Społeczne

12 mieszkań tymczasowego pobytu powstało w Kaliszu! To wspólny projekt Fundacji Leroy Merlin i Caritas Diecezji Kaliskiej [zdjęcia]

2024-03-04 14:00:00 redakcja

12 lokali jedno i kilku osobowych, czyli blisko 30 miejsc tymczasowego pobytu powstało przy Caritas Diecezji Kaliskiej dzięki funduszom i pracy Fundacji Leroy Merlin. Adaptacja tych pomieszczeń pozwoliła na zapewnienie tymczasowego zamieszkania uchodźcom z Ukrainy a także lokalnej społeczności miasta. 

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

4 marca oficjalnie otwarta została ważna w Kaliszu inwestycja. Fundacja Leroy Merlin przy współpracy z Caritas Diecezji Kaliskiej zaadaptowała piętro budynku przy ulicy Prostej 1 i stworzyła 12 lokali mieszkalnych, czyli które zapewnią 30 miejsc tymczasowego pobytu uchodźcom z Ukrainy a także lokalnej społeczności miasta. Umowa podpisana została w czerwcu 2023 roku. Dziś świeżo wyremontowane mieszkania o wysokim standardzie, z łóżkami, łazienkami i kuchnią czekają na osoby potrzebujące takiego wsparcia. 

W wydarzeniu uczestniczył Karol Poprawa, Lider Operacyjny Funduszu Solidarnościowego Leroy Merlin Polsk, Agnieszka Bolek, Prezes Fundacji Leroy Merlin, ks. kanonik Piotr Kowalek dyrektor Caritas Diecezji Kaliskiej, a także przedstawiciele i pracownicy Caritas oraz Leroy Merlin w Kaliszu, m.in. Dominika Adamus, Kierownik Działu Serwisu i Usług Leroy Merlin. Projekt, wizualizacje i część prac budowlanych wykonała silna i skuteczna ekipa Leroy Merlin w naszym mieście. 

- Jest to bardzo ważny dzień i moment. Szybki pomysł, który się zrodził, został zrealizowany z sukcesem. Cieszę się, że mogę pracować w Leroy Melin, sklepie, który dzięki pracy i zaangażowaniu wielu osób oraz społeczników, pozwala zrobić coś pożytecznego dla lokalnej społeczności - mówiła Dominika Adamus, Kierownik Działu Serwisu i Usług Leroy Merlin w Kaliszu. 

- Chciałbym podziękować za te współpracę i cieszę się, że udało się zrealizować takie dzieło. Dziękuję wszystkim za zaangażowanie - mówił ks. kanonik Piotr Kowalek, dyrektor Caritas Diecezji Kaliskiej. 

- Najważniejszy moment całe inicjatywy jest wtedy, gdy lider sklepu zgłasza chęć pomocy i udziału w projekcie. Bez tego nas, jako Fundacji by tutaj nie było. Podziękowania należą się sklepowi Leroy Merlin w Kaliszu. To pracownicy koordynują działania, składają zamówienia i współpracują z Fundacją przy realizacji inwestycji - mówiła Agnieszka Bolek, Prezes Fundacji Leroy Merlin.

Kalisz był pierwszym miastem, w którym zawiązała się współpraca z Caritasem i zrealizowana została tego typu inwestycja.

- To pierwsze dzieło ostatnich dwóch lat działania Fundacji Leroy Merlin. Dzięki Funduszowi Solidarnościowemu wykonamy blisko 3,5 tys. miejsc dla uchodźców z Ukrainy. Dobra, które tworzymy, zostaną na stałe i będą służyć później lokalnej społeczności. Sprawdziliśmy się jako firma, która zajmuje się budowlanką. Część prac wykonywana była przez nas - mówił Karol Poprawa, Lider Operacyjny Funduszu Solidarnościowego Leroy Merlin Polska. - Dziękuję za to pomoc, którą niesiecie potrzebującym na co dzień i cieszę się, że mogliśmy przyłożyć do tego rękę.

Jak podkreśla Karol Poprawa, to jeden z większych projektów zrealizowanych przez Fundację Leroy Merlin w ostatnim czasie. Koszt inwestycji wyniósł blisko 600 tys. zł. Około 240 tys. zł wyniósł zakup materiałów. 

Caritas Diecezji Kaliskiej jest organizacją charytatywną Kościoła Katolickiego. Misją jest niesienie skutecznej pomocy potrzebującym i ubogim, w sposób systematyczny i doraźny, duchowy i materialny. Stąd każdego dnia odczytujemy potrzeby duchowe i materialne ubogich i potrzebujących pomocy, aby móc skutecznie przychodzić im z pomocą oraz w ich imieniu upominać się o poszanowanie ich godności oraz należnych im praw. Realizuje w praktyce zakorzenioną w tradycji Kościoła opcję na rzecz ubogich.http://www.kalisz.caritas.pl/

Fundacja Leroy Merlin powstała we wrześniu 2012 r. w odpowiedzi na postulaty ekipy Leroy Merlin w ramach pracy nad nową wizją przedsiębiorstwa w 2011 roku (proces nazywał się Horyzont 2020).

Realizuje misję przede wszystkim wspierając społeczne inicjatywy pracownicze. Służy temu Program Grantowy, który organizuje dwa razy w roku.

Dotychczas w realizację Programów Grantowych zaangażowało się łącznie ponad 5400 wolontariuszy, w większości pracowników Leroy Merlin Polska! Aż tyle osób zdecydowało się aby poświęć swój prywatny czas, aby działać na rzecz wspólnego dobra lokalnych społeczności.

W skali całego kraju wolontariusze wyremontowali ponad 700 placówek publicznych – m.in. domy dziecka, szkoły, przedszkola, szpitale, świetlice terapeutyczne. Udało się również stworzyć ogrody, z czego część miała funkcję terapeutyczną i dydaktyczną, w dużej mierze ukierunkowaną na potrzeby dzieci. https://media.leroymerlin.pl/fundacja-leroy-merlin-polska/nasza-misja-i-cele

 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować