Wasze artykuły

64. Kaliskie Spotkania Teatralne - spektakl ” Czas porzucenia”

2024-04-27 02:49:31 K.J.

Wydarzenie

Wydarzenie już się odbyło.

Już 1 maja rusza kolejna 64. edycja Kaliskich Spotkań Teatralnych, w ramach których będziemy mogli obejrzeć wiele ciekawych spektakli oraz uczestniczyć w ważnych wydarzeniach kulturalnych. W tym roku repertuar festiwalu został podzielony na cztery grupy tematyczne, tzw. "Festiwalowe Wstęgi". Pierwsza z nich „Polskie Drogi”nawiązuje do historii i społeczeństwa. Druga natomiast, "Amerykański Sen" czerpie z tekstów klasyki współczesności amerykańskiej. Trzecia wstęga "Kuglarze" oscyluje właśnie wokół tego tematu. Ostatnia czwarta wstęga, "Miłość i niemiłość" skupia swoją uwagę na uczuciach, emocjach, rozterkach sercowych, które czasem bywają szczęśliwe, a czasem tragiczne. Festiwal potrwa od 1 do 18 maja.

Wstęga czwarta: „MIŁOŚĆ I NIEMIŁOŚĆ””- spektakl „ Czas porzucenia”

 

Bohaterka przez piętnaście lat żyła życiem męża i córki, a teraz on – zwykłego popołudnia po obiedzie, przy zmywaniu naczyń – oznajmia, że odchodzi, bo czuje się wypalony, a poza tym poznał inną. W do bólu szczerej spowiedzi, aktorskim tour de force, „porzucona żona” wyrzuca z siebie wściekłość i żal, balansując między próbą wyrażenia swoich emocji i społecznym oczekiwaniem, że zachowa się w tej sytuacji „z klasą”. A jednocześnie budzi się

do nowego życia, kiedy to wreszcie będzie mówić za siebie, określać własne potrzeby, a potem walczyć o ich spełnienie. Kobiety mają głos – mówi Ferrante – a „Czas porzucenia” świetnie ilustruje te słowa, stając się nieoczekiwanie opowieścią o przejściu od rozpaczy do rozwoju.

„Czas porzucenia” współtworzą: niezwykły duet aktorski – nagradzana Milena Gauer i Julia Gadzina, debiutująca aktorka, dyplomowana skrzypaczka; nagrodzona Paszportem Polityki reżyserka Weronika Szczawińska i dramaturg Piotr Wawer jr, którzy wypracowali unikatowy język sceniczny oraz scenografka Marta Szypulska.

Uwaga! Spektakl przeznaczony dla widzów od 16 roku życia.

 

Obsada: Milena Gauer, Julia Gadzina

 

Tekst:

wg Eleny Ferrante

Przekład:

Lucyna Rodziewicz-Doktór

Reżyseria, adaptacja:

Weronika Szczawińska

Dramaturgia, adaptacja:

Piotr Wawer jr

Scenografia:

Marta Szypulska

 

„ Czas porzucenia”spektakl w reżyserii Weroniki Szczawińskiej : 16.05.2024

(czwartek) g. 18:00

Miejsce spektaklu:

Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu

Scena Kameralna

Grany przez: 

Teatr im. Stefana Jaracza w  Olsztynie

 

Bilety dostępne w Kasie Teatru i on-line na stronie teatr.kalisz.pl. Bilety na spektakle wyjazdowe w Gdańsku (1.05) są  wyprzedane.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować