Społeczne

257 pustostanów do remontu w Kaliszu, a środków brak. Radni Polska 2050 mają pomysł jak oddać je mieszkańcom w ciągu kilku lat

2023-04-01 15:30:00 BK

257 pustostanów do remontu, blisko 700 osób czekających w kolejce do lokalu komunalnego - Radni Klubu Polska 2050 w Kaliszu zwracają uwagę na problemy mieszkaniowe w mieście i proponują rozwiązanie, które umożliwi udostępnienie lokali mieszkańcom w ciągu kilku lat.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

- Na Komisji Rodziny, Zdrowia i Polityki Społecznej Rady Miasta Kalisza złożyłem wniosek by miasto udostępniło wszystkie dane i lokalizacje pustostanów w zarządzaniu miasta. Okazuje się, że w Kaliszu mamy 257 pustostanów. Jest to ponad 10 780 m2. To dosyć duża liczba. Widzimy, że miasto nie inwestuje w swoich kamienicach, dlatego chcieliśmy zwrócić uwagę na ten aspekt - mówił radny Eskan Darwich. - Obliczyłem, że średnio koszty remontu m2 mieszkania to 1500 zł. Miasto musiałoby wydać na ten cel około 17 mln zł by doprowadzić te mieszkania do stanu użytkowania. Z moich informacji wynika, że miasto remontuje rocznie około 350 m2 pustostanów. Obliczyłem, że potrwa 30 lat doprowadzenie pustostanów do stanu używalności.

Około 700 osób oczekuje na liście z prawem do wynajmu lokalu socjalnego i komunalnego. Miasto łącznie wydaje 40 skierowań do mieszkań socjalnych. 

- Żeby wszystkie osoby znajdujące się na liście dostały skierowania do mieszkań komunalnych, potrzeba 20 lat. Według nas to za długo - mówił radny. - W kamienicy przy ulic Ciasnej 12 jest 5 mieszkań, pustostanów, ponad 266 m2. MZBM ich nie remontuje bo nie ma na to pieniędzy, a miasto nie przeznacza środków na ich remont i kółko się zamyka.

Polska 2050 proponuje, aby przeznaczyć w corocznym budżecie miasta Kalisza min. 3 procent wartości wydatków majątkowych na remonty pustostanów. 

- Daje to min. 3 mln zł. Do tego dochodzą środki własne MZBM, które jest w stanie wygenerować na remonty i do tego programy rządowe, z których można pozyskać środki na dofinansowanie remontów pustostanów. Jeżeli pójdziemy w tym kierunku, to problem można rozwiązać w ciągu jednej kadencji. W ciągu, 3, 4 do 5 lat można wyremontować wszystkie pustostany w zarządzaniu miasta - wyjaśnia radny Eskan Darwich.

Remont tych budynków nie tylko zapewniłby mieszkania kaliszanom, ale także poprawiłby estetykę miasta. 

- Mam wrażenie, że miasto skupia się tylko na ulicach i rondach. Widzi rozwój miasta poprzez budowę rond i ulic. My widzimy również rozwój miasta w budownictwie społecznym. Owszem ulice i ronda są potrzebne - mówi Eskan Darwich.

- Zapewnienie lokalu socjalnego jest obowiązkiem miasta. W wyrokach w sprawach eksmisyjnych z lokali, sąd bada z urzędu czy osoby spełniają warunki do przyznania im lokalu. jeżeli zadecyduje, że taki lokal socjalny przysługuje, to miasto jest zobowiązane taki lokal zapewnić. W sytuacji kiedy go nie zapewnia przez długi czas, właściciel mieszkania może ubiegać się o odszkodowanie od miasta w wysokości czynszu, które uzyskiwałby właściciel kiedy ten lokal by wynajął - mówi radna Magdalena Walczak.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować