Kultura

31. LA STRADA – CIAŁO I UMYSŁ. Impreza towarzysząca (wtorek, 11 czerwca)

2024-06-04 14:00:00 CKiS

Wydarzenie

Wydarzenie już się odbyło.

Przed Nami 31. Ogólnopolski Festiwal Artystycznych Działań Ulicznych LA STRADA – CIAŁO I UMYSŁ. Poznaj repertuar na wtorek, 11 czerwca!

Fot. CKiS
Fot. CKiS

We wtorek Festiwal zaprosi Nas na wernisaż wystawy fotograficznej Sergiusza Różańskiego. Wernisaż rozpocznie się o godzinie 18:00 w Galerii w Holu CKiS.

Tytuł wystawy nawiązuje do tegorocznego hasła festiwalu, ponieważ również nosi nazwę „Ciało i umysł”


Artystyczna oprawa wystawy i happeningi w odbędą się w różnych częściach naszego miasta: Studium Animatorów Kultury w Kaliszu.

 

Sergiusz Różański o swojej wystawie fotograficznej  „Ciało i umysł” 

„Od wielu lat fotografowałem festiwal tak po prostu, dla siebie. Wszystko zmieniło się w 2015 roku, kiedy zostałem poproszony o przygotowanie reportażu z Bramy do La Strady – warsztatów teatrów ulicznych. Nie wiedziałem, że taki wpływ na moją najbliższą przyszłość będzie miało to wydarzenie. Poznałem wspaniałych ludzi, obejrzałem niezliczoną ilość prób i przedstawień. Wielką radość sprawiał mi fakt, że La Strada z 3 dni wydłużyła się, dla mnie, do tygodnia.

W roku 2019 kończąc Studium Animatorów Kultury pisałem pracę dyplomową w tematyce teatru ulicznego współpracując z Teatrem Nikoli. Praca zakończona była praktyczną realizacją filmu o przygotowanych w CKiS warsztatach dla młodzieży.

 

Tematyka zdjęć wybranych przeze mnie do wystawy jest bardzo przekrojowa. Starałem się aby nie zabrakło typowych dla teatru ulicznego atrybutów jak szczudła, klauny, wielkoskalowe scenerie na Rynku i Placu CKiS, ale również chciałem pokazać kadry z mocno emocjonalnych dla mnie przedstawień. Takie, które są wypełnione światłem i ogniem w oparach dymu i te radosne, pełne uśmiechu i wielobarwnych kostiumów. Nie mogło zabraknąć zdjęć z Bramy do La Strady. Obejmują one zarówno klimat samych warsztatów, jak i obrazy z przedstawień powarsztatowych.”

 

 

Sergiusz Różański - kaliszanin, rocznik 1972. Ukończył Politechnikę Wrocławską na kierunku Informatyki oraz Studium Animatorów Kultury w Kaliszu na kierunku Animator Działań Filmowych.

Swoje fotograficzne hobby spełnia w fotografii podróżniczej oraz fotografując teatr uliczny. Założyciel i członek Stowarzyszenia Poza Kadrem i członek zarządu. Przewodniczący komitetu organizacyjnego kaliskich Galerii Bezdomnych.

Z zamiłowania, pracy i wykształcenia jest informatykiem i programistą. Działalność Sergiusza  Różańskiego szczegółowo została opisana w publikacji „Wielkopolskie kluby i stowarzyszenia fotograficzne na pocz. XXI w.”

W 2020r. Sergiusz Różański otrzymał Statuetkę “Fotokreator” – nagrodę za twórczość fotograficzną i animowanie fotografii w województwie wielkopolskim.

Wystawy indywidualne i zbiorowe:

2010 – wystawa Nordkapp wspólnie z Jolantą Chowańską

2010 – wystawa fotografii Bodypainting w ramach Multi Art Festiwal

2011 – wystawa w Russowie Skansen i Dworek Marii Dąbrowskiej

2012 – wystawa w Galerii Żywej w Kaliszu

2012 – wystawa w Markecie Piotr i Paweł

2013 – wystawa Alternatywy 33 w Ostrowie Wielkopolskim

2014, 2015, 2017 – wystawy pokonkursowe w OKP Wieża Ciśnień „W Obiektywie”

2015-2016 – wystawa Ad-Oculos

2016 – wystawa plenerowa Z Perspektywy Poza Kadrem

2016, 2017 – wykłady z techniki fotografii

2017 – wystawa Brama do La Strady

2017 – wystawa retrospektywna na XI Multi Art Festiwal w Kaliszu

2019 Główny Rynek w Kaliszu – „Podróże kaliszan – kolory, emocje, ludzie”.

2010-2023 – Galeria Bezdomna w Kaliszu

Na „lastradową” lampkę winka zaprasza natomiast Łącznik Kulinarny 

PSAK w Kaliszu – „Żywe rzeźby”, performance

 

Ulice Kalisza/ Park miejski (różne miejsca)

 

PSAK w Kaliszu – „Ulicami miasta”, happeningi

Wypatrujcie „na mieście” studentów PSAK w Kaliszu. Pojawią się w różnych miejscach, o różnych godzinach i w różnych stylizacjach. Przy okazji teatralnych happeningów „poczęstują” programem tegorocznej LA STRADY.

 

Wt. 11.06. godz.: 18:00

Bilety: wstęp wolny

 

Policealne Studium Animatorów Kultury w Kaliszu 

Dwuletnia państwowa szkoła artystyczno-animacyjna pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 45 lat kształcimy w zawodach artystycznych: animator tańca, animator działań teatralnych, animator działań filmowych, animator fotografii.

Rozwijamy i budzimy talenty artystyczne, animujemy poprzez sztukę. Nauka w naszym Studium jest dobrym przygotowaniem do podjęcia ciekawej pracy bądź kontynuacji studiów na kierunkach związanych z kulturą, teatrem, mediami, rozrywką, reklamą, Internetem, pracą z ludźmi.

 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować