Edukacja

5. edycja Młodzieżowych Misji Gospodarczych rozpoczęta!

2022-12-02 08:00:00 CWRKDiZ w Kaliszu

We wtorek 29 listopada odbyła się uroczysta inauguracja programu edukacyjno-zawodowego Młodzieżowe Misje Gospodarcze. 5. edycja projektu dedykowana jest branży mechanicznej w subregionie kaliskim. Biorą w niej udział uczniowie szkół ponadpodstawowych z Południowej Wielkopolski oraz studenci Akademii Kaliskiej.

Fot. Julita Bitner, Tobiasz Dąbrowski
Fot. Julita Bitner, Tobiasz Dąbrowski

MMG to przedsięwzięcie, które łączy uczniów szkół ponadpodstawowych oraz pracodawców. Tym razem zadaniem uczniów jest wypracowanie i wdrożenie akcji promującej potencjał i możliwości wybranej branży wśród rówieśników. Na wdrożenie wypracowane pomysłu i realizację akcji promocyjnej w swojej szkole uczniowie otrzymają środki finansowe przekazane przez zaangażowane przedsiębiorstwa.

Uczestnicy wzmocnią kompetencje przyszłości ze szczególnym naciskiem na kreatywność, krytyczne myślenie, kompetencje cyfrowe i współpracę zespołową.

W tym roku chcemy zwrócić szczególną uwagę na aspekt rozwojowy młodzieży w projekcie. Od czterech edycji przyglądamy się temu obszarowi i z roku na rok widzimy, że największą wartością, nie tylko dla uczestników, ale również dla pracodawców biorących udział w przedsięwzięciu, stanowi sama droga – proces, jaki młodzi ludzie przechodzą przez cały okres trwania projektu. Wszystkie strony tego procesu zwracają każdorazowo uwagę na rozwój m. in. takich kompetencji jak: współpraca w zespole, krytyczne myślenie, analiza i synteza danych, podejmowanie decyzji, efektywna komunikacja, czy umiejętności negocjacyjne.” – mówiła Magdalena Sekura-Nowicka, Dyrektor Centrum.

W swoim wystąpieniu Pan Tomasz Adamek, Prezes Zarządu Izby Przemysłowo-Handlowej Południowej Wielkopolski, zwrócił uwagę na to, że wiążąc swoją karierę zawodową w przyszłości z branżą mechaniczną, młodzi ludzie inwestują nie tylko w stały rozwój, ale również zapewniają sobie dobry start i stabilną pozycję na rynku pracy.

Południowa Wielkopolska to przede wszystkim przemysł, to firmy międzynarodowe o randze nawet światowej, gdzie są w stanie przyjąć każdą ilość pracowników z takim wykształceniem.” – podkreślał.

Uczestnicy 5. edycji MMG mieli okazję również wziąć udział w warsztatach integracyjnych, których efektem było zapoznanie się uczniów szkół ponadpodstawowych ze studentami – mentorami oraz opracowanie pomysłów na pracę swoich zespołów podczas projektu.

Ponadto młodzież zwiedziła Centrum Doskonałości Kół Zębatych oraz Wydział Politechniczny Akademii Kaliskiej, o których szerzej opowiedzieli wcześniej – Łukasz Mikołajczyk, Dyrektor Administracyjny AK oraz dr Ryszard Maciejewski, Dziekan Wydziału Politechnicznego AK.

Partnerami tegorocznej edycji projektu są:

 • Izba Przemysłowo - Handlowa Południowej Wielkopolski,

 • JMP Medical sp. z o.o.,

 • MiBM Sp. z o.o. Sp. k.,

 • Akademia Kaliska im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego,

 • Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości.

W projekcie bierze udział 40 uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu Południowej Wielkopolski:

 • Zespół Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim,

 • Technikum im. św. Józefa w Kaliszu,

 • Zespół Szkół Techniczno-Elektronicznych w Kaliszu,

 • I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka w Kaliszu,

 • Zespół Szkół Nr 2 im. Przyjaźni Polsko – Norweskiej w Ostrzeszowie,

 • Zespół Szkół Ekonomicznych w Kaliszu,

 • IV Liceum Ogólnokształcące im. Ignacego Jana Paderewskiego w Kaliszu.

Oraz 10 studentów Wydziału Nauk Społecznych Akademii Kaliskiej, którzy pełnią rolę opiekunów - mentorów dla młodszego koleżeństwa.

Projekt Młodzieżowe Misje Gospodarcze jest finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego i realizowany przez Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować