w ich podejściu do życia – mówi Magdalena Sobkowiak-Czarnecka.

Pierwszego dnia przybyłe do Komody kobiety uczestniczyły w warsztatach z „Kompetencji Liderskich” z Magdaleną Tchórznicką trenerką ze Szkoły Liderów oraz „Budowanie marki osobistej” z Joanną Burnos trenerką LEADERIS Institute.

Dzień zakończył warsztat nt. „Profilaktyki raka piersi” prowadzony przez Annę Kupiecką prezeskę Fundacji Onkocafe.

- Szkolić kobiety jest wspaniale. Sama jestem kobietą, więc wiem z czym mierzymy się na co dzień. Funkcjonuję w biznesie i życiu publicznym, staram się być aktywna społecznie. To jest niesamowita energia, która za każdym razem się wylewa z tych szkoleń, która daje mi motywację na kolejne tygodnie i miesiące – mówi Joanna Burnos trenerka LEADERIS Institute.

- W Kaliszu Kobiety w Centrum funkcjonują pod przywództwem Ani Grabowskiej i myślę, że to spotkanie podczas Akademii Regionalnej Kobiet w Centrum w Kaliszu będzie kolejnym krokiem do budowy dużego oddziału w Południowej Wielkopolsce. Dziewczyny tutaj są niesamowite i jestem pewna, że powstaną tu świetne projekty – mówi Magdalena Sobkowiak-Czarnecka prezeska Kobiet w Centrum.

 

Drugi dzień Akademii otworzył  warsztat pt. „Unia jest kobietą – przepisy unijne wzmacniające prawa kobiet” prowadzone przez dr hab. Renatę Mieńkowską–Norkiene ekspertkę Team Europe. Uczestniczki miały okazję dowiedzieć się m.in. o różnicach  między kobietami w Polsce i reszcie Europy, jakie paradoksy gnębią kobiety w Polsce na co dzień i wiele jeszcze innych  bardzo ciekawych  informacji. Gorąco polecamy wykład prof. Mienkowskiej  - obejrzyjcie koniecznie. 

 

Następnie przedstawicielka Biura RPO pt. „Rzecznik Praw Obywatelskich jako organ ochrony praw kobiet”. O tym „Czy pieniądze mają płeć” opowiadała Aida Warsztocka doktorantka SGH. Na zakończenie Izabella Goślińska trenerka biznesu poprowadziła warsztaty pt. „Autoprezentacja w relacjach biznesowych”.

Kobiety, które uczestniczyły we wszystkich warsztatach na zakończenie otrzymały specjalny certyfikat ukończenia Akademii Liderek.

Zapraszamy do obejrzenia naszych relacji z Wydarzenia w Kaliszu oraz wywiady z liderkami i gośćmi Kobiet w Centrum. 

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Te artykuły mogą cię zainteresować