24 kościoły i 160 zabytków drewnianych w renowacji - to największy projekt w Polsce

2018-09-11 14:00:00 BK

Diecezja Kaliska wraz z 24 parafiami w powiecie kaliskim realizuje największy unijny projekt w zakresie dziedzictwa kulturowego Polsce. Renowacji poddanych jest 24 kościoły i ponad 160 zabytków, a łączny koszt przedsięwzięcia to 22,5 mln zł.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Projekt realizowany jest w dwóch etapach. I pn “Szlakiem zabytkowych kościołów obszaru Diecezji Kaliskiej – rewaloryzacja i konserwacja zabytków drewnianych celem ochrony dziedzictwa kulturowego oraz wzrostu atrakcyjności regionu” to wartość ponad 10,2 mln zł, z czego niecałe 9 mln zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej. Prace prowadzone były w blisko 100 obiektach drewnianych, w 17 kościołach drewnianych i murowanych. Obejmowały renowację i konserwację więźb dachowych, ołtarzy, obrazów, rzeźb, konfesjonałów i ambon.

- Świątynie drewniane były i są nadal miejscami kultury i doświadczania obecności sacrum. Niejednokrotnie zachwycają swoim pięknem, doskonałością, rozmiarem i konstrukcją – mówił biskup Edward Janiak. - Dzisiaj mamy 230 kościołów drewnianych w całej Wielkopolsce, a na terenie Diecezji Kaliskiej znajduje się 80 świątyń drewnianych, z których 57 pełni funkcję kościołów parafialnych. Ich stan jest różny. Oczywiście Pani konserwator czuwa, ale nie zawsze są odpowiednie środki na ten cel. Dzięki pracom konserwatorskim przeprowadzonym w ramach projektu ze środków Unii Europejskiej to się zmienia.

Realizowane dotychczas prace kontynuowane są w ramach II etapu projektu. Obejmuje on 9 kościołów z poprzedniego etapu i 7 kolejnych obiektów. Jego wartość to prawie 12,5 mln zł z czego dofinansowanie to 10,6 mln zł.

Wkład własny parafii to blisko 1,2 mln zł. Samorządy lokalne dołożyły do projektu 340 tys. zł. W inicjatywę włączyło się 160 osób, w tym 33 partnerów i 17 pracowni konserwatorskich.

W północnej części Diecezji Kaliskiej renowacji poddane zostały m. in. takie kościoły jak Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Mary Panny w Blizanowie, Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Ociążu, Kościół pw. Wszystkich Świętych w Liskowie czy Kościół OO. Franciszkanów pw. św Stanisława Biskupa i Męczennika. W części południowej były to m. in. Kościół pw. św. Andrzeja Apostoła w Złoczewie czy Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Na specjalnym spotkaniu podsumowującym projekt unijny w Centrum Józefologicznym przy ul. Złotej 144 gościli m. in.: Biskup kaliski Edward Janiak, Wicewojewoda Marlena Maląg, kierownik delegatury kaliskiej Wojewódzkiego Konserwatora Ochrony Zabytków Beata Matusiak, Koordynator projektu z ramienia Diecezji Kaliskiej Rafał Kubis i przewodniczący Rady Powiatu Mieczysław Łuczak.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować