Społeczne

75. rocznica rozstrzelania 56 żołnierzy Armii Krajowej [Zdjęcia]

2020-01-19 13:50:14 red

Z okazji uczenia 75. rocznicy rozstrzelania 56 żołnierzy Armii Krajowej, delegacje złożyły wiązanki w lesie w Skarszewie i na mogile zbiorowej na cmentarzu „Tyniec”.

fot. MW
fot. MW

17 stycznia 1945 roku, 11 więźniów pod eskortą 12 Niemców, zostało przetransportowanych do lasu w Skarszewie w celu przygotowania miejsca, gdzie dwa dni później wrzucono ich ciała. Nad ranem, 19 stycznia z kaliskiego więzienia wyciągnięto 56 osób, które przewieziono na miejsce egzekucji. Wszyscy zginęli w zbiorowym mordzie, dokonanym przez hitlerowców. Tragedia rozegrała się na cztery dni przed wyzwoleniem Kalisza.

6 lutego 1945 roku, dokonano ekshumacji pomordowanych. Z dołu wydobyto ciała 55 osób, w tym 49 mężczyzn i 6 kobiet.

Na liście bestialsko pomordowanych w lesie w Skarszewie widnieją nazwiska m.in. Elwiry Fibiger – córki właściciela fabryki fortepianów, Brunona Lompe – właściciela majątku w Dębe (gmina Żelazków), Alfreda Nowackiego – właściciela fabryki w Winiarach, Konrada Wünsche – właściciela majątku Opatówek, Henryka Fulde – syna właściciela majątku w Żydowie, Bolesława Krawca, porucznika AK. Tablica z nazwiskami zamordowanych 56 żołnierzy AK w lesie skarszewskim, umieszczona jest nawie Kościoła Garnizonowego w Kaliszu. Wspólny, zrekonstruowany grób pomordowanych, znajduje się na Cmentarzu Tynieckim w Kaliszu.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców miasta i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie czytelnikom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować