Edukacja

41. Polski Kongres Esperancki okazał się sukcesem

2024-07-21 18:30:00 redakcja@calisia.pl

4 dni spotkań, prelekcji, zwiedzania miasta – właśnie zakończył się 41. Polski Kongres Esperanto. Kalisz był gospodarzem tego wydarzenia po raz pierwszy. Było to ogromne przedsięwzięcie, w którym wzięli udział także goście z zagranicy. W tym roku PKE odbył się pod hasłem: „Kalisz – świadek czasów, źródło wiedzy i pamięci”.

41. Polski Kongres Esperanto - Kalisz 2024 / fot. Calisia.pl
41. Polski Kongres Esperanto - Kalisz 2024 / fot. Calisia.pl

Kaliszanie i goście mieli okazję uczestniczyć w wielu interesujących wydarzeniach: wykładach, prelekcjach, warsztatach i koncertach, które były otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Kongres okazał się dużym sukcesem  – komentowała dla Calisia.pl Sylwia Kwiatkowska, wiceprzewodnicząca Kaliskiego Komitetu Organizacyjnego 41. Polskiego Kongresu Esperanckiego:

Jesteśmy zaszczyceni, że ten kongres spotkał się z tak wspaniałym odzewem. Nie spodziewaliśmy się, że będzie nas aż prawie 160 osób; zwykle na takie kongresy przyjeżdża niespełna sto. Ale myślę, że wabikiem było to, że po raz pierwszy ten kongres odbywał się w Kaliszu. [...] Z tego, co słyszałam od innych organizatorów, był to największy kongres, który odbył się w nowej polskiej rzeczywistości, czyli po 89 roku. 

 

 

Kongres Esperanto, który odbył się w Kaliszu, przyciągnął esperantystów z Polski i z zagranicy. Pierwszego dnia uczestnicy zwiedzili Muzeum Zamku w Gołuchowie, Ośrodek Kultury Leśnej, park i zagrodę żubrów oraz Dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie. Powrót do Kalisza zakończył się Piknikiem Integracyjnym na kampusie Uniwersytetu Kaliskiego przy ul. Poznańskiej.

Oficjalne otwarcie kongresu miało miejsce w piątek, 19 lipca, o godz. 9:00 w Sali Audytoryjnej Collegium Novum Uniwersytetu Kaliskiego przy ul. Nowy Świat 4. Inauguracyjny wykład wygłosił prof. dr hab. Krzysztof Walczak, który na tę okazję przygotował broszurę o historii Kalisza. Po wykładzie odbyły się mini recitale fortepianowe oraz prezentacja haiku Urszuli Zybury.

Piątkowe popołudnie wypełniły kolejne prelekcje i warsztaty, a wieczorem uczestnicy mieli okazję wysłuchać koncertu jazzowego Macieja Fortuny z zespołem oraz plenerowego występu holenderskiego duetu KAJTO pod kaliskim ratuszem.

Sobotnie wydarzenia obejmowały posadzenie pamiątkowego dębu w Parku Miejskim oraz odsłonięcie okolicznościowej tablicy. Dzień zakończyły multimedialne prelekcje i warsztaty w klubie studenckim „Hades”, a także tradycyjny Wieczór Artystyczny.

W niedzielę, 21 lipca, kongres zakończył się prezentacjami filmów dokumentalnych oraz mszą w języku esperanto w kościele bł. Michała Kozala. O godz. 14:00 przewodniczący Zarządu Głównego Polskiego Związku Esperantystów, Robert Kamiński, dokonał uroczystego zamknięcia kongresu.

Kongres był świetną okazją do poznania kultury esperantystów oraz bogatej historii Kalisza. Wstęp na wszystkie wydarzenia był wolny, a treści tłumaczono z esperanto na język polski. 

 



Kongres został zorganizowany przez Zarząd Główny Polskiego Związku Esperantystów, kaliski oddział PZE oraz Uniwersytet Kaliski im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować